"Mikroçip üretimi için büyük bir potansiyelimiz var"

‘Yerli Mikroçip Tasarımı Neden Önemli?’ başlıklı söyleşiyle SUBÜ Konuşmaları’nın 36’ıncı konuşmacısı olan Türkiye’nin mikroçip üretim potansiyeline vurgu yapan Yongatek Microelectronics CEO’su Ali Baran, “Sanayi, insan ve market yoksa bunlar olmaz. Bizde hepsi var. Şu anda bunları bir araya getirecek bir maestro lazım” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 36’ıncı konuşmacısı Yongatek Microelectronics CEO’su Ali Baran oldu. ‘Yerli Mikroçip Tasarımı Neden Önemli?’ başlığıyla gerçekleştirilen söyleşinin moderatörlüğünü SUBÜ Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ROTASAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Atalı üstlendi. Söyleşide; teknoloji endüstrisi için mikroçipin önemi, yerli mikroçip çalışmaları, pazar imkânları, mikroçip tedarik sıkıntısının nedenleri ve yansımaları gibi konular ele alındı.

Mikroçip zor bir üretim sürecine sahip

Mikroçipin Türkiye için kenarda köşede kalmış bir konu olduğunu belirten Yongatek Microelectronics CEO’su Ali Baran, “Artık ülkemizde bu konuya ilişkin yeterli ilgi ve alaka oluşmaya başladı. Bunu akademisyenlerimizde, öğrencilerimizde ve sanayicilerimizde görüyoruz. Kendi çipimizi üretmek için tasarım yapan firmalar var bir de üretimi var. Çip tasarımı son derece karmaşık ve sofistike bir süreçten oluşuyor. Bunun için lisanslar ve ciddi yazılımlar gerekiyor. Bunlar daha çok Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin dünya marketinde lider olduğu konular. Üretim aşamasında ise ciddi enerji tüketilerek kum ve benzeri metalden oluşturulan silikon gerekli. Buradan çipe geçmek çok kolay değil. Zor bir üretim süreci var. ABD ve Avrupa mikroçip üretiminde bu yüzden ilk başlarda çok istekli değildi. Ayrıca çevreye olumsuz etkileri de var. Üretiminde ciddi miktarda temiz su ihtiyacı oluyor. Şu anda 8-9 katmanlı kalıpların olduğu bir mikroçip üretim süreci var. Bu da 8-9 ayrı süreç demek” diye konuştu.

Savunma sanayine özel çiplere gerek yok

Türkiye’nin mikroçip üretimi için henüz bir altyapısı olmadığını ve bunu çok istediklerini vurgulayan Baran, "Bizim gibi tasarım yapan firmalar inşallah bir gün kendi tasarımlarının ülkemizde de üretildiğini görebilir. Şu anda tasarımlarımızın nerede üretileceğine müşteri taleplerine göre üreticilerle karar veriyoruz. Savunma sanayi de mikroçipe ihtiyaç duyuyor. Azebaycan-Ermenistan savaşında Türkiye’nin desteği nedeniyle bazı firmalar savunma sanayine yönelik yaptırımlar açıkladılar. İlgili makamlarımız bunları yakından takip etti. Bu yaptırımların ileride daha büyük düzeyde olmayacağının garantisi yok. Bu nedenle biz de bir plan önerdik. Mikroçip tasarımı için yoğun üretimlerin olduğu endüstriyel alanlar gerekir. Çünkü takdir edersiniz ki savunma sanayinin alanı kısıtlı ve buradaki sayılar mikroçip üretimi için yeterli değil. Kırmık Videoproses çipimizin 2023 sonu veya 2024 başında ikinci versiyonu üretilecek. Bu gerçekten çok gelişmiş bir çip olacak. Akıllı şehir kameralarında, otomotiv sektöründe ve hemen hemen tüm alanlarda kullanılabilecek. Ayrıca savunma sanayinin bütün video proses işlemlerini gerçekleyebilecek. Genel amaçlı bir endüstriyel görüntü işleme çipi savunma sanayinde de kullanılabilecek. Biz doğru modelin bu olduğunu düşünüyoruz.”

Üretim gücümüz şaşırtıyor

Dünya genelinde birçok firmayla çalıştıklarını söyleyen Baran, “Onlara Türkiye’nin mikroçip potansiyelinden bahsettiğimiz zaman çok şaşırıyorlar. Türkiye’de yıllık 50 milyonun üzerinde beyaz eşya üreticileri var. 10 milyonun üzerinde otomotiv parçası üreten firmalarımız var. Bu zamana kadarki problem bizim ülkemizin potansiyelini göremememiz ve anlatamamamızdı. Şirketimizin kuruluş motivasyonlarından bir tanesi de bu. Şu anda bizim gibi firmalara rol düşüyor. Sanayicilerimize ‘gelin, akademisyenlerimizle ve öğrencilerimizle bir araya gelerek sizlerin ihtiyacı olan çipleri üretelim, sizde bizim ürettiklerimizi alıp kullanın’ diyoruz. Bu bizi markete de açacak. Bizim misyonumuz ve vizyonumuz da bu kapsamda. Ülkemizin bir potansiyeli olmasa bizim şirket olarak hedefimiz de eksik olur. Sanayi, insan ve market yoksa bunlar olmaz. Bizde hepsi var. Şu anda bunları bir araya getirecek bir maestro lazım” ifadelerini kullandı.

10 Kas 2022 - 16:23 - EğitimYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.