banner2

banner1

19.04.2020, 21:57

Hareketsizlik ve sonuçları...

Pandemi günlerinde ev yaşantısı ve bununla gelen hareketsizlik ve devamında yaşanan sorunlardan bir tanesi de bağırsak hareketlerinin yavaşlaması.

KABIZLIĞIN NEDENLERİ

Kabızlık beslenme ile doğrudan ilişkilidir en basında ise yeterli sıvı tüketilmemesi gelir. Posalı yiyeceklerden yenilmediğinde, yeterli egzersiz yapılmadığında veya uzun süreli uygulanan yağsız diyetler sonucunda kabızlık problemiyle karşılaşırız. Vücut suyunun %10 gibi bir oranda azalması kabızlığa yol açmak için yeterlidir.

PEKİ, KABIZLIK NASIL ÇÖZÜLÜR?

Bol posalı besinler tüketmek, bol sıvı almak ve bol egzersiz yapmak sorunu çözebilmektedir.

Bu nedenle lif miktarını artırın:  tam tahıl ürünler(ekmek, makarna)  ile baklagilleri, pirinç yerine bulguru kullanın. Elma, armut gibi meyveleri kabuklu tüketin. Kabızlığınızın şiddetli olduğu dönemde ayva ve muzdan uzak durun bunlar yerine, armut, karpuz, kavun tercih edin.

Kabızlığa Çözüm tarif

1 Kuru incir

2 kuru kayısı

2 kuru erik

• Hepsi ince ince doğrayıp 1,5 çay bardağı suda haşlanıyor.

• Üzerine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenip karıştırılıyor.

• Bu karışımı üçe bölüp her sabah 2 bardak su ile tüketebilirsiniz.

Çözüme hemen ulaşmak için laksatif içerikli ilaçlar, sinameki içerikli bitki çayları ve lavman doktora danışılmadan kullanılmamalıdır çünkü bu ilaçların uzun süre kullanımı barsak tembelliğini oluşturacaktır. Ancak dost bakteri dediğimiz probiyotikler bağırsak floramızı güçlendireceği için kullanılması uygundur. Probiyotikleri en iyi alacağımız kaynak gıda olarak kefildir. Bunun dışında farklı iyi bakterileri almak için probiyotik takviyeleri eczanelerden almamız uygun olacaktır. Probiyotik kullanımı kabızlık çözümü gibi gözükse de asil amacı bağırsak duvarını onarmak olduğu için, pandemi günlerinde bağışıklığınızı arttırırken, diyabete, depresyona iyi geldiğini bildiğimiz bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.

Yorumlar (0)