Başkan Altuğ’dan Bungalov uyarısı

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Sapanca’da yoğunlaşan Bungalov Turizmiyle ilgili uyarılarda bulundu. Altuğ, “Çevre ve doğal dengenin korunması hassasiyetimizdir. Bu alanlara zarar verirsek o alanların üzerine ne inşa edersek edelim kazanç değil kayıp olur” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

haberlisin.com-

İSVEÇ’E KINAMA

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO)  Ocak Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan başkanlığında gerçekleştirildi. Yılın ilk meclis toplantısında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, sözlerine Regaip Kandilini kutlayarak Başladı. Konuşmasının devamında İsveç’te Kuran’ı Kerim yakılmasını değerlendiren Altuğ, “İsveç Stokholm Büyükelçiliğimiz önünde kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı, ülkemize ve İslam’a karşı işlenen her türlü nefret suçunu şiddetle kınıyorum” dedi.  30. Meslek Komitesinde boşalan üyeliklerle ilgili gerçekleştirilen seçimlerde Meclis Üyesi olarak seçilen Mesut Kınalı’ya ‘Hayırlı olsun’ dileklerinde bulunan Altuğ, odadaki görevinden istifa eden Bülent Yazıcı’nın yerine Meclis Üyesi Hüseyin Odabaş’ın getirildiğini belirtti.

BÜYÜK BİR YIL OLACAK

2023 yılının Türkiye için çok önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Altuğ, “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü hep birlikte kutlayacağız. Bu yıl, bu anlamda heyecanı kadar, hissettirdiği sorumluluklarıyla da büyük bir yıl olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılına layık bir şekilde; aydınlık, üreten, büyüyen, girişimcileriyle güçlenen, eğitim, spor, kültür, sanat alanında başarılara imza atan bir Türkiye için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir heyecanla çalışacağız” diye belirtti. .

EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ İSTİKRAR

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren Başkan Altuğ, sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılından bu yana süregelen riskler, ekonomik kırılganlıklar ve küresel çalkantıların gölgesinde 2023 yılına giriş yaptık. Bu yıl da söz konusu belirsizlik ve küresel durağanlığın devam edeceği ön görülüyor. Enflasyon, maliyetler, özellikle ab ülkelerinde yaşananhaberlisin talep daralması iş dünyası açısından 2023 yılı ve özellikle de kış dönemine dair risk ve belirsizliği işaret etmektedir. Durum reel sektörü zora sokarken çalışanlar açısından da alım gücü kaybı ciddi sıkıntı yaratıyor.  Her zorluğa rağmen üretim gayretinde olan iş dünyası olarak yaşam koşulları itibariyle mutlu çalışanlarla yol almak istiyoruz. Aslında böyle bir süreçte ülke olarak ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey istikrar olacaktır.

SIKINTILAR DEVAM EDİYOR

2022 yılının genel ekonomik tablosuna dair veriler de açıklanmaya başladı.  TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon geçtiğimiz aralık ayında yüzde 1,18 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 64,27 olarak gerçekleşti. veriler bize, enflasyonun düşme eğilimine girdiğini gösteriyor.  Öyle görülüyor ki; ekonomik açıdan  2023 yılının en önemli gündem maddesi da enflasyon ile mücadele olarak görülmektedir. Öncelikli temennimiz enflasyondaki düşüşün devam etmesidir.  Ancak, enflasyon düşerken emtia fiyatlarındaki yükseliş, üretici ve tüketicinin sıkıntılarının devam etmesi anlamına da geliyor. Bu yüzden fiyat istikrarının sağlanması çok önemli.

KGF DESTEKLERİ NEFES ALDIRACAK

2022 yılında Türkiye’nin dış ticaret açığı, yüzde 138,4 artarak 110,2 milyar dolar oldu. Bu ciddi bir yük. Sürekli dile getirdiğimiz ‘Tükettiğimizden fazla üretmemiz gerekir’ söylemi işte tam da burada anlam buluyor.  İthalat yerine yerli üretim ile çözeceğimiz bu durum, reel sektörün ve üreticinin daha fazla desteklenmesi ile mümkün olacaktır. Bu yönde geçtiğimiz hafta açıklanan KGF Destek Paketi iş dünyasına bir nebze de olsa nefes aldıracaktır. KGF destekleri konusunda TOBB öncülüğünde ciddi bir lobi çalışması yaptık ve aldığımız sonuç memnuniyet verici. Tabii bu desteklerin hayata geçmesinde bankalarımızın da sorumluluğu yüksek.  Bankaların, iş dünyamızın bu desteklerden faydalanması adına üzerine düşeni yapması önem arz ediyor.  Yaşadığımız bu süreçte dikkat etmemiz gereken en önemli konu; tüketimden ziyade üretimin artırılması ve üreticinin finansa erişiminin kolaylaştırılmasıdır.”

5 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Sakarya’nın ekonomik göstergeleri hakkında bilgiler aktaran Başkan Altuğ, “İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tabloda Sakarya dış ticaret verilerine baktığımızda ise; şehrimiz Aralık ayında 514.1 milyon dolar ihracat yapmıştır. 2022 yılında TÜİK verilerine göre ihracatımız 5 milyar dolar üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. 2022’de 30’u aşkın sektörde 155 ülke ve 11 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdik. TÜİK tarafından açıklanan güncel Kasım ayı verilerine göre ise şehrimiz 338 milyon 594 bin dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Kasım ayında Sakarya dış ticaret dengesi 153 milyon 250 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %145 olarak gerçekleşmiştir.

ANKET ÇALIŞMASI

Aralık ayında SATSO  olarak yaptığımız sanayi durum ve beklenti belirleme anket sonuçlarına göre de Kasım ve Aralık ayında ihracat kanalında yeni yıl nedeniyle kısmi bir aksaklık yaşandığı üyelerimiz tarafından belirtilmiştir. Ankette ayrıca önümüzdeki üç aylık süre için hem iç piyasa, hem dış piyasa, hem de istihdamda olumlu yönlü güçlü artış beklentilerinin olduğu sonucu çıkmıştır. Yani Sakarya iş dünyamızın 2023 yılında ümitle çalışmaya gayret edeceğini söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi. 

BİTKİSEL İHTİSAS OSB

Altuğ,  “Tarımsal üretimin önemini her zaman dile getiriyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Şehrin güneyinde kurmayı planladığımız Bitkisel Üretime Dayalı İhtisas Osb ile ilgili kurumlarımızla mutabakat sağladık. İlimizin tarımsal üretimini desteklemek, verimli üretim yapılmasını sağlamak ve geliştirmek için bu İhtisas OSB ve içinde kurmayı planladığımız Tarım TEKNOKENT’i oldukça önemli olacaktır. Ayrıca geçtiğimizhaberlisin hafta Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi çatısı altında adını Nehir TEKNOKENT koyduğumuz yeni bir TEKNOKENT kuruyoruz. Nehir TEKNOKENT’in yüzde 7’lik hissedarı olarak yönetim kurulu başkan vekilliğini yürüteceğiz.  Bununla birlikte TÜBİTAK MARTEK, SAÜ TEKNOKENT ve Nehir TEKNOKENT ile 3TEKNOKENT’in yönetiminde yer alıyoruz” diye belirtti. 

YEŞİL MUTABAKAT PROTOKOLÜ

Avrupa Birliği’nin iklim eylem planı olarak harekete geçirdiği Yeşil Mutabakat kapsamında çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Akgün Altuğ, “Yeşil mutabakat profesyonel bir istihdam ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyaca yönelik uygun çalışan profilini hazırlamak amacıyla iki üniversitemizle bir iş birliği protokolü yapmayı planladık. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemizle bir porotokol imzaladık. Bu protokol üniversite öğrencilerini kapsayan bir staj modelini içeriyor. Staj yapacak olan öğrencilere odamızda staj programına ilişkin oryantasyon eğitimi verilecek. Bu protokolle öğrencilerin firmalarda yeşil mutabakat özelinde stajyer olarak görev almalarını sağlayacak ve firmaların yeşil mutabakat süreçlerine destek olacağız. Başvurular web sayfamızdan yapılabilecek. Bu, önemli bir konu, iş dünyamıza hayırlı olsun” dedi.

RAYLI SİSTEMİ DESTEKLİYORUZ

Raylı sistem hakkında konuşan Altuğ, “Son günlerde şehir gündeminde olan ve Büyükşehir Belediyemizin de planladığı raylı sistemin şehrimize kazandırılması yönündeki çalışmaları destekliyoruz. Sakarya üreterek büyüyen bir şehir. Özellikle şehrin ana aksları arasında bir raylı sistem gerekli. Daha önce söylediğim gibi Anadolu’da pek çok kentimizde raylı sistem kullanılıyor. Sakarya’mız da rekabette öncü kentlerden biri ve raylı sistem ile bu rekabette bir adım daha ileri gidecektir” dedi. 

BUNGALOV TURİZMİ

Pandemi süreci sonrası Bungalov Turizmine olan ilginin arttığını dile getiren Altuğ, “Sapanca da Eko Turizmde önemli bir bölge oldu. Şehrimiz adına da güzel bir gelişme. Ancak bungalov evler ve tesisler yapılırken doğaya zarar vermeden, Sapanca’nın tercih edilme sebebi olan yeşil alanları yok etmeden yapılmasını özellikle dile getirmek istedim. Çevre ve doğal dengenin korunması hassasiyetimizdir. Bu alanlara zarar verirsek o alanların üzerine ne inşa edersek edelim kazanç değil kayıp olur. Sapanca ilçemiz şehrin manzarasıdır. İsteğimiz bu manzarayı koruyarak turizmin gelişmesidir. Şehrimizin doğal güzelliklerini korumaya özen gösterelim” şeklinde konuştu.

KURAKLIK TEHDİDİ

Akgün Altuğ sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemlerde bir tehdit olarak karşımızda duran kuraklık konusuna da değinmek istiyorum. Kış ortasında olmamıza rağmen mevsim normallerinin üzerindeki hava koşulları itibariyle kuraklık konusunda tedirginlik yaşıyoruz. Bugün başlayan yağışların bu kuraklık tehdidini ortadan kaldırmasını diliyorum. Çünkü devam eden ekonomik sıkıntılara, kuraklığın getireceği sıkıntıların da eklenmesi hem ekonomiye, hem doğaya, hem de bizlere zarar verir. Hepimizin gerekli tedbirleri alması gerekiyor. su kaynaklarımızı doğru kullanmalı, enerji tasarrufu konusunda dikkatli davranmalıyız. bu konuda sosyal medya mecralarımızdan da bir çalışma yapacağız.

GES VE ŞARJ İSTASYONU

Odamız hizmet kampüsünde güneş enerji santral panelleri kurmayı planlıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Toplam 240,16 KWE güç kapasiteli güneş enerji santral panelleri sayesinde yaklaşık olarak yıllık ortalama 210.962 kg co2 emisyonu önlenecektir. Bununla ilgili teklifleri alıyoruz. Odamız üyesi uygun koşulları sağlayanhbrlisin bir firmamızdan hizmet alacağız. Yine hizmet kampüsümüzde elektrikli araç sahiplerinin araçlarının şarj işlemini gerçekleştirebilmeleri adına elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı planlıyoruz. Kurulacak olan şarj istasyonu sayesinde hızlı şarj imkânı sağlanacaktır.”

KARASU ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Cumhurbaşkanı kararıyla Karasu’nun Endüstri Bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Altuğ, “Endüstri bölgesi nedir kısaca hatırlatmak isterim. Ülke ekonomisini uluslararası rekabet edebilir bir yapıya kavuşturmak, teknoloji transferini sağlamak, üretim ve istihdamı artırmak, yabancı sermaye girişini hızlandırmak ve özellikle üretim maliyetleri açısından büyük ölçekli yatırımlar için oluşturulan sanayi alanlarıdır. 4737 Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu 4. Maddesi gereği endüstri bölgelerine ilişkin olarak cumhurbaşkanınca ek teşvikler belirlenebilir” diye belirtti. /Nazile Akarsu

25 Oca 2023 - 17:23 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.