Seçimlerde oy kullanmak zorunlu mu?

2024 Yerel Seçimleri'nde oy kullanmak istemeyen birçok kişi tarafından oy kullanmama cezası miktarıyla ilgili aramalar yapılıyor. Türkiye'deki seçimler Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düzenlenir. 31 Mart'ta sandık başına gidemeyen seçmenlerin ceza ödeyip ödemeyecekleri merak konusu. Peki Seçimlerde oy kullanmak zorunlu mu?

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

OY KULLANMAMA CEZASI KAÇ TL?
2010'da yapılan bir açıklamada, oy kullanmama cezasının 22 TL olduğu duyurulmuştu. Ancak 2023 yılında yapılan Genel Seçimlerde, oy kullanmama cezası 300 TL olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmenlere ceza tebligatı gönderilir ve bu cezaların ödeme işlemleri genellikle Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

SEÇİMLERDE OY KULLANMAK ZORUNLU MU?
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesi gereğince, seçimlerde oy kullanmak yasal bir yükümlülüktür. Seçme hakkı, bir vatandaşlık görevidir olarak kabul edilir.

# gibi, CEZA

30 Mar 2024 - 17:18 - Haberin Merkezi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.