Siyaset ve iş dünyasından kentsel dönüşüm polemiği

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ Kasım ay meclis toplantısında geçtiğimiz hafta yaşanan depreme dikkat çekti. Başkan Altuğ, Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesi’nin parsel bazlı yapılan dönüşümü için onay verildiğini ancak ilçe belediyelerinin bu konuda onaylamadığını ifade etti.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

SATSO Kasım ayı olağan meclis toplantısı Erdem Ercan meclis başkanlığında SATSO toplantı salonunda başladı.

 SATSO yönetim kurulu başkanı Akgün Altuğ konuşmasında geçtiğimiz hafta yaşanan depreme dikkat çekti. Başkan Altuğ, Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesi’nin parsel bazlı yapılan dönüşümü için onay verildiğini ancak ilçe belediyelerinin bu konuda onaylamadığını ifade etti.

‘’Kentsel dönüşümü beceremedik deme lüksümüz yok’’

Geçtiğimiz hafta Haberlisin.com Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş’ın Ters Açı programına konuk olan AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever “Kentsel dönüşümü şehir olarak beceremedik” açıklamasında bulunmuştu. SATSO meclis toplantısında konuşan yönetim kurulu başkanı Akgün Altuğ, ‘kentsel dönüşümü beceremedik deme lüksümüz yok’ ifadelerini kullanırken tüm şehirlere örnek olmalıyız dedi.

‘’Uygulanmaya başlaması gerekiyor’’

Başkan Altuğ ‘’Geçtiğimiz hafta Düzce merkezli gerçekleşen deprem ilimizde şiddetli bir şekilde hissedildi. Depremden etkilenen illerimize ve Sakarya’mıza geçmiş olsun. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi depreme hazırlık konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor ancak ‘yerinde parsel bazlı yapıların dönüşümü’ ile ilgili onaylanan büyükşehir meclis kararının, bir an önce ilçe belediyeleri tarafından onaylanarak uygulamaya başlaması da gerekmektedir’’ ifadelerini kullandı.

‘’Erenler onayladı Adapazarı ve Serdivan onaylamıyor’’

Kentsel dönüşüm konusunda hızlı hareket etmeleri gerektiğine işaret eden başkan Altuğ’’ Erenler Belediyesi dönüşümü onayladı fakat Adapazarı ve Serdivan Belediyelerinin onaylamadığını biliyoruz, şehrin depreme hazır olmayan yapı stoğunun ıslah edilmesi de hızla çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir’’ açıklamasını yaptı.

 Başkan Akgün Altuğ’un meclis toplantısı açıklamaları şu şekilde;

Geçtiğimiz hafta merkez üssü düzce olan ve ilimizde de yoğun bir şekilde hissettiğimiz bir deprem yaşadık. Başta düzce olmak üzere depremden etkilenen illerimize ve Sakaryamıza geçmiş olsun.

Valiliğimiz ve büyükşehir belediyemiz depreme hazırlık konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor, ancak “yerinde parsel bazlı yapıların dönüşümü” ile ilgili onaylanan büyükşehir meclis kararının, bir an önce ilçe belediyeleri tarafından onaylanarak uygulamaya başlaması da gerekmektedir.

Bu konuda hızlı hareket etmeliyiz. Erenler bld. onayladığını, fakat Adapazarı Ve Serdivan belediyesi onaylamadığını biliyoruz.

Şehrin depreme hazır olmayan yapı stoğunun ıslah edilmesi de hızla çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Deprem hafızasına sahip bir kent olarak kentsel dönüşüm konusunu çözmeliyiz bizim, “kentsel dönüşümü beceremedik deme lüksümüz yok”, biz bu konudaki girişimlerimizle Türkiye’ye ve deprem kuşağında yer alan tüm şehirlere örnek olmalıyız. Beceremedik demek bize yakışmaz.

Küresel ekonomide uzun süredir devam eden belirsizlikler, resesyon ve yüksek enflasyon eğilimi, hemen yanı başımızda halen devam eden savaş ve uluslararası ilişkilerdeki istikrarsızlıklar, ülkemiz adına sıkıntı oluşturmaktadır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen küresel değişimlerle birlikte gelen fırsatları, türkiye adına büyük imkan olarak görmeliyiz.

Sürecin getirdiği riskler elbette var, ancak bizler iş dünyası olarak bu riskleri ve olumsuzlukları bertaraf edecek ekonomik tecrübeye sahibiz.  

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “türkiye yüzyılı vizyon belgesi” de bu anlamda ümit vaad etmektedir. Bunun en güzel örneğini, togg)gemlik tesisleri’nin açılış töreninde gördük.

Türkiye gibi otomotiv sanayisinde güçlü bir ülkenin artık kendi markasını üretmeye başlaması gurur verici bir gelişmedir.

Oluşumunda üst kuruluşumuz TOBB’un da yer alması ayrı bir anlam taşıyor.

Yerli otomobil projemizin çok başarılı olacağına inancımın tam olduğunu belirtirken yollarda görmeyi temenni ediyorum.

Böyle anlamlı bir mutluluğu yaşadığımız günlerin akabinde, istanbuldaki terör saldırısı da; işte bahsettiğim “riskler ve tehitlerden” biri olarak karşımıza çıktı.

Terörün her türlüsünü lanetliyor ve kınıyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza allahtan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun.

Terör demişken ülkemizin çeşitli yerlerinde hayvan haklarına aykırı uygulamaların yaşandığını da görmezden gelemeyiz. Hayvan haklarına aykırı her türlü şiddet de bir terördür. Bir hayvan sever olarak kınıyorum.

 

 

Dış ticaret istatistikleri

Ekim ayında Türkiye’nin toplam ihracatı, 18 milyar 544 milyon dolar olarak gerçekleşirken Sakarya, ülke ihracatına %1,62’lik katkı sağladı. Tim verilerine göre şehrimiz ekim ayında 300.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken şehrin 10 aylık kümülatif ihracatı ise 4 milyar dolar oldu.

Ekim ayında toplam 127 noktaya ihracat gerçekleştirdik ve en çok ihracat yaptığımız ülke Polonya oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise 30’a yakın ülkeye ihracat %100’ün üzerinde arttı.

TÜİK tarafından açıklanan güncel verilere göre ise; 2022 yılı Ekim 223 milyon 652 bin dolar oldu. Ekim ayında Sakarya dış ticaret dengesi 99 milyon 737 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bir önceki aya göre 5 puan azalarak %145 olarak gerçekleşti.

Büyüme rakamları

Bilindiği üzere bu sabah TÜİK tarafından 3. Çeyrek büyüme rakamları da açıklandı. Türkiye ekonomisi beklentilere paralel olarak bir önceki yılın 3. Çeyreğine göre %3,9 büyüme gösterdi.

GSYH’yi (gayri safi yurt içi hasılayı) oluşturan faaliyetler içerisinde en fazla büyüme gerçekleşen sektör, %21,6 büyüme ile finans ve sigorta faaliyetleri olurken, daralma gerçekleşen tek sektör %14,1 azalış ile inşaat sektörü oldu.

Merkez bankasının kasım ayı için yayımladığı piyasa katılımcıları anketine göre ise 2022 yılı büyüme beklentisi %5,1’dir. Bu büyüme beklentisi 2023 yılı için ise %4,1’dir.

Sanayi üretim endeksi

TÜİK tarafından 2022 eylül ayına ilişkin açıklanan sanayi üretim endeksi verilerine göre;

Sanayi üretimimiz

Aylık bazda %1,6 azalmış

Yıllık bazda yüzde 0,4 artış göstermiştir.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşirken;

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Değerli meclis üyeleri

Şunu bilmeliyiz ki; bu “meclis” Sakarya’nın ruhudur. Bizler burada ne üretirsek, nasıl icraatta bulunursak, birbirimizle nasıl iletişim kurarsak aynısı şehre sirayet eder.

Bu birliktelik ruhunu, Sakaryalılık özümüzü güçlendirerek tüm kente yaymaya devam edeceğimizden hiç şüphem yok.

Bu çatı altındaki bütünlük, şehrin ruhuna yansıyacak. Bu bilinci hiç unutmayalım.

Komitelerimiz de bu ruhla çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. 7.- 10., 16., 25., 31. Meslek komitelerimiz üyeleri ile bir araya geldiler ve istişare toplantıları gerçekleştirdiler. Bizler de iştirak etmeye gayret ettik.  Tüm komitelerimizin bu yönde hazırlıkları var.

Bununla birlikte; 16. -14. - 21. - 26. - 29. - 31. Meslek komitemiz sektör konularında ziyaretlerde bulundular, kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik basın açıklamalarında bulundular. Bu komitelerimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

İlerleyen süreçte komisyonlarımızdaki güncellemeleri tamamlayarak görev dağılımlarını gerçekleştireceğiz, komisyonlarımız aracılığı ile de üyelerimize ulaşacağımız çalışmalar yürüteceğiz. 

Gourmand world cookbook awards 2023

Bizzat odamızın fikri ile ortaya çıkan “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabımız, yemek kitaplarının nobel ödülü olarak kabul edilen uluslar arası yemek kitapları  2023’ün “mutfak tarihi” kategorisinde, Türkiye’den aday gösterilen tek yayın oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ipard destekleri

İlimiz ve ülkemiz için güzel bir gelişmenin müjdesini vermek istiyorum. Whatsup grubundan da ilk bilgisini vermiştim.

Bugüne dek 42 ilde uygulanan ıpard destekleri, 2023 yılından itibaren 81 ilimizde uygulanacak. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ıpard3 programı ile yılbaşından itibaren 81 ilde uygulamaya koyulacak.

Oda olarak ilimizin de bu kapsama alınması konusunda ciddi uğraşlar verdik. Bizim gibi birçok ilin de yaptığı çalışmalar meyvesini verdi. Bu destekler özellikle tarımsal üretim ve kırsal kalkınma konusunda faydalı olacaktır.

Tarımsal desteklerle ilişkili olan bir konuya daha değinmek istiyorum. Çiftçi kayıt sistemi ve çiftçilik tanımının güncellemesi gerekmektedir.

Çiftçi kayıt sistemi güncel olmadığı için tarımsal destekler den bütün çiftçilerimiz faydalanamıyor. Buna miras hukuku ve parçalı arazi sorunu da dahil.

Çiftçilik tanımı konusu ise; “biz kime çiftçi diyeceğiz”? Bunu belirlemek anlamında gerekli. Nasıl ki; her mesleğin tanımı varsa çiftçilik de bir meslek olduğu için bu tanımın yapılması gerekmektedir.

Karbon ayak izi ve ges çalışmaları

Sürdürülebilirlik vizyonu ve yeşil mutabakata uyum süreci çerçevesinde örnek bir kurum olma bilinci ile  2021 yılına ait verilerini kullanarak, düşük karbon emisyonuna sahip bir işletme olmak amacıyla kurumsal karbon ayak izi raporunu hazırladık.

Odamız sera gazı emisyon kaynaklarını tanımladı, emisyon miktarını hesaplayarak rapor haline getirildi.

Doğrudan ve dolaylı emisyonların toplamı 2.623,05 ton karbondioksit olarak çıkmıştır.

Bu emisyon değerinin azaltımı için;

-Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı (Ges)

-Su Yönetimi

-Atık Yönetimi

-Enerji Verimliliği Çalışmalarına Başlayacağız

 

Trafik sigortalarında yeni dönem

Kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm trafik sigortalarında yeni bir döneme geçiliyor. Bu konu kamuoyunu yakından ilgilendirdiği için kısa bir bilgilendirme yapmak isterim.

Sddk tarafından açıklanan kararlara göre; zorunlu trafik poliçesinde 7 basamaklı hasar kademesi, 8’e çıkarılıyor. Yeni sistemle çok riskli sürücüler ile çok iyi sürücüleri birbirinden ayrılacak.

8. Hasarsızlık kademesinde olan sürücüler, %50 oranında indirimden faydalanabilecek iken en düşük kademede olan sürücüler zamlı fiyat ile poliçe yaptıracaklar.

Sakarya ekonomi raporu 2022

Ekonomik raporumuzu uzun yıllardır dijital olarak yayınlıyorduk, bu yıl itibariyle detaylı bir çalışma neticesinde basılı hale getirdik. İçerisinde Sakaryamıza ait çok detaylı veriler yer almaktadır. Yıllık olarak hazırlanan raporumuz bir önceki yılın verilerini kapsıyor.

30 Kas 2022 - 15:32 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.