Özkoç’tan çarpıcı açıklamalar!

Güven Hasbaş ile Ters Açı’nın konuğu Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç oldu. Özkoç, Ters Açı Programı’nda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Video için play'e tıklayın

İşte Engin Özkoç’un açıklamaları…

ENGİN ÖZKOÇ 2023 SEÇİMLERİNDE SAKARYA’DAN MI ADAY OLACAK?

Buna genel merkez karar verecek ancak seçme hakkım olursa ben Sakarya’yı tercih ederim. Ben Sakaryalıyım. Sakarya’da hizmet etmek, sorunlarını halletmek benim için önemli. Ben Sakarya’nın geleceğine hizmet edilmesini tercih eden bir siyasetçiyim. Ben 27 yaşındaydım belediye başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği yaptım. O günden beri Sakarya’da ufacık bir yapılan eser gördüğümde yüreğim titriyor. Yapılamayanlar beni çok üzüyor. Sakarya Türkiye’nin en stratejik bölgesi konumunda. Ben Sakarya’nın çok büyüyebileceğine ve gelişebileceğine inanıyorum. Allah bize iktidarı nasip ederse, Sakarya’da neler yapılabileceğini göstermek istiyorum. İnşallah bu bize nasip olur.


ECEVİT KELEŞ’İN MİLLETVEKİLİ OLMASINI İSTİYOR MU?

Ecevit Keleş İl başkanımızdır, benimde Sakarya’da ki önümdeki siyasetçidir, direkt olarak genel başkanı temsil ediyor. Ben TBMM’de genel başkanımızı temsil ediyorum, Keleş ise Sakarya’da genel başkanımızı ve partimizi temsil ediyor. Ben Sakarya’ya geldiğimde ve çıkarken il başkanımıza bilgi veriyorum. Sakarya’da bir etkinlik veya program olduğunda beni arayıp çağırdıklarında diyorum ki önce il başkanımıza bilgi verilmesini istiyorum. Böyle bir ilişki ağı var aramızda. Ben hiç kimsenin milletvekilliği adaylığı ile ilgili önünü kesmeyi asla düşünmem. Arkadaşlarım geliyorlar bana, biz milletvekili olmak istiyoruz, genel başkan ile görüşebilir miyiz diyorlar, ben hemen genel başkandan randevu alıyorum. Onların genel başkan ile görüşmesini hiç ayrım yapmadan, görüşmelerini ve kendilerini anlatmaları için elimden geleni yapıyorum. Bu doğru adaydır, o doğru adaydır hiç bakmıyorum. . Açık ve net söyleyeyim, il başkanımız için asla bana yakışmaz, asla böyle bir şey yapmam, görüştüğümüzde bana karşı saygısını ve sevgisini esirgemez, benimde ona karşı saygı ve sevgimi esirgemem mümkün değildir.

2023 SEÇİMLERİNDE SAKARYA LİSTESİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

Bir ittifak içerisindeyiz. Cumhurbaşkanı adayı belli olmadan, hangi milletvekillerin seçileceği, bu vekillerin arasında genel başkanımızın, bazılarının milletvekili olma bu dönem kime diyeceğini bilmiyoruz. Böyle bir teklifin de gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz, dolayısıyla ben Sakarya’dan milletvekili olacağım, siyaset hayatıma böyle devam edeceğim diyemiyoruz. İttifak bazı illerde birbirlerine destek vermek durumunda olacak, ortak liste de oluşturabilirler bu daha önce yerel seçimlerde oldu. İttifak içerisindeki komisyonlar böyle bir teklifle de gelebilirler.

CUMHURBAŞKANI ADAYI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim takvimi açıklandığı zaman. Böyle yapmamızın nedeni, insanlar adaya kilitleniyor. İnsanların merak ettikleri aday, bizim ise sistem. Giydirilmiş cumhurbaşkanı sisteminin Türkiye için uygun değil. Cumhurbaşkanlığı sistemi tek adam sistemi. Bu sistem TBMM’yi dışarıda bırakan bir sistemdir. 6 siyasi parti diyor ki biz önce sistemle ilgili bütün konularda bir anlaşmaya varacağız. Anayasa’da neleri değiştireceğiz, darbe yasalarından nasıl arındıracağız, Güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçeceğiz, milletimizin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı nasıl gidereceğiz, yasama da yargı da ve yürütmede nasıl bir yol izleyerek bunları siyasi vesayete kurtaracağız, cumhurbaşkanı adayında 6 partinin anlaşamaması mümkün değil. Aramızda gerginlik ve anlaşmazlık yok.

SAKARYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU?

Deprem… Depreme hazır değiliz. 2-3 kere Düzce’ye gittim, oradaki insanlar ile konuştum. Hasar gören binalara gittim. Yerleşilmemesi gerek alanlara yerleştik maalesef. Sakarya’da yerleşim alanı müthiş bir tarım alanı, biz buraya yerleştik. Teknolojiye uygun olmayan bir şekilde binaları diktik. Bu binalar 1 milli servet, 2 hayatımızı, canımızı, sevdiklerimizi koruduğumuz mekanlar. İnsan kendi hayatını, sevdiklerini ölüme bırakmamalı. Bir şey olmaz dememeli. Bir şey olabileceğini Düzce’de bir daha gördük. Yaşanıyor bu ve yaşanacak. Ağır hasarlı olan, orta hasarlı olan binalardan bir an önce kurtulmak gerekli. Düzce’de ki depremin burada sağladığı sarsıntı nedeniyle orta hasarlı binalar tekrar hasar görüyor, biz farkına varmıyoruz. Bina yoruluyor, sarsıldıkça ömrü daha da kısalıyor. Şimdi buralarda bizim oturmuyor oluşumuz vicdanımızı rahatlatıyor mu? Bu binaları öğrenci, mülteci veya bir başkasına kiralıyor olmamız vicdanımızı rahatlatıyor mu? Bundan kurtulmamız gerekiyor. Bu konuda iktidar söz verdi ancak yerine getirmedi.


BAKANA TEŞEKKÜR ETTİ

Ben özellikle 27 tane okulla çok ciddi mücadele verdim. Sakarya’dan bir milletvekilimiz böyle bir şey yok, gerçek değil demişti. Ben Bakana gittim, Valiye gittim, rahmetli Vali Hüseyin Avni Coş, evet haklısın doğru demişti. Benim en çok içimi acıtan konu, 27 okulun hasarlı olduğunu söylememe rağmen, hiçbir aile beni arayıp da bu okullar hangileri diye sormadı. Bu benim içimi çok acıtıyor. Bu durum siyasetçiye olan güvensizlikten dolayıysa yine içim acıyor. Hayatım boyunca dürüst siyasetçi olmaya çalıştım, doğruları söyledim. Ziya Selçuk bakana çok teşekkür ediyorum, kendisine en son gidip anlattığımda ve genel kurulda sorduğumda diğer bakanların hiçbirisi bunu kabul etmedi, kendisi, evet var Sakarya’da, biz o okulları yıkacağız ve dediğini yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyorum AK Parti’nin bir bakanı ve böylesine bir konuda sözünü tuttu. Şimdi ben vicdanen rahatım, içim rahat. O yüzden bu binaların bir an önce yıkılması gerekiyor. Sakarya depreme hazır değil.


RAYLI SİSTEM


Sakarya’nın bir diğer önemli sorunu raylı sistem. Sakarya şu anda 1 milyonu aşkın nüfusa sahip bir şehir. O yüzden Sakarya’nın muhakkak raylı sisteme kavuşturulması gerekiyor.

SAKARYA HER ALANDA GELİŞMELİ


Sakarya tarım şehri mi, sanayi şehri mi, üniversite şehri mi olmalı tartışmasına girmemeli, 3’ü birden olmalı. Turizm kenti de olabilir, hepsinin doğru bir organizasyonlar ile doğru bir akılla, doğru yatırımlarla organize edersek, Sakarya’nın zenginleşmemesi için çocuklarımızın müthiş bir geleceği olmaması için hiçbir neden yok. Bereketli topraklara, müthiş bir turizm alanına, gölleri var, yaylaları var her şeyi var. Sanayi için, doğru bölgelerde doğru bir sanayiye ihtiyacı var. Yetiştirdiğimiz ürünleri doğru işleyecek, fındık da dahil buna, Gıda Sanayisine ihtiyaç var.


SAKARYA’NIN EN ÖNEMLİ PROJESİ


Buna cevap vermek zor. Depremle ilgili yapılaşma sağlansaydı, raylı sistem hayata geçseydi müthiş olurdu. Hala bitirilemeyen Ballıkaya projesinin tamamlanıp Sakarya’nın su sorunun muhakkak bitiriliyor olması lazım. Bitiyor olması lazım, böylece Sapanca Gölü bundan kurtulacak. Sapanca Gölü’ne bu kadar yük binmeyecek. Yüzde 90’ı bitmiş durumda. Yüzde 10’luk kısmı maalesef yeteli bütçe ayrılmadığında dolayı heba ediliyor. Çamdağı barajı, Ahiler barajı bu barajlar yapılırsa tarım alanında da sulama alanında da, içme suyu alanında da birçok sıkıntı ortadan kalkacak. Bence en önemli projelerden birisi bu.


TARIM ARAZİLERİ KORUNMUYOR’


Karaman, Korucuk ve Camili bölgesinde çok geniş yerlerimiz var. Biz zaten oralarını yerleşim alanları olarak seçmişiz. Buradan çıkmamız söz konusu da değil. İnsanlar depremi yaşamalarına rağmen merkezde oturmaya devam ediyorlar. Mesela Dernekkırı gibi tarım alanlarının korunması lazım. Söyleyeceğim ancak nasıl anlatayım, Türk Traktör’ün yer aldığı alan aklım almıyor nasıl izin verilir. 1’nci Organize Sanayi Bölgesi kurduk, tarım arazisiydi öncesinde rahmetli Selçuk Gedikli çok karşı çıktı. Sen sanayiye mi karşısın dendi, Toyota kuruldu genişliyor, bunların hiçbir tanesi doğru değil. Mevcut tarım arazilerini korumamız lazım. Organize Sanayi bölgelerini şehrin dışına, mesela Camili, Karaman bölgelerinde olabilir, Söğütlü gibi tarım arazi bölgelerinde olması mümkün değil.

02 Ara 2022 - 23:06 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.