Köyüme Dokuna Platformu basınla bir araya geldi

Köyüme Dokunma Platformu Adapazarı’nda bir restoranda basınla bir araya geldi. Platform üyeleri kırsal kentleşme konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Köyüme Dokunma Platformu kurucuları Adapazarı’nda basın toplantısı düzenledi. Platform üyeleri adına nasın açıklamasını platform başkanı Emekli Jandarma Astsubay Mecdi Cengiz yaptı.

Basın açıklaması şu şekilde;

 Cengiz, "Köylerimizi kısırlaştırdılar, topraklarımız analık vasfını kaybediyor, Komşumuz Kocaeli de 241 mahalle kırsal mahalleye dönüştürüldü farklı illerde de dönüşüm yapıldı ama Sakarya da yapılmadı. Akyazı Bıçkıdere de köylünün bilgisi olmadan bina yapıldı bu risk bütün köylerimiz için geçerli" dedi.

Cengiz,  "Bildiğiniz gibi 2012 yılında Büyükşehir yasasında yapılan değişikle, Büyükşehir sayısı 30 olmuş ve Büyükşehirlere bağlı 30 il'de 16.220 köy ve 1.053 belde mahalleye dönüştürülmüştür. Mahalleye dönüştürülen bu köy ve beldelerin ortak kullanılan tüm taşınır, taşınmaz malları, mera ve otlakları bağlandıkları belediyelere geçmiştir. Bu değişiklik, başta ekonominin ve üretimin temeli olan tarım ve hayvancılığa zarar vermekle kalmadı. Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açıldı. Birçok yerde köylere ait mera ve araziler de belediyeler tarafından satıldı ve satılmaya devam ediliyor. Bunların dışında birkaç yıl içersinde köylere özgü, sosyal, kültürel, kadim köy yaşam tarzı ve köyleri kent mahallelerinden ayıran meralar, çayırlar, bağlar, bahçeler kısacası köylerin tarım ve hayvancılıkla birlikte doğası da tümüyle yok olma tehlikesiyle yüz yüze gelmiştir.

Devlet geleneğimizin ana unsuru ve temeli, ekonomik ve sosyal hayatımızın taşıyıcı kolonu olan köylerimizin üretim, ekonomi, sosyal ve kültürel hayatında tehdit oluşturan bu durumun 7 yıllık uygulamadan sonra görülmesi üzerine bu olumsuzluğa karşı çok bir adım atıldı. 21 Kasım 2019 tarihinde yapılan 3. Tarım ve Orman Şurası sonuç bildirgesinde Sayın Cumhurbaşkanımız "BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDE MAHALLELERİN KIRSAL VE KENTSEL OLARAK YENİDEN YAPILANDIRILMASI, KIRSAL MAHALLELERDE KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN KORUNMASI" ile ilgili 17. Maddeye özel bir vurgu yapmış, KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ hedefini bizzat göstermiştir. Bunun sonucunda 6 Kasım 2020'de yapılan 2021 Yılı Bütçe görüşmelerinde Tarım Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli de "BÜYÜKŞEHİR YASASI MAALESEF TARIM VE HAYVANCILIĞA ZARAR VERDI. TARIMSAL FAALİYETLERİN DAHA DÜZENLİ VE VERİMLİ OLMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR YASASINDA TADİLATA İHTİYAÇ VAR." diyerek bir kere daha acı gerçeği dile getirmiştir. Sonuçta Sayın Cumhurbaşkanımızın 3. Tarım Şurasında hedef olarak gösterdiği KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN KORUNMASI yasada yer almamışsa da, yarı köy statüsü sayılabilecek 7254 sayılı KIRSAL MAHALLE yasası mecliste kabul edilmiş ve 16 Ekim 2020'de resmi gazetede yayınlanmıştır. 7254 Sayılı yasaya göre KIRSAL MAHALLE olan yerler bu yasa ile önemli avantajlar sağlıyor olsalar da, nihai amaç Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN KORUNMASI ile tarım ve hayvancılığı geliştirmek, tarlaların iskana açılmasını önleyerek, TOPRAK ANA İLE köylerin doğasını, dokusunu ve kültürünü korumak olmalıdır.

Değerli basın mensupları, KIRSAL MAHALLE yasası çıktıktan ve uygulanması ile ilgili yönetmelik yayınlandıktan sonra Sakarya dışındaki Büyükşehirlerin tamamında başvuruları sonucu yüzlerce mahalle, KIRSAL MAHALLE statüsüne geçmiştir. Sakarya’mızda yasaya rağmen ne yazık ki belediyeler muhtarların müracaatlarını çeşitli şekilde engellemekte, başvuran köylerin dilekçelerine cevap bile verilmemektedir. 30 Büyükşehir içinde en önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden biri olan Sakarya’mızda bugüne kadar KIRSAL MAHALLEYE alınan tek bir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere devletin en üst düzeyindeki yetkili ve sorumlular, büyükşehirlere bağlanan köylerin mahalle yapılmasının tarım ve hayvancılığa önemli ölçüde zarar verdiğini belirterek yasa çıkarırken bu yasayı uygulamakla yükümlü olan belediyeler yasa ile kendine geçen mera ve arazileri, yasa ile çelişen bir şekilde yıllarca oraları koruyan, kollayan, emek veren köylerin rızası hılafına satmaktadırlar. Bu durum ileriki dönemlerde köylerde telafisi imkansız olumsuzluklara ve sorunlara yol açacaktır. İşte bu nedenlerle tarım ve hayvancılığın, köylere özgü yaşam tarzı ve kültürünün, doğanın, kent mahalleleri gibi beton yığınları arasında kaybolmasını önlemek, KIRSAL MAHALLE avantajlarından yararlanmak, TOPRAK ANAYI ve tarım alanlarını korumak için bu önemli sorunlar siz yerel ve ulusal yazılı ve görsel basın ve internet medyası aracılığı ile kamuoyuna başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili ve yetkili tüm kurumlarına siyasi partilerin genel merkezleri başta olmak üzere tüm teşkilatlarına iletmek, sesimizi duyurmak, görüşmeler yapmak üzere KÖYÜME DOKUNMA platformunu kurmuş bulunuyoruz. Bugüne kadar ilçe belediyelerine kırsal mahalle başvurusunda bulunup, bu başvurulara süresi içinde cevap vermeyen ve herhangi bir işlem yapmayanlar hakkında yasal haklarımızı sonuna kadar savunacağız.

Buradan mahallelerin yasal haklarının takipçisi olması gereken değerli muhtarlarımız başta olmak üzere, muhtar örgütlerine ziraat odalarına, köylerde ve köy dışında yaşayan, köy ve doğa dostu herkese çağrıda bulunuyoruz. Lütfen köylerimizin doğal yapısının, tarım ve hayvancılık üretiminin, kadim köy kültürünün yok olmasına seyirci kalmayalım. KÖYÜME DOKUNMA PLATFORMU, mahalle yapılan köylerin KIRSAL MAHALLE haklarını, tarım ve hayvancılık üretimini, doğal yaşamını savunan, hiçbir siyasi ve politik tarafı olmayan bir platformdur. Siz değerli basınımızın Sakaryamız için çok önemli olan bu haklı mücadelemizde sesimiz olacağınıza inanıyor, platform adına hepinize teşekkür ediyoruz.

Erol Öztürk, "Muhtarlar ve ihtiyar heyeti korkuyor konuşamıyor. Köylerde bir çok yere el koyuldu. Belediye dedelerimizin bağışladığı topraklara el koydu. Madem biz mahalle olduk o zaman doğal gaz gelsin, doğal gaz da yok. Köylünün derdi çok" dedi.

16 Ara 2022 - 15:37 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.