Altuğ'dan önemli açıklamalar... 'Zor bir yılı geride bırakıyoruz'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yılın son meclisi olan Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

haberlisin.com-

ZOR BİR YILI GERİDE BIRAKIYORUZ

SATSO 2022 yılı son meclis toplantısı Erdem Ercan başkanlığında SATSO meclis binasında yapıldı. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ yaptığı konuşmada, “Dünya ve Türkiye ekonomisi açısından baktığımızda zor bir yılı geride bırakıyoruz. Özellikle; ABD, İngiltere, Euro bölgesi, Çin ve Japonya başta olmak üzere tüm ülkelerde yaşanan enflasyon uzun yıllardır görülmeyen yüksek rakamlara ulaştı. 2020 yılında yaşanan küresel salgın felaketinin en belirgin etkilerinden biri olan tedarik zincirinin bozulması 2 yılı aşkın süredir dünya ekonomisini olumsuz etkiliyor. Yine yaşanan çip krizi, Rusya-Ukrayna Savaşı da küresel bazda ekonomiyi olumsuz etkileyen problemlerden bazıları. Ayrıca FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı faiz arttırımı kararları sonucu ekonomistler tarafından 2023 yılında dünyada resesyon yaşanabileceği üzerine tahminler yapılıyor. Böyle bir dönemde Türkiye ekonomisi, ilk üç çeyrekte sırasıyla yüzde 7,5, yüzde 7,7 ve yüzde 3,9 büyüdü. İlk iki çeyreğe göre, üçüncü çeyreğin büyüme hızında, küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle, dış talep ve sanayide ivme kaybına bağlı olarak bir düşüş görüldü ve yüzde 3,9 büyüme gerçekleşti.  Bu ekonomik büyümede ihracatın olumlu etkilerini görüyoruz. Ülke ihracatımız, 2021 yılında yakaladığı artış trendini 2022 yılında da sürdürdü. Diğer taraftan ülke olarak dış ticaret açığımız maalesef ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %168 artış göstererek, -34 milyar dolardan -91 milyar dolara yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise % 84'den % 69'a düşmüştür” ifadelerini kullandı.

100. YILIMIZA YAKIŞIR

Başkan Altuğ, “2023 yılında enflasyonun ivme kaybedeceği bir dönem olacağı beklentileri yüksek. Ülke olarak bu sürecin fırsatlarını da yakalayarak fiyat istikrarını yeniden inşa edebiliriz. Ayrıca, güvenli yatırım ortamı sağlandığı takdirde, yeni iş girişimleri, orta ve uzun vadede, inovasyon ve kurumsal gelişimle birlikte yönetilirse kazandırmaya devam edecektir. Yani üretmek her zaman kazandırır. Üretim için de devlet desteklerinin artması, makro ekonomik mali politikaların krizlere göre revize edilmesi gerekiyor. Bu arada ihracat tarafında, hammadde, enerji ve işçilik fiyatlarındaki artış devam ederken, döviz kurlarının sabit kalması, ihracatçı üzerinde bir baskı oluşturmaktadır. Bu yüzden, hammadde döviz kuru ve enflasyon dengesinin sağlanması da önem arz etmektedir.  2023 yılı Cumhuriyetimizin 100. yılı olacak. Ekonomide de 100. yılımıza yakışır bir ilerleme ve ivme kazanacağımıza inanıyorum” dedi.

ASGARİ ÜCRET

Başkan Altuğ, “Türkiye ekonomisinden bahsederken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret konusuna da değinmek istiyorum. 2023 yılı için açıklanan brüt ücret 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Yeni rakamın işverenimize aylık maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş olacak. Belirlenen asgari ücret rakamının enflasyon karşısında ezilmemesi, işletme, işçi ve işveren arasındaki dengenin bozulmadan sürekliliğinin sağlanması için işverene yönelik devlet desteklerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

SAKARYA 2022 DEĞERLENDİRMESİ

Başkan Altuğ, yılın son meclisinde şehrin ekonomisine dair genel bir değerlendirme yaptı;

• 2022 yılında geçen yılın aynı dönemine göre, yatırım teşvik belgesi sayısı % 58 arttı, sabit yatırım tutarı olarak kayda değer bir artış olmasa da yatırım adedi ve istihdam anlamında ilerleme yaşanmıştır.

• İhracatımız ilk 11 ayda 4.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre %3 azalış mevcut. Ancak aralık ayı beklentilerimize göre yılı 5 milyar doların üzerinde kapatarak geçen yılın rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum. Ayrıca ihracatın ithalatı karşılama oranı %151. Her ne kadar ihracatımızda azalma olsa da tükettiğinin çok daha üzerinde üreten bir şehir olmaya devam ediyoruz.

• İmalat sanayi sektörü dışında, önemini her zaman, her yerde dile getirdiğimiz tarım ve hayvancılık sektöründe ihracatın % 15 arttığını görüyoruz. Tarım ve hayvancılık bakanlığı verilerine göre, ilimizde çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 50 bin vatandaş var. Bunun yaklaşık 9 bini kadınlardan oluşuyor. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı kadın sayısı en yüksek 8. il olduk. Özellikle kırsal kesimde kadınların ekonomiye dahil olması bizim öncelikli hedeflerimizden biri. Yaptığımız projelerin de kadın istihdamına yönelik olmasına önem veriyoruz. Bu bağlamda bu gibi göstergelerde üst sıralarda yer almak bizi memnun ediyor.

• İlimizde toplam sigortalı sayısı geçen yıla göre % 7 yani 20.255 kişi artarak yaklaşık 330 bine ulaştı. İş yeri sayısı yüzde % 5 artarak 27.014 oldu. İşkur verilerine göre; son dönemlerde hem açık iş pozisyonları, hem de işe yerleştirmeler ciddi oranlarda artış göstermektedir. SGK verilerine göre de ilimizde toplam sigortalı sayısı 329 bin 325’tir. Bunların 255 bini 4A sigortalı çalışandır. Yani bu çalışan kesim, özel sektörde çalışanlar anlamına geliyor. Bu 255 bin çalışanı bizim üyelerimiz.Bununla birlikte kasım ayında yaptığımız araştırmada 100 sanayici firmadan gelen yanıta göre gelecek aylarda istihdamda artış beklentisi var. Pek çok firmamızın personel talep ettiğini görüyoruz. Buna yönelik olarak milli eğitim müdürlüğümüz, üniversitemizle de iş birliği çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca çalışmaları hızla ilerleyen KOBİGEM projemiz de bu ihtiyaca destek sağlayacaktır.

DİRENCİMİZ SAĞLAM

Özet olarak hem küresel çaplı problemlere, hem de ülkemizde yaşanan sıkıntılara rağmen Sakarya olarak direncimizin sağlam olduğunu kanıtladığımız bir yıl oldu. 2023 yılında bu olumsuzlukların bertaraf edilmesi ile ciddi bir ivme yakalayacağımıza inanıyorum.  Sakarya bu anlamda güçlü bir potansiyele sahip ve biz bu sermayemizi geleceğe endeksli bir şekilde değerlendireceğiz.Biz Sakarya sektörel sorunlarına çözüm ararken, hükümetimiz de ülke ekonomisine ivme kazandıracak, büyüme potansiyelimizin arttırılmasına destek olacak ve enflasyonu düşürecek yeni politikalar belirlemelidir.

VERGİ İNDİRİMİ

Kısa vadede KGF kredi paketinin çerçevesini genişleterek hızla devreye almalıdır. Biz oda olarak KGF ile ilgili daha geniş kapsamlı bir programın açıklanması yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz.Bununla birlikte, ihracatta rekabet gücü, enflasyon-kur-faiz dengesinin arttırılması, iç piyasada ise işverenlerin, çalışanların ve halkın alım gücünün korunması adına vergi indirimleri ve reformu yapılması hepimizi rahatlatacaktır.

ÇİRKİN OLAYLAR

Sakarya’nın sadece ekonomisi değil, sosyal yönü, ilimizin toplumsal algısı da bizim için önemlidir. Son zamanlarda Sakarya olarak gerek kadınlara yönelik çirkin olaylar, gerekse toplumsal şiddeti içeren üzücü olaylarla ülke gündemine geliyor olmaktan üzüntü duyuyoruz. Bahsettiğim ekonomi ile ilgili veriler sadece rakamlardan ibaret değildir.Bunlar üretimdir, gayrettir. Bunca gayret, ilimizin iyi noktalara gelmesi için. Oysa yaşanan bu rahatsız edici konularla, tüm emekler heba ediliyor. Bizim kentimiz; kültür mozaiği, eşsiz doğası, verimli toprakları ile bir huzur coğrafyasıdır. Başarılarımızla, üretimimizle öne çıkmak için şehir olarak üstün çaba gösterirken, Sakarya’mızın, telaffuzu zor, çirkin olaylarla gündeme gelmesinden fazlasıyla rahatsız ve üzgünüz. Bu tür olayların da coğrafyası yoktur, çirkinlik her yerde çirkinliktir. Bunu da özellikle belirtmek istedim.

TEK DURAK HİZMET BİNALARI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2022 yılında en özel çalışmalarımızı tamamladık. Temel olarak birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum. Bunların en başında tek durak hizmet binalarımız gelmektedir.2018 yılında başladığımız projeyi söz verdiğimiz zamanda tamamladık. Hizmet binalarımız kurumsal varlık nedenimiz olan üyelerimize teşekkürümüzdür.

DOKU KÜLTÜRÜ

Ayrıca, Sakarya Tarımsal Ürünler Mükemmeliyet Merkezimizi de tamamladık. SATSOA.Ş.’yi kurarak doku kültürü laboratuvarımızın işletmesini faaliyete geçirdik. Şu anda ihracat yapan bir konuma geldi. Bu projemiz de bizim gurur duyduğumuz, Türkiye’ye örnek gösterilen çalışmalarımızdandır.

A KALİTE ODA

Bununla birlikte; büyüyen şehrimizin, gelişen üyelerimizin, kılavuzluğunu yapabilmek için bir adım önde olmak gerektiği anlayışı ile kurumsal revizyonlarımızı da yaptık. “Oda akreditasyon modeli" kapsamında akredite odalar arasında yer alan odamız, "a" mükemmellik belgesini aldı. Şimdi de efqm modeline geçmek için çalışıyoruz.

SATSO AKADEMİ

Kurumsal işlemlerimiz için online hizmetler ve dijitalleşen SATSO çalışmalarımız hızla devam ediyor.  Üyelerimizin rekabet kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik SATSO akademiyi kurarak,mevcut yetkinliklerini güçlendirmeyi hedefledik.profesyonel eğitim kadroları ile eğitim, seminer, gelişim ve değerlendirme programları düzenliyoruz.

ENDÜSTRİ MASTER PLANI

Nitelikli ve sürdürülebilir üretim gerekliliğinden yola çıkarak Sakarya Endüstri Master Planını hazırladık. Geleceğimizin üretim planına göre yönümüzü tayin etmeyi hedefliyoruz.

MUTFAK AKADEMİSİ

Sakarya Mutfak Akademisi de fiziki olarak tamamlandı. İç tasarım işlemleri de en kısa zamanda bitecek. Hem güzel bir restoran, hem de Sakarya mutfağını tanıtmaya yönelik bir eğitim akademisi olarak hizmete başlayacak.

COĞRAFİ İŞARETLER

2022 yılında başvurduğumuz 4 ürünümüzün coğrafi işaret başvuru süreci devam ediyor. Bunlar; Pamukova çileği, Sakarya bozası, abaza acıkası, üre tatlısı. Bir de çok yeni tescil aldığımız iki ürünümüz var onun da müjdesini vermek isterim. Kazımpaşa köftesi ve Taraklı enginarı artık Sakarya mahreçli iki ürünümüzdür. Bunlar ana faaliyetlerimiz, bunların dışında üzerinde çalıştığımız birçok faaliyet ve projemiz var.

AÇILAN KAPANAN ŞİRKET SAYISI

Bugün itibariyle toplam üye sayımız %9 artarak 15.804’e ulaştı.

2022 yılında yeni üye kaydı sayımız %23 arttı ve 1.893 firma odamıza üye oldu.

Askıda üye sayımız ise %11 azaldı.  (3853’den 3.386’a düştü.)

2023 BEKLENTİLERİ

2023’te de aynı azim ve gayretle, sizlerle birlikte ilimize ve üyelerimize yönelik çalışmalarımız projelerimiz devam edecek. İş dünyası olarak en önemli beklentimiz üretimin devam etmesine yönelik desteklerin artması ve iç piyasada canlılığı sağlamak üzerine tedbirlerin alınması yönünde olacaktır.

AYLIK FAALİYETLER

Sizlerin ve Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla 2022-2026 döneminin ilk iş planı çalıştayını gerçekleştirdik. Çalıştayımızda şehrimiz ve odamız merkezinde, mevcut sorunlarımızı, çözüm önerilerimizi, bu önerilerin hayata geçmesindeki engelleri ve bu engelleri nasıl bertaraf edebileceğimize yönelik ciddi bir fikir alışverişi yaptık. Çalıştayımız oldukça verimli geçti. Çalıştayımızdan çıkan genel sonuçlar özetle şu şekildedir:

 *Sakarya’nın gelişim ve dönüşümü sanayi/ticaret- turizm- tarım üçgeninde ele alınmalıdır.

*Bu üç sektörün gelişmesinin gerekleri birer master plan ile netleşmeli, buna paralel şehrin yenilenmesi, sosyal ve kültürel olarak gelişmesi, çevre dostu geri dönüşüm uygulamaları ile istenen gelişim ve değişimi kolaylaştırıcı bir zemin sağlamalıdır.

*Paralelde başarılması gereken bir diğer konu “eğitim kalitesi”nin artmasıdır.

*Bunun için sanayi/ticaret-tarım-turizm sektörleri, ihtiyaç duyduğu nitelik ve niceliği ortaya koymalı.

*Meslek liseleri ve üniversitelerdeki eğitim programları yenilenip, geliştirerek sonuç alınmalıdır.

*Bu çalışma bir kez daha ekonominin büyümesi için şehrin kültürel çeşitliliği ile hoşgörü ikliminin gelişmesi, bunun için kültür ve sanat etkinliklerinin önemini öne çıkartmıştır.

*Keza ihtiyaç duyduğumuz üretken düşünen nitelikli işgücü ve iş insanları kültürel anlamda da zenginleştirilmelidir.

Sakarya’nın kendi içinde oluşturacağı sinerji ile birlikte komşu iller, Ankara ve uluslararası platformlarda da karşılık bulması çok daha kolay olacaktır.

KÖKLÜ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Dünyanın en büyük ekonomileri KOBİ’lerle büyüyor. Şehrin kalkınması için KOBİ’lerimizin, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin büyümesinin önünü açmalıyız. KOBİ’lerimizin sağlıklı büyümesini sağlamak için mekânsal planlamaya ihtiyaç var. Bu ay ziyaretlerimizin ana gündem maddelerinden biri de bu konu idi. Tüm kurumlarla bu yönde hem fikiriz. Küçük sanayi sitelerinin şehir merkezinin dışına çıkarılması ve yeni alanlarda oluşması için çalışmalarımız devam edecek. Bu, aynı zamanda köklü bir kentsel dönüşümü de beraberinde getirecektir.

2023 KUTLAMA

2023 yılının sevginin, saygının, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, hoşgörüyle güzelliklerin paylaşıldığı bir yıl olmasını diliyor, başta üyelerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımızın sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl geçirmesini temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı söyleminden yola çıkarak gerçekten Sakarya’nın ve Türkiye’nin yüzyılı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

BÜTÇE ONAYLANDI

SATSO Meclis üyeleri 2023 bütçesini oyladılar. 60 milyon 137 bin 10 TL bütçe oy çokluğu ile kabul edildi. 71 kabul, 1 ret, 1 geçersiz oy. /Nazile Akarsu

 

28 Ara 2022 - 17:13 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.