“Tüm devletlerin İsrail’e karşı ciddi yaptırımlar uygulaması gerekiyor”

Sakarya Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Hikmet Epözdemir, Gazze’ye tonlarca bomba yağdırarak masum insanları katleden İsrail’in uluslararası hukuk kurallarını hiçe saydığını belirtti. Epözdemir, vahşetin bir an önce son bulması için uluslararası toplumun İsrail‘e sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini dile getirdi.

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu Tüm Haberleri
+3
Video için play'e tıklayın

ÖZEL HABER / NAZİLE AKARSU

İNSANLIK DRAMI

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Hastaneleri, camileri bombalayarak kadın ve çocuk demeden binlerce masum insanın ölümüne yol açan İsrail, uluslararası hukuk kurallarını da hiçe sayıyor. Gazze’den her gün yürekleri sızlatan görüntüler ulaşmaya devam ederken biz de bölgede yaşanan insanlık dramını, savaş hukukunu ve hak ihlallerini Sakarya Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Hikmet Epözdemir ile konuştuk.

“HAKTAN YANAYIZ”

İsrail’in insan haklarını ve hukuk kurallarını çiğnediğini anlatan Epözdemir, “Yaşam hakkı en temel ve en üstün insan hakkıdır. Bu hak Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. İnsan hakkı yaşam hakkı ile başlar. Biz hak savunucuları olarak konuya insan olarak bakarız. İnsanın dini, dili, ırkı, rengi bizi hiç ilgilendirmez. Hak ihlaline uğrayıp uğramadığı bizi ilgilendirir. Kim olursa olsun haktan yanayız. Filistin’de öncelikle yaşam hakkının ihlali söz konusu. Bununla birlikte birçok hak da ihlal ediliyor. Örneğin;  yerleşim hakkı, iş yapma hakkı, aile edinme hakları da ihlal ediliyor” şeklinde konuştu.

“KINAMAK YETMEZ”

İnsanların evlerini terk etmeye zorlamanın ve yerleşim yerlerinin boşaltılmasının savaş suçları arasına girdiğini söyleyen Epözdemir, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sadece kınayıp, kızıp, protesto etmek pek bir şey ifade etmiyor. Tabi ki bunlar da gerekli; ama asıl sorun tüm bu hakları ihlal eden güce karşı uluslararası örgütlerin, toplumun ve devletlerin yaptırımlar uygulaması gerekiyor. Katı olarak yaptırım uygulanması gerekiyor ki bu vahşeti,  bu ihlali, bu zulmü ihlal eden güç durabilsin. Filistin’de büyük bir dram yaşanıyor, insanlar her gün katlediliyor.  Binlerce cinayet var. Bir gece de 750 tane insan öldürülüyor. Bu durum da bizim ah-vah edip, kınayıp, protesto etmemiz değil somut olarak yaptırımlara başvurup, uygulamamız gerekiyor.

“AR VE HAYA DUYMUYOR”

Özellikle devletlerin takınacağı tavırlar çok önemli. Yoksa bu vahşeti yapan güç ne bizim konuşmamızdan, ne de protestolardan ar ve hayâ duyabilecek bir güç değil. İnsanlığa karşı bir suç var burada. Savaşın da bir kuralı, bir hukuku var. Sivillere, hayvanlara, doğaya, çocuklara karşı silah tutamazsınız. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz. En kötü barış, en iyi savaştan evladır. Savaşa karşı olmak, savaşın olmamasını sağlamak gerekiyor. Yakın tarihimizde Bosna örneği var. Birleşmiş Milletler caydırıcı bir güç olarak oraya yerleşmişti. Bu Gazze için de düşünülebilir.”

“YARGILAMA YAPILMALI”

 “Gazze’nin boşaltılması savaş hukuku açısından bir suç” diyen Av. Hikmet Epözdemir, “Gazze’nin yüzde 70’inin boşaltıldığı söyleniyor. Bu insanların yaşamı, işi, sağlığı, eğitimi tehdit altında. Toplu olarak yer boşaltma ile toplu olarak insan katletme arasında çok bir fark yok. Şu ana kadar sayıları binlere ulaşan ölümler oldu. Hastaneler bombalandı, silahsız insanlar öldürüldü. Bunlar ileride yargılamayı gerektirecek birer suç. Ancak maalesef uluslararası arenada, savaş suçları çok kısa sürede yargılanamıyor. Şu an devam eden bir katliam var. Öncelikli olarak katliamın durdurulması gerekiyor. Elbette ki sonrasında katliamdan suçlu olan kişileri bulup cezalandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“VAHŞET SERGİLENİYOR”

Epözdemir son olarak; “Hepimizin talebi, isteği bu katliamın, cinayetin durmasıdır. Bunun için devletlerin İsrail’e karşı ciddi yaptırımlar uygulaması gerekiyor. İsrail maalesef geçmişinden bu güne kadar şımarık bir çocuk gibi davranıyor. Ortadoğu’da vahşet sergileniyor.  Bir an önce bu vahşetin son bulmasını istiyoruz ve elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.  

31 Eki 2023 - 22:00 - Gündem

Muhabir  Nazile Akarsu
Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce, AK Parti'nin Erenler Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler