''Zemin etüdleri yanlış yapılıyor''

SATSO 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, şehirdeki 5 katlı binaların depreme hazırlanması yönünde uyarıda bulundu. Ergül, “Maalesef zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları şehrimizde yanlış uygulanıyor. Belediyeler geleneklerini bozmuyor” eleştirisinde bulundu.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

SATSO 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, şehirdeki 5 katlı binaların depreme hazırlanması yönünde uyarıda bulundu. Ergül, “Maalesef zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları şehrimizde yanlış uygulanıyor. Belediyeler geleneklerini bozmuyor” eleştirisinde bulundu.

DÖNEMİN İLK TOPLANTISI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022-2026 dönemi ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliği ve moderatörlüğünde Oda Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Oda bünyesinde çalışmalar yürüten Meslek Komitelerinin sorunlarının, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin görüşülerek değerlendirildiği ve sektör temsilcilerinin birbirlerinin sorunları hakkında fikir sahibi olarak dayanışmanın amaçlandığı toplantıya her iki başkanın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, 34 Meslek Komitesinin Temsilcisi ve basın mensupları iştirak ettiler.

ORTAK AKIL VURGUSU

Toplantının açılışını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “2022-2026 döneminin ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısına hoş geldiniz. Yeni meslek komitelerimizle güzel çalışmalar gerçekleştireceğimiz bir dönem diliyorum. Bu toplantıları mart ve eylül aylarında yılda 2 kez hep birlikte gerçekleştirmeye, sorunları ve çözüm önerilerini konuşarak ortak akıl ile bir sonuca varmayı, Oda Yönetim Kurulu olarak da çalışmalarımızı bu minvalde planlamayı umuyoruz.

“SEKTÖRLERİN SESİSİNİZ”

Altuğ, “Oda yönetimi olarak bizler daima meslek komitelerimiz ile iletişim halindeyiz, olmaya da devam edeceğiz. Sizlerden ne kadar fikir, çözüm talebi gelirse bizler de o kadar çalışıyoruz ve bu nedenle odamızın işleyişinde meslek komitelerimizin toplantıları ve çalışmaları oldukça önem arz ediyor. Sizler üyelerin ve sektörlerin sesisiniz. Hepinize yapacağınız çalışmalar ve vereceğiniz katkılar için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ODAKLI”

Meclis Başkanı Erdem Ercan ise, “Yeni dönemin ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı tüm meslek komitelerimize ve Odamıza hayırlı olsun. Bu ve bunun gibi ortak akıl ile çalışma ve çözüm odaklı, bol katılımlı toplantıların ve çalıştayların daha çok yapılacağı, örnek faaliyetlerin ortaya çıkacağı bir dönem geçirmeyi umuyorum. Katkı veren tüm komitelerimize teşekkür ederim.” dedi.

YENİ DÖNEM ÇALIŞMALARI

Her iki Başkanın konuşmasının ardından SATSO Genel Sekreteri Şevket Kırıcı, Oda Hizmetleri, Mevzuat Bilgilendirme, 2022-2025 Stratejik Planı ve Meslek Komiteleri İş Planları Çalıştayları konusunda meslek komitesine mensup katılımcılara sunum gerçekleştirerek bilgiler paylaştı. Sunumun ardından birçok meslek komitesi temsilcisi söz alarak kürsüden sektörlerine yönelik talep ve görüşlerini paylaştılar.

DEPREME HAZIRLIK

18. Meslek Komitesi (Mühendislik ve Mimarlık Hizmetleri) Başkanı İlker Ergül, “Geçtiğimiz dönem de birçok çalışma yaptık. Yaptığımız çalıştayın sektörümüze çok faydası oldu. Görülen problemleri sıraladık ve üyelerimizin önceliklerine göre sıraladık, çalıştay raporlarını kurumlara sunduk. Bu dönemde de çalışmak için birçok sorun ve konu var ki bu yolda komitelerimizin desteklerine ihtiyacımız var. İmar ve şehircilik konusunda daha fazla konuşmamız gerekiyor. İmar işlerine SATSO olarak müdahil olmamız gerekiyor. 5 katlı binalarımızı bir şekilde yeni depreme hazırlamamız gerekiyor. Maalesef zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları şehrimizde yanlış uygulanıyor. Belediyeler geleneklerini bozmuyor. Şehrimizde ciddi bir otopark sorunu var ancak hiçbir çalışma da yapılmıyor.” dedi.

“STAJYERLERE İMKAN VERİLSİN”

15. Meslek Komitesi Başkanı Davut Acunman, “Geçen dönemde üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz ve faaliyetlerimizin yeniden seçim döneminde bizlere nasıl fayda sağladığını görmüş olduk. Komitemiz bu dönem yenilendi ve daha dinamik, daha enerjik. Geçen sene de bu kürsüde üniversite öğrencilerimiz şehrimiz firmalarında staj ve iş imkanı sağlanmasını belirtmiştim. Birçok mecliste bunu dile getiriyorlar. Küçük/büyük her işletmenin stajyer almasını en az 1 tane stajyere imkan vermesini istiyoruz. İlgili her meslek gruplarındaki öğrencilerimize staj imkanı sağlanması gerekiyor.” dedi.

İNSAN KAYNAKLARI PORTALI

SATSO Başkanı Altuğ, 15. Meslek Komitesi Başkanı Acunman’ın talebine istinaden verdiği bilgide: “Oda olarak bir İK portalı oluşturuyoruz. Nitelikli istihdam, staj ve işe yerleştirme gibi birçok konuda hizmet vereceğiz. Nitelikli istihdam için ciddi şekilde kolları sıvadık. Arifiye ilçemizdeki Ümit Erdal MTAL’i bünyemize alarak bir mesleki eğitim merkezi yapmaya yönelik temaslarımızı yaptık ve şifahen olarak onayı aldık. Sakarya’nın ihtiyacı olan 4-5 ana dalda kısa sürede niteliksiz vatandaşlarımıza nitelik kazandırarak firmalarımızda istihdam edilmesini sağlayacağız.” müjdesini verdi. /İsmail Erken

31 Eki 2022 - 09:25 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.