Başkan Genç: "Hayal satmayacağız"

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, yeni dönemde somut projelere yoğunlaşacaklarını ifade ederek, “Önceliklerimiz belli, hayal satmaya gerek yok” dedi.

Nazile Akarsu
Nazile Akarsu Tüm Haberleri
+1
Video için play'e tıklayın

HABERLİSİN.COM /Nazile Akarsu

“DEMOKRATİK BİR SEÇİM ATLATTIK”
Geçtiğimiz haftalarda yapılan Sakarya Ticaret Borsası (STB) seçimlerinden sonra Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Genç, seçimlerde yaşananları ve STB’nin bundan sonra izleyici yolla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Sakarya Ticaret Borsası seçimlerini değerlendiren Başkan Mustafa Genç, “ Türkiye’deki en demokratik seçimler STB’nin seçimleri diye düşünüyorum. Neden böyle düşünüyorum, seçmenin ve seçilmek isteyenin farklı siyasi görüşleri olduğu bir ortamda hür iradelerini kullanarak oy kullandılar. Güzel bir seçim atmosferi olduğunu düşünüyorum. Ben üçüncü gruptan liste yapmıştım. Bizim seçmenlerimizin çoğu da bizi tercih ettiler ve üçüncü gruptan çıktık, meclis üyesi olduk. Daha sonra diğer seçimimiz olan yönetim seçimimize geçtik. 3 tane başkan adayımız vardı. Mevcut Başkanımız Adem Sarı, Bülent Afyon ve ben. Adem başkan komitesinden çıkamayınca 2 başkan adayı kaldı. Bizim Bülent beyle hiçbir problemimiz yok. Biz 5 grupla hareket ettik, onlar 3 grupla hareket etti” şeklinde konuştu.

“İYİ BİR EKİP KURDUK”
Başkan Genç, “Ortak buluşma noktasında bir-iki görüşmemiz oldu, ama onlar kabul etmedi. Ben her şeye rağmen iyi bir seçim süreci geçirdiğimizi düşünüyorum. İyi bir ekip kurduk. Sandıklar açıldıktan sonra seçim bizim ajandamızdan kalkmıştır. Artık 13 kişinin değil, 22 meclis üyesinin başkanıyım. Seçimden sonra arkadaşları toplayarak, ‘Seçim bitmiştir, artık hizmet başlamıştır, STB için çalışma başlamıştır’ dedik. Ben herkese eşit mesafedeyim, ötekileştirme ve ayrıştırma asla yok. Ekibimiz genç bir ekip, meclis başkanımızın biraz yaşı var, onun da tecrübelerinden faydalanacağız” ifadelerini kullandı.

“HAYALİMİZ VE HEDEFİMİZ VAR”
STB’nin bir an önce bir kampüs binasına ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Mustafa Genç, “STB için neler yapacağız? Bizim birinci, ikinci önceliğimiz var. Hayal satmaya gerek yok. STB’nin bir bütçesi ve fiziki şartları var. İlk önce asli işlerimiz nelerdir diye bakacağız, temsil noktasında alanını, sınırını koruyabilen ve temsil edilebilen bir STB olacağız. Bizim bir kampüs binasına ihtiyacımız var, idari binaya ihtiyacımız var. 4 yıllık periyotta Sakarya’ya ve Ticaret Borsası’na yeni bir kampüs binası kazandırma hayalimiz ve hedefimiz var. İnşallah bunu gerçekleştiririz. Çünkü sahneniz yoksa sizin performansınız iyi olsa da karşı tarafa çok fazla yansıtamazsınız” şeklinde konuştu.

“TARIMI BİZ SAVUNACAĞIZ”
“Birinci ve ikinci tarım arazilerine sanayi yapılmasına izin vermeyeceğiz. Tarım arazilerini bizler savunacağız” diyen Başkan Mustafa Genç, “Şehrimizde OSB’ler yapılmaya başlandı. Ben Sakarya’yı Sakarya özelinde değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Tarım bizim için çok önemli. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı tüm dünya eve kapandı ve tarımın ne kadar önemli olduğunu anladık. Evlere kapanmış olsak da tüketmeye devam ettik. Hepimiz marketlere koştuk ve marketlerin raflarını boşalttık. O zaman tarımın önemini bir kez daha anladık. Tarım ve toprak çok önemli. Tarım arazilerimizi mutlaka korumamız lazım. STB olarak birinci ve ikinci sınıf tarım arazilerin savunucusu mutlaka bizler olacağız” şeklinde konuştu.

"YEDEĞİ YOK”
“OSB yapılmasına karşı değiliz, ama tarım arazilerine yapılmaması gerekiyor” diyen Başkan Mustafa Genç, “Sakarya tarım, kültür ve sanayi şehri. Biz sanayileşmeye asla hayır diyemeyiz. Üçünün de aynı anda olduğu bir ortam kurmamız lazım. Hepsinin bir arada olduğu ve birbirinin alanına girmediği bir durumda hepsine evet demeliyiz ve ne yapılması gerekiyorsa yapmalıyız. Sakarya’nın toprak bütünlüğünün yüzde 43’ü tarım arazisi. Bu yüzde 43’ü biz mutlaka muhafaza etmeliyiz. Kalan alanlarda yani tarım yapılmayacak alanlarda sanayiye hayır dersek olmaz. Tarımda ürettiğimizi sanayide kullanıyoruz. Sakarya’da mutlak tarım arazileri dışında OSB yapılmasına karşı değiliz. Tarım alanlarını mutlaka korumak zorundayız. Çünkü yedeği yok” ifadelerini kullandı.

“TARIMDAN KOPUŞ YOK”
Başkan Mustafa Genç, “Sakarya’da tarımdan bir kopuş yok ama tarım arazilerimizin son yıllarda daralarak azaldığını görüyoruz. Yasaklar da çıktı. Artık belli metrekareden sonra toprağın bölünmemesi, belli bir dönüm üzerinde 3 tapunuz varsa, bir tanesini satamazsınız, hepsini satacaksınız. Yani ‘Ya çiftçi olacaksınız ya da olmayacaksınız’ diyen bir yasa var. Daha koruyucu, kollayıcı bir yasa. Bundan 20 yıl önce de Sakarya’da 300 bin ton mısır üretilirdi. Sakarya’nın eğimli arazilerinde fındık, düz arazilerinde mısır üretiliyor. Geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman patates, soğan ve pancar ürettik” şeklinde konuştu.

“REKABET EDEMİYORUZ”
Başkan Genç, “Son yıllarda sadece mısır üretiyoruz. Diğer illerle bizim çiftçimizin rekabet edemediği bir duruma geldik. Sebebi ise İç Anadolu Bölgesi 500-600 kg buğday alırken, mısır ektiğinde bir buçuk ton, iki ton mısır elde etmeye başladılar. 15 yıl önce Konya’da 1 kilo mısır yokken, bugün 800 bin ton mısır var. Biz 20 yıl önce de 350 bin tonduk bugün aynı rakamdayız, çünkü bizim arazi bütünlüğümüz yok, parçalı arazilerden oluşuyor. Sakaryalı çiftçilerimiz alternatif tarıma geçmeli ve katma değeri yüksek ürünler olarak satmalıyız. Her zaman ürünlerin fiyatını konuşuyoruz ama alan bazlı verimi konuşmak daha önemli. Fiyatı konuşalım mutlaka ama kalite de çok önemli” şeklinde konuştu.

“DEPO DÜŞÜNCEMİZ YOK”
Fındık için lisanslı depo yapılması için bir düşünceleri olmadığını belirten Başkan Genç, “Biz şu anda daha çok yeniyiz işe başladık ama koltuğumuza oturmadık. Adem başkanımız ‘Fındık için de lisanslı depo yapacağız’ diye bir söylemde bulunmuştu. İlk önce durum değerlendirmesi yapacağız. Ben realist bir adamım. Durumumuz, şartımız nedir, ekonomik durumumuz nedir diye bakacağız. Mevcut lisanslı deponun gelir ve giderine bakacağız. Fındık ve mısır aynı şey değil. Fındık çiftçinin kendi marifetiyle kuruyan, çuvalladığı zaman evinin bir köşesinde durabilen bir ürün. Fındık için geçmiş yıllarda Düzce tarafında bir lisanslı depo yapıldı ama bunlar çalışmadı, kapandı. Mısır için lisanlı depo başka bölgelere düşünülebilir ama fındık için orta ve kısa vadede öyle bir planımız yok. Yapılmayacak bir şeye, yapılacak demek doğru olmaz” ifadelerini kullandı.

“TARIM LİSESİ AJANDAMIZDA YOK”
STB Başkanı Mustafa Genç, “Tarım Lisesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışması var. Tarım Lisesi şehrimiz için çok güzel olur. Tarımı okulda öğrenmek ülkemizin geleceği için çok önemli. Fakat STB olarak bizim asli görevimiz değil, biz eğitim kurumu değiliz. Biz bir STK’yız. Üyelerimiz tarım ürünlerini alıp satan tüccarlardır. Biz birinci öncelik olarak üyelerimizin sorunlarına eğilmemiz lazım. Mümkünse asli görevimizi yapmamız, enerjimizi üyelerimize ve tarıma kanalize etmemiz lazım, onun dışında enerjimiz ve finansmanımız varsa evet yapabiliriz diyebilirim. Bizim ajandamızda Tarım Lisesi yok” şeklinde konuştu.

17 Kas 2022 - 10:03 - Gündem

Muhabir  Nazile AkarsuYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.