SATSO Meclisi toplandı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Ekim ayı Olağan Meclisi Ercan Erdem başkanlığında toplandı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Haberlisin- 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Ekim ayı Olağan Meclisi Ercan Erdem başkanlığında SATSO meclis salonunda toplandı. Cumhuriyet'in 100. yıldönümü dolayısıyla tüm koltuklarda Türk bayrağı yer alırken saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okunarak meclis toplantısı başladı. 

İSRAİL’İ KINADI

Mecliste konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ; "Sözlerime başlamadan önce önemli bir konuya değinmek istiyorum.  Son dönemlerde şiddetini giderek artıran bir insanlık dramı ile karşı karşıyayız. İsrail’in Gazze’ye ve özellikle sivillere karşı uyguladığı bu şiddet bir savaş değil katliamdır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir. Öyleyse esas olan barıştır”Bu doğrultuda saldırılarda hayatlarını kaybeden Filistinlilere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Sivilleri doğrudan hedef alan, hastaneleri, okulları vuran İsrail’i lanetle kınıyor, böyle vahşi bir zihniyetin dünya kamuoyu nezdinde hesap verilmesini bekliyoruz" dedi.

YAŞASIN CUMHURİYET

Altuğ; "Gerçek adalet bu insanlık suçunu işleyenlerin cezalandırılması ve yaptırımlar uygulanması olacaktır aksi durumda vahşet son bulmayacaktır. Bu şiddet hakkaniyetli bir şekilde barışçıl yoldan çözülmelidir. Filistin halkının yok sayıldığı bir barış dili söz konusu olmamalıdır. Bu konuyu bir atasözü ile sonlandırıyorum “sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma”… Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız çok güzel/özel bir haftadayız. Heyecanlıyız, daha da fazlası, çok gururluyuz…Türkiye Cumhuriyeti olarak köklü tarihimizin temellerinde yükselen, gelişim, dönüşüm ve değişim kabiliyetine sahip, güçlü bir mazinin birikimi ile yeni bir asra merhaba diyoruz. Ülkemizin 100. Yaşı kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşasın" dedi.

KUTLU OLSUN

Devamında Altuğ; "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına gururla adım attığımız bugünlerde; değerlerimizle, ülkemize kazandırdıklarımızla, kaybettiklerimizin yerine yenilerini koyarak, manada yorgunluğa müsaade etmeden, yüzümüzü geleceğe dönerek milli fıtratımızda olan üretimin ve ticaretin merkezinde büyüyen yüzyıllık bir ülkeyiz. Ne mutlu bize! Ne mutlu türküm diyene! Cumhuriyet bir dönüm noktasıdır, halkın tam bağımsızlığıdır, Türk milletinin sonsuza kadar yaşayacağının ispatıdır. Bu büyük mirasın mimarları; büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum. 29 ekim cumhuriyet bayramımız şimdiden kutlu olsun" dedi.

DÜNDEN 100’E SAKARYA

Altuğ; "100. Yıla ulaşmanın gururunu yaşadığımız bir dönemde iş dünyası olarak; her türlü zorluk karşısında atalarımızdan aldığımız güç ve ilhamla ekonomi alanında günün koşullarına uygun olarak daha kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için var gücümüzle çalışmaya ve yeniliklerin öncüsü olmaya devam edeceğiz.Meclis toplantımızdan önce de 100. Yılımızda geleceğe hatıra, geçmişe iz bırakmak amacıyla “Dünden 100’e Sakarya” konulu fotoğraf sergimizin açılışını ve “cumhuriyetle büyüyen Sakarya kazadan vilayete bir başarı hikayesi” isimli koleksiyon yayınımızın tanıtımını gerçekleştirdik. Sergimizin hazırlanmasındaki katkılarından ve iş birliğinden dolayı Sakarya Güzel Sanatlar Derneği’ne teşekkür ediyorum" dedi.

100. YILA ÖZEL KONSER

Cumhuriyet'in 100. yılına özel konser olacağını söyleyen Altuğ; "Sakarya’nın il oluş sürecini anlatan yayınımızın da kitaplığınızda değerli bir eser olacağına inanıyorum. Değişim yayınlarından çıkan yayınımızın yazarı tarihçi Dr. Resul Narin’e, bu yayının çok kısa sürede hayata geçmesinde büyük katkıları olan odamız Kültür Komisyonu ve Yayın Kurulu’nun değerli başkan ve üyeleri’ne ve çalışma arkadaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu akşam da saat 19.00 da Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde SATSO Türk Müziği topluluğumuz öncülüğünde Trt Sanatçısı Esra İçöz’ün katılımı ile Cumhuriyet’in 100. Yıl konseri’ni gerçekleştireceğiz.Cumhuriyetimizin 100. Yılı vesilesiyle kapsamlı etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye yüzyılı etkinliklerinde de öncülük ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 1 aydan fazla süredir, yönetim kurulumuz ve birimlerimizle birlikte bu etkinliklerin koordinesi, planlaması üzerine yoğun bir çalışma süreci geçirdik. Bu doğrultuda valiliğimizle koordineli olarak 29 Ekim günü geçit töreninde ilimizde üretilen yerli ve milli ürünlerimizi görsel bir şölenle sunacağız" dedi.

100 ESER

Altuğ; "Ayrıca aynı gün tören alanında “Sakarya’nın tarihi 100’ü” isimli bir fotoğraf sergisine de ev sahipliği yaparak Sakarya’nın tarihi eserlerinden oluşan 100 eserin fotoğraflarının sergisini gerçekleştireceğiz. Yine Cumhuriyet Resepsiyonu’nda da SATSO Türk müziği topluluğumuz sahne alarak Atatürk’ün sevdiği parçalardan oluşan bir konser gerçekleştirecek" dedi.

DEPREMİN ÖNEMİ

Depremin önemine dikkat çeken Altuğ; "100. Yıl heyecanını yaşarken en önemli gündemimiz deprem olmaya devam etmeli. Bizim artık plan aşamasından icraat aşamasına geçmemiz gerek. Rehavetle vakit kaybedecek dönemi çoktan geçtik. Yaşanmasını asla istemeyeceğimiz şiddetli bir depremde hasar almayacak, üretim ve yaşamı problemsiz ilerletecek şekilde depreme hazır olmalıyız.Gereken her türlü önlemi almış olmanın gönül huzuru da çok önemli. Unutmayalım ki; deprem sonrası yönetimsel kaynaklı zaafiyetler ve kayıpların vicdan azabı da büyük can yakar.Depremi sadece konuşarak değil icaata geçerek gündemden düşürmemeliyiz. Ben bunu önümüzdeki dönem aday olacak il ve ilçe belediye başkanları için de söylemek isterim: her adayın deprem ve önlemeleri ile ilgili uygulanabilir güçlü projeleri olmalı" dedi.

ODA SEÇİMLERİNİN 1. YIL DÖNÜMÜ

Altuğ; "Oda organ seçimlerimizin üzerinden bir yıl geçti. Hep birlikte bu bir yıl içerisinde ilimiz, camiamız ve sektörlerimiz için hizmet ettik. Önümüzdeki 3 yıl boyunca da ilk gün ki istek ve gayretle çalışacağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz bir yıllık süreçte seçilen 34 meslek komitemiz, komisyonlarımız, meclisimiz ve yönetim kurulumuz daima sahada oldu. Meslek komitelerimiz bu süreçte tam 492 toplantı yapıp 2056 karar aldı. Yönetimimiz TOBB, bakanlıklar, valilik, ilgili müdürlükler ve belediyeler gibi birçok resmi kuruma … yazı yazdı ve sorunların çözüm yolunun takibini sürdürdü. Bu 1 yıllık süreçte misyonumuzdan sapmayıp vizyonumuzu geniş tutarak çalışmalarımıza aynı heyecanla devam ettik" dedi.

EKONOMİK GENEL DEĞERLENDİRME

Ekonomiyi değerlendiren Altuğ; "Ekonomide olumlu adımların atılmaya başlandığı, hedef odaklı öngörülebilirliğin biraz daha arttığı, güven ortamının yeniden oluşturulmaya başladığı bir dönemdeyiz.Atılan olumlu adımlarla beraber iş dünyasının yatırım ortamının iyileştirilmesi, enflasyon-kur makasının daraltılması, enflasyon-faiz dengesinin sağlanması ve finansmana erişimin kolaylaştırılması beklentileri halen devam ediyor. Genel olarak bakıldığında çözüm bekleyen öncelikli gündem maddelerimizde enflasyon ve cari açık yerini koruyor.Hükümetin rasyonel bir zeminde yürüttüğü çalışmalar, aldıkları kararlar, her ne kadar umut verici olsa da, mevcut durumda hem ülke genelinde hem de yerelde iş dünyası olarak yaşadığımız sorunların devam ettiği de bir gerçek.Piyasaların hareketlenmesi, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artması için sürekli dile getirdiğimiz üzere, uzun vadeli finans kaynaklarına erişmemiz gerekiyor.Girişimcinin, yatırımcının, yani özel sektörün önü açılacak ki yatırım yapsın, üretsin, ticaretine devam etsin, istihdam yaratsın" dedi.

12. KALKINMA PLANI AÇIKLANDI

Altuğ; "Bu yöndeki olumlu adımları yakından takip ediyoruz. Geçen ay açıklanan orta vadeli programın ardından geçtiğimiz hafta da 2024- 2028 12. Kalkınma planı açıklandı.  Bu plan çerçevesinde 2028 yılı sonu itibarıyla enflasyonun yüzde 4,7’ye düşmesi, yıllık ortalama yüzde 5 oranında, istikrarlı ve dengeli bir büyüme, kişi başına düşen gelirin 17 bin 554 dolara yükseltilmesi hedeflenmektedir.Bunlarla birlikte; yeşil ve dijital dönüşüm, rekabetçi üretim, ihracata dayalı nitelikli büyüme, afetlere dirençli yaşam alanlarının inşası, sürdürülebilir bir çevre politikası, adalet ve demokrasiyi esas alan bir tablo çizilmektedir" dedi.

REESKONT KREDİLERİ

Sözlerine devam eden Altuğ; "Yine ekim ayında merkez bankası tarafından ihracatçı şirketlerin kredi maliyetlerini düşüren önemli bir adım atıldı. Reeskont kredilerinde düzenlemeye gidildi. İhracatçıya uygulanan reeskont kredilerinin maliyeti 15 puan azalttı. Kobi’lerimizin ihracat kredi limitlerini arttırıldı.Mikro işletmeler için 5 milyon TL, küçük işletmeler için 50 milyon TL, orta ölçekli işletmeler için 250 milyon TL olarak revize edildi.Bu gelişme üretici adına sevindirici, önemli bir destek. Ekonomi yönetiminin sıkı para politikası uygularken, seçici kredi mekanizmalarıyla üretim ve ihracatı desteklemesi memnuniyet verici.Bu konuda desteklerin tüm sektörlere yayılmasını arzu ediyoruz" dedi.

DIŞ TİCARET VERİLERİ

Dış ticaret verileri hakkında Altuğ; "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan güncel dış ticaret verileri hakkında da bilgiler vermek istiyorum. TİM’in açıkladığı verilere göre ilimiz eylül ayında Ağustos’a kıyasla yüzde 6.9, bir önceki yıla kıyasla ise yüzde 5.1’lik azalışla 438.2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2023’ün ilk 9 ayında kümülatif olarak 4.1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik ve geçtiğimiz yılın 9 ayını kıyasladığımızda %13’lük bir artış başarısı gösterdik. İhracatçı şehirler arasında 7. Sıramızı da korumayı sürdürdük. Toplam 127 noktaya ihracatımızda en çok ihracat yaptığımız ülke Fransa oldu. TÜİK tarafından açıklanan güncel ağustos ayı verilerine göre ise ithalat 290.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %174 olarak gerçekleşirken dış ticaret fazlamız da 1.3 milyar dolara yükseldi. 2023 yılı çerçevesinde kümülatifte bakıldığında açıklanan 8 aylık verilere göre; ihracatta 8. Sırada, ithalatta 11., dış ticaret hacminde 8., dış ticaret fazlasında ise 3. Sırada yer almaktayız. İhracatın ithalatı karşılama oranında ise yıllık dış ticaret hacmi 1 milyar doların üzerinde olan 26 il arasında 6. Sırada yer alıyoruz.Ülkemizin kalkınmasında dış ticaret hacminin genişlemesinin katkısı şüphesiz çok büyük önem arz etmektedir. Ancak, sadece hacim bakımından niceliksel genişleme yeterli değil. İşlem hacminin genişlemesinden ziyade, katma değeri yüksek sektör ve ürünlere odaklanılması gerekmektedir. Bu doğrultuda düşük teknoloji ürünlerde de ar-ge ve yenilik çalışmaları artırılmalı, katma değerli, yüksek teknolojili, yenilikçi üretimin de markalaşarak büyümesi sağlanmalıdır.Bu konudan söz ederken sanayi üretim endeksine baktığımızda TÜİK'in 2023 Ağustos’a ilişkin açıkladığı verilere göre sanayi üretim endeksi aylık bazda % 0,8 azaldı, yıllık bazda % 3,1 arttı.Özellikle de yıllık bazda endeksin alt kırılımlarına baktığımızda en yüksek artış; yüzde 28.6 artış ile yüksek teknoloji ürünlerinin üretimi ve yüzde 15.6 artış ile sermaye malı ürünleri üretimi olması, katma değerli üretim ve yatırımların devamı açısından değerli" dedi.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ

Altuğ; "Bunun yanı sıra genel çerçeveden baktığımızda işgücünün nitelik ve nicelik bakımından yetersizliği de ülke genelinde üretimi olumsuz etkileyen faktörlerden biri. Ülkemizde “işsizlik” yaşanırken, tüm sektörlerin yaşadığı çalışacak personel bulamama sorunu giderek artmaktadır.Bu sorunun bir ülke politikası olarak ele alınması en büyük temennimiz.  Aksi takdirde üretimi hedeflenen düzeylerde arttırmamız ve geliştirmemiz mümkün olmayacak.Bu iş gücü sorununun nedenleri arasında; mesleki eğitim alanlarında rol model ve teşviklerin istenilen seviyede olmaması, mesleki eğitime yönlendirmenin yetersizliği, iyi niyetle yapılan sosyal yardımların bireyin iş gücüne katılımının önüne geçmesi yer almaktadır. Nitelikli iş gücü ihtiyacı ekonominin gidişatına yön verecek önemli bir konu başlığı olarak çözülene dek gündemde kalmalıdır. İlimiz ile ilgili işverenlerin işçi talebi de yüzde 14’lük ciddi bir artış ile 41 bin 670’e yükselmiştir. Aynı şekilde son yıllarda giderek artan bir ivmeyle yükselen işe yerleştirme sayıları da bu yıl geçtiğimiz yılla aynı seviyede kaldı" dedi.

ÜRE TATLIMIZ DA COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNİ ALDI

Üre tatlısının coğrafi işaret aldığına dikkat çeken Altuğ; "Toplantı öncesinde ikram ettiğimiz üre tatlımızın coğrafi işaret tescilini aldık.  Odamız 12 tescilli ürünü ile şehrin en çok coğrafi işaret tescili alan ve başvurusunu yapan kurumlarından biridir. Bu konunun ciddi şekilde üzerinde duruyoruz. Sadece ticaret, sanayi alanında değil, sosyo kültürel değerlerimizle de şehrimizin rekabet gücünü artırmak için çalışıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun" dedi.

KOSOVA KLİNA ŞEHRİ HEYET ZİYARETİ

Altuğ; "Kosova Cumhuriyeti Klina Kenti Belediye Başkanı Zenun Elezaj ve beraberindeki heyeti odamızda ağırladık" dedi.

AŞÇI YARDIMCILIĞI SERTİFİKA TÖRENİ

Aşçı yardımcılığında sertifika alan kursiyerleri tebrik eden Altuğ; "Sakarya il milli eğitim müdürlüğü iş birliğiyle açtığımız aşçı yardımcılığı kursu kapsamında eğitimlerini tamamlayan kadın kursiyerlerimize yönelik sertifika törenini gerçekleştirdik. Kursiyerlerimizi bir kez daha tebrik ediyorum" dedi.

TOBB SAKARYA İL KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU SEÇİMLERİ

Altuğ; "Odamız koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB İl Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları icra komiteleri seçimlerini gerçekleştirdik. İcra komitesi başkanları seçildi.Şehrimizin girişimci ruhuna katkı sunmak adına bu önemli görevde sorumluluk alan tüm girişimcilerimize teşekkür ediyor, başarılı çalışmalar diliyorum. Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız Elvan Bilgehan Dikici, Genç Girişimciler İcra Komitesi Başkanımız Semih Çiftçi oldu. Başarılar diliyorum. Önceki dönemde görev alan Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Zehra Dirim ve İcra Komitesi Üyeleri İle Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Mertcan Korkmaz ve icra komitesi üyelerine yaptıkları tüm çalışmalar, harcadıkları mesai için teşekkür ediyorum" dedi.

RUSYA ZİYARET PROGRAMI

Altuğ; "Geçtiğimiz hafta ilimiz mesleki tabanlı sivil toplum kuruluşları başkanları ile birlikte Rusya Federasyonu’na ekonomik iş birliği ziyareti gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar'ı makamında ziyaret ettik. Ağustos ayında odamızda ağırladığımız Lipetsk Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Anatoly V. Goltsov'a iade-i ziyaret gerçekleştirdik ve Lipetsk bölgesinden iş insanları ile bir araya geldik" dedi.

KOMİTE VE KOMİSYON FAALİYETLERİ

Komite ve komisyonun faaliyetlerinden bahseden Altuğ; "Meslek komitelerimiz ve komisyonlarımız ekim ayında da üyeleri ve sektörleri için çalışmalar ve ziyaretler gerçekleştirmeye devam etti.7. Meslek komitemiz öncülüğünde “yangından korunma ve itfaiyecilik haftası” kapsamında yangın farkındalığı ve yeni teknolojiler semineri gerçekleştirildi.16. Meslek komitemiz “sigortacılık haftası” vesilesiyle düzenlediği etkinlikte basın mensupları ile bir araya geldi. 7. Ve 18. Meslek komitemiz Sakarya İtfaiye Daire Başkanlığı'na ziyaret gerçekleştirdi. 31. Meslek komitemiz Sakarya Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'ne ziyaret gerçekleştirdi. SATSO 7. Meslek Komitemiz istişare toplantısında sektör temsilcisi üyeleriyle buluştu. 20. Meslek komitemiz de Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’yi ziyaret etti. Tarım ve hayvancılık komisyonumuz Amasya’ya giderek Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Suluova Ticaret ve Sanayi Odası, Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti" dedi.

25 Eki 2023 - 15:17 - Gündem

Muhabir  Haber Merkezi
Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.Anket 11 bin 402 lira olan asgari ücret yılbaşından itibaren ne kadar olmalı?
Tüm anketler