Seçimlerde büyük yenilik!

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından oluşturulan çalışma grubu, Yüksek Seçim Kurulu'ndan uzmanların da yer aldığı bir ekip tarafından elektronik seçim sistemine geçiş için teknik çalışmalara başladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Türkiye'de, elektronik oylama sadece yurt dışındaki seçmenler için mevcut olan bir uygulamadır. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun gereğince, bu sistem yurt dışında kayıtlı seçmenler için kullanılabilir. Ancak, bugüne kadar elektronik oylama yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için uygulanmamıştır.

Yurt içinde, milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler seçimleri için elektronik oylama ile oy kullanmaya imkân veren bir yasal düzenleme bulunmamaktadı

ÖRNEKLER İNCELENİYOR

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener'in Türkiye'de elektronik oylamaya yönelik çalışma yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile YSK'den uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu kuruldu.

Grup şu anda, yurt dışındaki elektronik oylama örneklerini inceleyerek, bilgisayar ve yazılım altyapısına ilişkin hazırlıkları gerçekleştiriyor.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ağırlık verilecek çalışmanın sonucunda oluşturulacak sistem, ilk olarak meslek örgütleri, kooperatifler ve üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde kullanılması planlanıyor.

Projenin tamamlanması ve eksiklerin giderilmesinin ardından, sistemin milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler seçimlerine de entegre edilmesi hedeflenmektedir.

YSK BAŞKANINA AKTARILDI

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ardından YSK Başkanı Ahmet Yener'in seçimlerin elektronik ortamlarda yapılabilmesi için çağrıda bulunduğunu ve bu çağrı üzerine kendisinin Yener ile bir görüşme yaptığını açıkladı. Ünüvar, Yener'e üniversite olarak bir çalışma başlatabileceklerini ilettiğini ve sonrasında oluşturulan çalışma grubunun hazırlıklara başladığını belirtti. Sürecin yürütücüsünün YSK olduğunu vurguladı ve üniversitenin bilimsel ve teknik destek veren bir kurum olarak kendilerini gördüklerini ifade etti. Ünüvar, "Ön çalışma başlatıldı. Seçimlerin güvenilirliği, yazılım ve hukuk konuları çok önemli, bu 3 alanda görüşmeler devam ediyor" dedi.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ise teknik çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Çelik, çalışma grubunun üç boyuttan oluştuğunu açıkladı. Bunlardan birinin seçim sistemleri ve seçim matematiği üzerine çalışan teknik kısım olduğunu belirtti. Bu grup içinde Siyasal Bilgiler Fakültesi ve YSK'den uzmanların yer aldığını aktardı. İkinci çalışma grubunun hukuk konusunda çalışmalar yürüttüğünü ve elektronik ortamda seçim uygulayan ülkelerdeki mevzuatı incelediğini, Türkiye'deki mevzuatla karşılaştırdıklarını söyledi. Üçüncü çalışma grubunun ise yazılım boyutunu, bilgisayar ve yazılım altyapısının oluşturulmasını ele aldığını belirtti. Çelik, "Bu üç farklı komite hedefe ulaşmak için çalışıyor" şeklinde konuştu.

SİSTEME HEMEN BAŞLANABİLİR

Çelik, çalışmaların seçimden sonra daha da yoğunlaşacağını, çalışma grubunun birtakım raporlamalar yaptığı ve dokümanlar üretmeye başladığını dile getirdi.

Türkiye'deki milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareleri seçimlerinin elektronik ortama taşınması hedefiyle çalışmaya başladıklarını aktaran Çelik, "Ama bu hedef ulaşılacak en son nokta. Ondan önce her seviyede meslek örgütlerinin, kooperatiflerin seçimlerinde kademeli olarak bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Bu kademelendirme sayesinde sistemin test edilebileceğini, eksikliklerinin giderileceğini ifade eden Orhan Çelik, projenin tamamlanması, eksiklerinin giderilmesi bakımından sürecin uzun süreceğini ama üniversitelerdeki öğrenci temsilcileri seçimlerinde bu sisteme hemen başlayabilecekleri aşamada olduklarını bildirdi.

Prof. Dr. Orhan Çelik, elektronik seçimin, zaman maliyeti, güvenlik altyapısı, sonuçlara hemen ulaşmak, seçimin her aşamasının kontrol edilmesi ve güvenilir kılınması bakımından önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

Eş zamanlı olarak hukuki altyapının da hazırlanması gerektiğini vurgulayan Çelik, "Hukuksal yapının nasıl oluşturulacağı konusunda da YSK'nin veya TBMM'nin adım atması gerekecek" dedi.

Kaynak: Haber7

12 Şub 2024 - 14:15 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.