SEAH'ta büyük başarı!

Türk Radyoloji Yeterlilik Kurulu, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı tarafından kurum uzmanlık eğitimi yeterlilik belgesi aldı. Türkiye’de bulunan 120 kurumdan yalnızca 20’sinde bulunan bu belgeyi en genç elde eden ekibin başında ise Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk bulunurken akrediteyi ilk başvuruda alan ekibin hedefi ise Türkiye’de ilk sıraya yerleşmek.

R. Kaan Oktar
R. Kaan Oktar Tüm Haberleri
+7
Video için play'e tıklayın

Haberlisin.com / R. Kaan Oktar –

TÜM KRİTERLERİ KARŞILADI

Türk Radyoloji Derneği (TRD) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyelerince oluşturulan Türk Radyoloji Yeterlilik Kurulu Eğitim Kurumları ve Programı Değerlendirme Komisyonu tarafından 14 Eylül 2022’de gerçekleştirilen ziyaret ve incelemede tam not alan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Türk Radyoloji Yeterlilik Kurulu tarafından akredite edilerek ‘Kurum Uzmanlık Eğitim Yeterlilik Belgesi’ aldı. Türkiye’de bulunan 120’yi aşkın kliniğin yalnızca 20’sinde bulunan bu akreditasyonu ilk başvurusunda kazanan ekip, aynı zamanda klinik kuruluş tarihine göre akreditasyona en genç yaşta ulaşan ekip olarak da öne çıktı.

KOMŞU ŞEHİRLERE DE HİZMET VERİLİYOR
Hacettepe Üniversitesi mezunu Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk’ün başında olduğu ekipte 2 profesör, 3 doçent, 3 doktor öğretim üyesi ve 1 öğretim görevlisi ile 18 uzmanlık öğrencisi bulunuyor. Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde 18 doktor, 70 teknisyen, 25 hemşire ve 10 Radyoloji Uzmanı ile hizmet veren ekip, Sakarya dışında Kocaeli, Bolu, Düzce ve Bilecik’ten gelen hastalara da hizmet verilirken Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Girişimsel Radyoloji Kliniğinde daha önceden şehir dışına sevk edilmek zorunda kalınan hastalara da kısa sürede müdahale edilerek hastaların sağlıklarına kavuşması sağlanıyor.

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİNDEN
Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bulunan Girişimsel Radyoloji Kliniğinin Türkiye’nin en iyi kliniklerinden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk, “2018 yılından beri Sakarya Üniversitesi’ndeyim. Daha önce Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesiydim. Hacettepe Tıp Fakültesi’ni bitirdim. Aynı kurumda iç tezimi tamamladım. 2004 yılında Doçent oldum, 2009 yılında da profesör oldum. 2018 yılından beri Sakarya’da ana bilim başkanı görevimi yürütüyorum. 9 öğretim görevlisiyiz. 18 uzman öğrencimiz var. 18 doktor arkadaşımıza radyoloji uzmanlık eğitimi veriyoruz. 70 tane teknisyenimiz var. 25 civarında hemşiremiz var. 10 tane birlikte çalıştığımız radyoloji uzmanı arkadaşlarımız var. Geniş bir kadroyla Sakarya ilimizdeki radyoloji hizmetlerinin çoğunu kliniğimiz karşılamaktadır. Büyük bir radyoloji merkeziyiz. Türkiye’deki en iyi birkaç girişimsel radyoloji merkezlerinden biri olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Sadece Sakarya’ya değil bölgeye de hizmet veriyoruz” dedi.

YALNIZCA 20 KLİNİKTE VAR!
Sakarya’ya farklı şehirlerden çok sayıda kişinin geldiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Şehir dışından girişimsel radyoloji için gelen hastalarımız var. Girişimsel radyolojiye de kısaca tanıtayım. Girişimsel radyoloji, görüntülü cihazlar eşliğinde yani ultrason, tomografi, ağırlıklı olarak anjiyo tipi cihazların eşliğinde teşhis ya da tedavi amaçlı yapmış olduğumuz işlemleri kapsar. Kliniğimiz akredite olmuştur. Türk Radyoloji alanımız Akredite edilmiştir. Türkiye’de yaklaşık 120 civarında Radyoloji eğitim kliniği var. Bunlardan 20 tanesi akredite olmuştur. Akredite olan 20 klinikten bir tanesiyiz. Akreditasyonu elde eden en genç klinik olduğumuzu söyleyebilirim. Akreditasyon belgesini almak son derece önemlidir. Bu bizim vermiş olduğumuz eğitimin ulusal ve uluslararası standartlara haiz olduğunu gösteriyor. Biz bu sene süreçle ilgili başvurularımızı yaptıktan sonra dosyamız değerlendirildi ve ziyarete değer bulundu” ifadelerini kullandı.

“SAKARYAMIZA HAYIRLI OLSUN”
Alınan akreditasyon sonucu Sakarya Üniversitesi kapsamında verilen eğitimin uluslararası düzeyde kabul gördüğünü belirten Prof. Dr. Öztürk, “Ziyaret sürecinde ziyaret komisyonu kliniğimizin fiziki imkanlarını yerine göre asistanlarımızın eğitim odalarını, çalışma şartlarını, işlem odalarını ve teknik odalarımızı, kütüphanemizi, bilgiye erişim kaynaklarımızı, eğitim olanaklarımızı yerinde değerlendirdi. Vermiş olduğumuz eğitimlerimizi ve seminer programlarımızı değerlendirdi. Konseylerle ilgili yeni değerlendirmeler yapıldı. Özellikle sağlık hizmet konumunda multidisipliner konseyler eğitim araştırma hastanelerinin en önemli bileşenlerinden biridir. Aktif katılımları var. Düzenli eğitim programlarımız var. Eğitim programımız hem uluslar hem de uluslararası eğitime uygundur. O da yerinde değerlendirildi ve sonucunda akredite belgesi almaya hak kazandık. Bu bizim için son derece sevindirici, mutluluk ve gurur verici bir gelişme. Sakarya’mıza hayırlı olsun diyorum” dedi.

11 Kas 2022 - 17:19 - Gündem

Muhabir  R. Kaan OktarYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.