Altuğ: Ocak ayında 742 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti. Toplantıda İhracat verilerini paylaşan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya Ocak ayında 742 milyon dolarlık / ihracat gerçekleştirdi. Ve toplam ülke ihracatına 3,7’lik katkı sağladı.” Dedi.

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu Tüm Haberleri

SATSO Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında gerçekleştirilen Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısında Altuğ, Sakarya’nın ithalatı, istihdamı ve yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya birçok alanda, farklı konu başlıklarında karmaşık bir süreçten geçtiğini söyleyen Altuğ, “Dünya birçok alanda, farklı konu başlıklarında karmaşık bir süreçten geçmeye devam ediyor. Tabiri caizse /küresel arenada sular durulmuyor. Bu hassas süreçte/ bir yandan savaşlar, ticari anlaşmazlıklar, ambargolar bir yandan küresel iklim tehdidinin getirdiği olumsuzluklar nedeniyle tüm toplumlarda bir gelecek kaygısı oluşmaya başladı.  Gelecek kaygısından kastım şudur ki;/ küresel ticari sistem /son yılların en şiddetli jeopolitik ve ekonomik parçalanma dönemini yaşıyor. Bu durum gelecek açısından/ giderek artan bir kutuplaşma ortamı oluşturuyor. Gazze’de yaşananlar bunun en belirgin örneğini teşkil ediyor. Yani, dünya/ insanoğlu tarafından haketmediği bir hoyratlıkla karşı karşıya. İsrail’in acımasızlığını dünyanın sessizce izlemesine hayret ediyorum. Diğer taraftan bölgesel entegrasyonlar, korumacılık eğilimlerinin yükselişi, ticaret savaşları, küresel ekonomik büyümeyi tehdit eden faktörler arasında yer alıyor.” Dedi.

‘EN BÜYÜK BEKLENTİMİZ ENFLASYONUN DÜŞMESİ’

Altuğ açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bu küresel düzendeki dönüşüm ve rekabet koşulları /ülke ekonomimiz ve dolayısıyla/ iş dünyası için can sıkıcı olmaya devam ediyor. Hükümet nezdinde ekonomik dengeleme, finansal istikrarı oluşturma çabaları, enflasyonla mücadele sürerken küresel pazarlardaki daralma, kur-ihracat ilişkisi şubat ayında da ülkemizin ana gündemi olmaya devam etti. Ticaret bakanımız enflasyon oranlarının 2026 sonlarında yeniden tek haneli rakamlara geleceğin/i beyan etti. Merkez bankasının yayınladığı/ yılın ilk enflasyon raporunda da enflasyonun 2024 sonunda %36, 2025 sonunda da %14 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor. İş dünyası olarak/ enflasyonun düşmesini, istihdam oranımızın yükselmesini, işsizlik oranımızın azalmasını, girdi maliyetlerin düşmesini, döviz kurlarının stabil bir seyir izlemesini en çok biz bekliyoruz. Çünkü, süreçteki ekonomik yenilenme, iyileşme bizler için üretim, yatırım, istihdam ve ihracat demektir. Özellikle bu dönemde devlet tarafından açıklanan istatistiklerin ve kurun reel olması da önemli. Dolayısıyla en temel problemimiz olan enflasyonun düşmesi en büyük beklentimizdir. Bunun için de yapısal reformların hızla uygulanmaya başlaması önem arz ediyor.” 

HUKUK SİSTEMİ

“Ayrıca / finansmana erişimdeki sıkıntıların çözülmesi, özellikle teknolojik ve katma değerli ürün odağında teşviklerin artması ve yeni nesil sanayi bölgelerine ağırlık verilmesi gerektiğini  bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yani teknoloji ile üreterek büyümenin, tasarrufla gelişmenin, katma değerle rekabet etmenin koşullarını oluşturmalıyız.  Kısacası piyasaların artık nefes almasını temenni ediyorum. Tabii ki tüm bunlar için; güven ortamını ve ekonomik öngörülebilirliği sağlamak, toplumsal anlamda sürdürülebilir demokratik sistem inşaa etmek  ve milletimizin özüne uygun,  tüm yönleriyle bize ait adil bir hukuk sistemi oluşturmak ve yürütmek gerekiyor.”

KOMİSYONLARDA İNDİRİM

Ticaret bakanlığı tarafından, üç kamu bankasının post komisyon oranları yüzde 2.39’a, akaryakıt istasyonlarındaki komisyonlar da yüzde 2,25’e düşürüldüğünü ifade eden Altuğ, “Banka post makinelerindeki aylık ücretlendirmede de indirim yapıldı. Özellikle 20. Meslek komitemizin üyeleri bu durumdan ciddi bir mağduriyet yaşıyordu. Biz de resmi girişimlerde bulunmuştuk.  Umuyorum ki bu gelişme bir ilaç olacaktır.  Ancak sadece kamu bankaları değil özel bankaların da bunu örnek alarak  böyle bir çalışma yapması gerekiyor. Buradan çağrı yapıyorum; özel bankalar da artık elini taşın altına koymalı” diye konuştu.

SAKARYA’DAN İHRACATA KATKI

Altuğ açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sakarya’mız ile ilgili istatistikler hakkında kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Sakarya, geçtiğimiz yıl boyunca gösterdiği performans ile ülkemizin ihracatındaki stratejik önemini bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu verileri geçen ay değerlendirmiştik. Ticaret bakanlığı tarafından açıklanan üretim yeri bazlı ihracat rakamlarına göre / ilimiz ocak ayında 742 milyon dolarlık / ihracat gerçekleştirdi. Ve toplam ülke ihracatına 3,7’lik katkı sağladı. Öne çıkan sektörlerimiz otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller ile çelik sektörleridir. Bu sektörlerdeki artış, Sakarya'nın sektör çeşitliliğini / ve rekabet gücünü de gösteriyor”

YENİLİKÇİ ÜRÜNLER

“Tuik tarafından açıklanan 2023 verilerine göre Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı ise  %5 artışla %154 olarak gerçekleşti.  Ayrıca dış ticaret fazlamız da  %25 artarak 2,1 milyar dolar oldu. 2024 yılını çok daha yüksek ve güçlü kapatacağımızı umuyorum. Sakarya'nın gösterdiği bu performans, stratejik yatırımların ve sektörel odaklanmanın bir sonucudur. Sakarya'nın ihracat potansiyelini daha da artırmak için / yenilikçi ürünler ve teknolojiler üzerine odaklanmaya, / sektörel çeşitliliği genişletmeye devam etmeliyiz. Tabii ki yeni girişim ve girişimcilere ihtiyacımız var.”

SÜS BİTKİCİLİĞİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

“Burdan yola çıkarak güçlü kaslarımızdan biri olan / süs bitkiciliği sektörünün ihracatımızdaki yeri ve üretim potansiyeli hakkında da kısa bilgi vermek istiyorum. Çünkü ihracat artışımızda  sektörel çeşitlilik bizi avantajlı kılıyor. Tek bir sektörün başarısı ile yetinemeyiz. Bu bizi hedefe götürmez. Sakarya'nın süs bitkiciliği sektöründeki ihracatı,  2024 ocak ayı itibarıyla 521 bin dolardır. Bu sektörde hizmet veren doku kültürü laboratuvarımızdan da 2023 yılında toplam  6 milyon tl’lik ocak ayında da 60 bin euro’luk ihracat gerçekleşti. Sektördeki ihracat geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 133 artış göstermiştir. 3-4 yıl öncesine kadar fide ve fidanını ithal eden bu sektörün  ciddi oranda gelişerek/ ihracat yapar duruma gelmesi önemli bir başarıdır. Biz de SATSO olarak tüm bu gelişmeler çerçevesinde  sektörün daha da gelişmesi ve uluslararası bir oyuncu olmasına yönelik olarak ur-ge projesi çalışmaları yürütüyoruz.  Şu anda firma katılım taleplerini alıyoruz. Önümüzdeki günlerde ticaret bakanlığı’na proje başvurumuzu yapacağız.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ

Tüik tarafından açıklanan / 2023 aralık ayı sanayi üretim endeksi verilerine göre / türkiye sanayi üretimi aralık ayında aylık yüzde 2.4, yıllık bazda ise yüzde 1.6 arttı.

KAPASİTE KULLANIM ORANI

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise / bir önceki aya göre 0,6 puan artarak / yüzde 77,0 seviyesinde gerçekleşti.

YATIRIM TEŞVİK BELGESİ

İlimize ait 2023 yılı yatırım teşvik belgesi verilerine göre ise; 2023 yılında / sakarya’da 230 adet yatırım teşvik belgesi verilmiştir. En fazla yatırım teşvik alan / 21. İl konumundayız.  Yatırım teşvik belgesi sayısı bir önceki yıla göre / %6 azalmış olsa bile, / yapılan yatırımın tutarı ve sağladığı istihdam bir önceki yıla göre daha yüksek.  Yatırım teşvikteki 69 adet belge / enerji sektörünün altında yer alan / “elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı” ile ilgili işler için alınmıştır.  Buradan da gördüğümüz gibi / bölgemizde enerji sektörüne olan yatırımlar / oldukça hızlı ilerliyor. Enerji yatırımlarının büyük bölümü;/ yenilenebilir enerji;/ yani güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımlarıdır. Bu yatırımların ege, akdeniz ve iç anadolu bölgelerinde daha yoğun olduğu bilinmekte. Ancak sakarya olarak çevre il ve bölgelere nazaran 69 yeni yatırımın oldukça iyi bir sayı olduğunu görüyoruz. İpard çağrısı var.

3 BİN KİŞİ İŞE YERLEŞTİ

Sakarya’nın ocak ayı istihdam verilerine baktığımızda ise / bu yılın ilk ayında ilimizde 3037 kişi iş-kur aracılığı ile işe yerleştirilmiş durumda. Bu veriye göre yılın ilk ayında işe yerleştirmenin en yüksek olduğu 10. İliz. Ayrıca / işe yerleştirme sayımız / geçtiğimiz yılın ocak ayına göre %52 artmış durumda. Diğer taraftan bakıldığında işçi talebi de yüzde %7 artmış ve 4161 olarak kayıt altına alınmıştır. Yani işe yerleştirmelerde yaşanan artışa rağmen işçi talebinin yeterli düzeyde karşılanmadığını görüyoruz. Hem ülkede hem ilimizde nitelikli personel problemi gerçek. Bunu çözmek için yereldeki çabalarımız yetersiz kalıyor. Makro çözümler üretilmesini bekliyoruz. Ama bunun çözümü de yabancı işçi çalıştırmak değil.

DEPREM MESAJI

Şubat ayı aynı zamanda etkisi itibariyle dünya literatürüne geçen en büyük afeti 6 Şubat depremlerinin yıl dönümüydü. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Bu bölgelerin eski haline dönmesi kısa vadede olacak bir şey değil. Burada konumuz sadece fiziki yapının ve konut inşaatı değil şehirlerdeki depremin izlerinin silinmesidir. Sizce bizim şehrimizde depremin izleri tamamen silindi mi? Herkes bunun bir değerlendirmesini yapsın…Sadece ilimizin değil, Türkiye’nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer aldığını da her ay olduğu gibi yine hatırlatmak istiyorum. Buradan tüm yetkililerin gerekli mesajı alacağına inanıyorum. Depreme hazırlık konusunda yapılacaklar belli. Ancak icraatta ilerleme kaydedip kaydetmediğimiz konusunu kamuoyunun/ sizlerin takdirine bırakıyorum.

ÇALIŞTAY RAPORU TAMAMLANDI

Siyasi partilerin belediye başkan adayları netleşti. Öncelikle, ilimize, bölgemize hizmet adına bu yola çıkan tüm adaylara başarılar diliyorum. Kentimizin ekonomik anlamda kalkınması ve büyümesi, sosyokültürel olarak ilerlemesi için görevi ne olursa olsun elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyorum. Bu konuda katkı sunmak adına biz de odamız öncülüğünde meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarımızın katılımı ile bir çalıştay düzenledik. Çalıştaya Sakarya’da faaliyet gösteren 39 kurumdan 59 kişi katıldı. Çalıştayda sorunlar 7 farklı konuda ve 8 ayrı masada tartışıldı. Çalıştayımızın sonuç raporu tamamlandı. Tüm büyükşehir belediye başkan adaylarına takdim edilecek. Sonuç raporu adaylarımızın da şehir ile ilgili plan ve projeleri için önemli bir altlık oluşturacaktır. Sorumluluk üstlenerek emeği geçen herkese ve bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesile ile seçilecek başkanlara başarılar diliyorum. Kendilerinin ortaya koyacağı proje ve girişimlere imkânlarımız ve koşullarımız çerçevesinde destek vermeye gayret edeceğiz.

MOBİLYA VE ORMAN ÜRÜNLERİ UR- GE PROJESİ

Metal ve makine ur-gesi ihtiyaç analizini tamamladık. Proje başarıyla ilerliyor, süs bitkiciliği ur-ge projesinde talep toplama aşamasını tamamlıyoruz.  Bu projeler devam ederken bir de mobilya ve orman ürünleri sektörüne yönelik ur-ge projesini başlatıyoruz.  Bu güçlü yönümüzü desteklemek ve ekonomiye daha fazla katma değer sağlamak adın başlattığımız bu projeye sektör temsilcilerimizden yoğun katılım bekliyorum. Başka sektörlerimiz için ur-ge hazırlıklarımız da var.  

 

28 Şub 2024 - 17:33 - Gündem

Mahreç  Nazile Akarsu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.