Mahkemeden denize sıfır satılık arsa

Karasu'da deniz kıyısında bulunan yaklaşık beş bin metrekarelik arsa, mahkeme kararıyla satışa çıkarıldı. Arsanın satış bedeli 1 milyon 367 bin lira + KDV olarak belirlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

haberlisin.com -

Karasu'nun Kuyumculu Mahallesi'nde bulunan denize yakın mesafedeki 4 bin 971 metrekarelik arsa mahkeme kararıyla satışa çıkarıldı. Karasu Sulh Mahkemesi tarafından icra yoluyla satışa çıkarılan arsanın muhammen bedeli 1 milyon 367 bin lira + KDV olarak belirlendi.

Karasu Belediye Başkanlığı 1. Kat Mutemet Salonu 8 Numaralı Oda'da yapılacak olan satışların 14 Aralık 2022 ve 13 Ocak 2023 tarihinde yapılacağı açıklandı.

İŞTE İLANIN DETAYLARI:

Özellikleri : Sakarya ili Karasu ilçesi Kuyumcullu mahallesi Arımiçi mevkii (eski 251 parsel) 294 ada 117 parsel sayılı 4.971,37 m2 yüzölçümlü "arsa" vasıflı taşınmazdır. Kuyumcullu mahalle merkezine 2,6 km kuzeydoğusunda, Karasu Belediyesi'ne 11,15 km, Karasu Adliyesine 9,05 km ve Kocaali İlçe Otogarına 2,80 km mesafededir. taşınmaz meskun mahal dışı olup yol, su, elektrik, altyapı v.b. kamu hizmetlerinden yararlanmamaktadır. topografik olarak eğimsiz ancak engebeli arazi yapısına sahip, ulaşım kum yoldan sağlanmakta ve kısmen zordur. geometrik olarak dörtgene yakın şekildedir. taşınmazın kadastral yola cephesi yoktur tüm yönlerden komşu parsellere sınırdır. taşınmaz boş arsa vasfındadır, etrafı açık vaziyettedir.
İmar Durumu : Belediye mücavir alanı içinde, 1/1000- 1/5000 ölçekli imar planı dışında kalmaktadır. 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında Kırsal Yerleşme Alanı içerisinde kalmaktadır.
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 14/12/2022 günü 11:20 - 11:25 arası
2. Satış Günü : 13/01/2023 günü 11:20 - 11:25 arası
Satış Yeri : Karasu Belediye Başkanlığı 1. Kat Mutemet Salonu 8 Numaralı Oda Karasu / SAKARYA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları şu şekilde açıklandı:

"1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50'sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2022/11 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur."

13 Eki 2022 - 10:43 - Gündem

Son bir ayda haberlisin.com sitesinde 1.035.978 gösterim gerçekleşti.Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.