Başkan Tever'den seçim açıklaması

Özel açıklamalarda bulunan AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 2023 Seçimlerinde muhalefetin uykusunu kaçıracaklarını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Haberlisin.com-

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, sağlık yatırımları, ‘Yeşil OSB’ tartışmaları ve SATSO seçimleri konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yunus Tever’in sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde:

2023 seçimleri hazırlıklarınız nasıl gidiyor? Sahada edindiğiniz izlenimler nasıl?

“AK Parti Sakarya İl Başkanlığı olarak 2023 seçimlerine doğru teşkilat çalışmalarımızı gün geçtikçe artırarak yolumuza devam ediyoruz. Teşkilatlarımız ile birlikte tam bir koordinasyon içerisinde yaklaşan seçim sürecine en iyi bir şekilde hazırlanmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı geçtiğimiz haftalarda şehrimizde ağırlamıştık, bu ziyaretin sahada çok verimli ve güzel çıktıları oldu. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz saha çalışmalarımızda şehrimizde yine misafir Bakanlarımızı ve Genel Başkan Yardımcılarımızı ağırlayacağız. Sakarya’mız her seçim döneminde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve AK Parti’mize şüphesiz ki çok büyük destek vermiş ve her zaman yoğun teveccühte bulunmuştur. Bizlerde bu teveccühe layık olabilmek adına her zaman hemşehrilerimiz ile arazide iç içe gönül gönüle olmuşuzdur.

Hemşehrilerimiz, saha çalışmalarımızda çok şükür ki bizlere olan güvenini, muhabbetini ve samimiyetini hiç azaltmıyor. Bazı zamanlarda arazide sorunlar ile de doğal olarak karşılaşıyoruz fakat vatandaşlarımız yine ‘Çözerse AK Parti çözer, yaparsa AK Parti yapar’ diyerek bizlere ilgilerini ve sevgilerini hiç eksiltmiyor. Yaşananların odağında daha önümüzde siyaseten uzun bir süre zarfı var. Şuan için AK Parti’mizin tek rakibi, ekonomide yaşanan durum ve enflasyon karşısındaki oluşumlardır. Dünyada yaşanan krizlere rağmen biz AK Parti kadroları olarak hizmet ve icraat siyasetimize durmadan devam edecek, hemşehrilerimizin partimize olan güven ve teveccühünü daha da güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

“AK Parti’nin eski gücünde olmadığı ve oy kabı yaşadığı belirtiliyor. Sakarya’da oy kaybı var mı? Bu konuda yaptığınız araştırmalar var mı?

2023 seçimleri yaklaştıkça farklı farklı şirketlerden ve ajanslardan çeşitli sonuçlar geliyor, biz de zaman zaman bunları takip ediyoruz. Bizim de kamuoyu yoklaması anlamında yaptığımız ve yaptırdığımız çalışmalar var. Güdümlü yapılan araştırmaların ve anketlerin maalesef hiçbir realitesi ve kayda değer bir karşılığı yok. Birbirinden bağımsız şirketler aracılığıyla ve farklı aralıklarda yaptığımız çalışmalarda her zaman çok farklı sonuçlarla karşılaştık. Cumhur İttifakı oy oranı için özellikle Sakarya’da öyle söylendiği gibi bir düşüş asla söz konusu değildir. Tabii daha çok erken ve değişken bir siyasi ortam var. Salgın ve yaşanan savaş sonrası oluşan küresel piyasalardan kaynaklı ekonomik buhran ve oluşumlar bu sonuçları etkiliyor. Vatandaşlarımız da bu söylenenlerin aksine sahada bizlere ilgisini ve sevgisini de hiç azaltmıyor. Çözüm adresi olarak her zaman Cumhur İttifakı unsurları olarak bizleri işaret ediyor. Bu sahada çok açık ve net. İnşallah yılbaşından sonra ekonomideki beklenen ve hedeflenen toparlanmayla birlikte gündemimiz çok daha farklı olacak ve tüm masa başı tezler çöp olacaktır.

2023 seçimlerinde Sakarya’da kaç milletvekili çıkarmayı hedefliyorsunuz? Millet ittifakının iktidar olma şansı var mı? Yoksa neden?

Bizim AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Haziran 2023 seçimlerindeki adayımız, vizyonumuz ve ortaya koyduğumuz parti programımız belli. Karşıdaki bloğun bırakın adayı, henüz ortaya koyduğu hiçbir program ve vizyon dahi yok. Hal böyleyken Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu güçlü liderlik ve uygulamaya aldığı güçlü politikalarla iki ittifak arasında kaçınılmaz bir fark ortaya çıkıyor. Kendi aralarında bile anlaşamayan Millet İttifakı’nın ülkemize ve milletimize çözüm getireceğine hiçbir vatandaşımız da zaten inanmıyor. Bu da kamuoyu yoklamalarıyla sabit. Ayda bir çay kahve muhabbetinde toplanıp toplanıp dağılmalarıyla başarılı olma şansları da yok. Bu güçlü tablo karşısında ülkemizde ve Sakarya’mızda muhalefetin uykusunu kaçıracak bir sonucun ortaya çıkacağına inanıyorum. Bizim Sakarya’mızdaki hedefimiz de her zaman 7-0’dır.

2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmayı düşünüyor musunuz? Bu yönde bir teklif gelirse kabul eder misiniz?

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 yıl önce İl Başkanlığı görevi tarafıma tevdi edildi. O günlerde İl Başkanı olacak mısınız? Diye sorduklarında da aklımın ucundan geçmiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle bu göreve layık görüldük ve şuanda AK Parti Sakarya İl Başkanı olarak aldığım görevin sorumluluğuyla elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. AK Parti teşkilatları olarak 2023 Haziran seçimlerine en iyi bir şekilde hazırlanmanın çabası ve gayreti içerisindeyiz. Milletvekilliği adaylığı ile ilgili olarak bu konu tamamen Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Genel Merkezimizin takdirinde olan bir husustur, partimizin temayülleri ve işleyişi bellidir. Biz siyaseti Allah’ın rızasını kazanmak için yapıyoruz. Bizim tek gayemiz budur. Tek vazifemizi Hakk’a ve halka hizmet olarak görüyoruz. Bu manada çalışmalarımızı var gücümüz ile sürdürmeye devam edeceğiz.

Şehir Hastanesi’nde çalışmalar ne durumda? Daha önce hastanenin 2023 yılına yetişeceğini söylemiştiniz, bu tarihi revize edecek misiniz?

“Bin Yataklı Sakarya Şehir Hastanemizde yüklenici firma tarafından şu anda temel tesviye çalışmaları sürdürülüyor. Temel işlemleri tamamlanan teknik merkez binasının ve kreş binasının yanı sıra toplamda 6 bloktan oluşan hastanemizin, Ek Blok ve A Blok temel atma işlemleri tamamlanmış durumda. Diğer blokların izolatör ve temel tesviye işlemleri de hızla devam ediyor. Bu işlemlerin yanında çevre ihdası, fore kazık ve zemin çivisi gibi işlemler de sürdürülüyor. Açıkçası geceli gündüzlü arı gibi bir çalışma ortaya konuyor.

Yüklenici firma yetkilileri ve Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde projenin teslim tarihine yetişeceğini bizlere ifade etmişlerdi. Şuan için teslim tarihinde bir değişiklik yok. Kolay bir iş de değil, çevre çalışmaları hariç sadece 60 dönümlük bir alanın inşası söz konusu. Acil Durum Hastanesi’nde olduğu gibi zamanında bir teslim için yüklenici firma tarafından hummalı bir çalışma ortaya konuyor. Acil Durum Hastanesinin ve Sadıka Sabancı Devlet Hastanesinin devreye alınmasıyla birlikte şehrimizin sağlık altyapısını güçlendirmiştik. Tadilat sürecinin ardından Serdivan Devlet Hastanemizi de tamamlayarak bu hizmet halkasına eklemek istiyoruz. Yeni, modern ve tam donanımlı hastanelerimizin şehrimize ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Sakarya’da sağlık kadrosu güçleniyor, ancak bir yandan da randevularda sıkıntılar yaşandığı ifade ediliyor. Sorunun çözülmesi için bir çalışma var mı?

“Sakarya’mızda sağlık kadromuzu her geçen gün daha da güçlendirmek için topyekûn bir çalışma içerisindeyiz. İlçe Devlet Hastanelerimizde eksik hekim kadroları kalmasın diye, merkezde özel alanlarda yaşadığımız uzman doktor kadrolarında eksik kalmasın diye hep bir mücadele içerisindeyiz. Bu alanda Sağlık Bakanlığımızı her zaman zorluyor, istediğimizi alana kadar da takipçisi oluyoruz. MHRS ile ilgili, randevularla ilgili yaşadığımız eksikliği Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sağlık Bakanımıza her toplantımızda iletmiştik. Beyaz Reformla birlikte Sağlık Bakanlığımızca yapılan düzenlemelerle MHRS üzerinden alınan hekim randevularının arası en az 10 dakika olmasını zorunlu kılıyordu. Dolayısıyla sistem 10 dakikadan kısa süreyi kabul etmiyor. Muayene süreleri de hekim branşına göre değişkenlik gösteriyordu. Tüm bu verilerin ışığında Sağlık Bakanlığımız artan hasta talebi karşısında muayene için mesai sonrası isteğe bağlı hasta kabulüne başladı.

MHRS üzerinden doktor randevusu alan her 100 kişiden ortalama 30’u randevusuna gelmiyor. Bu durum çalışan doktorlarımızın zaman kaybına, randevu için bekleyen hastaların sağlık hizmetlerinin gecikmesine sebebiyet veriyor. Vatandaşlarımızın da bu konu da bilinçli olması gerekir ki randevusuna gelmeyecek hastanın en az iki gün evvelden sisteme gelmeyeceğini bildirmesi lazım, bu insani bir görevdir. Burada oluşacak boşluklar sayesinde MHRS yedek randevulara izin vermiş olacak ve hastalarımız bundan istifade etmiş olacaktır. MHRS üzerinde yapılan bu ve benzeri düzenlemelerle bu sorunların bir nebze olsun azalacağını ve çözüme kavuşacağını düşünüyorum.”

 “Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği’nin (GEKADER) EKO Endüstriyel Yeşil Organize Sanayi Bölgesi adıyla bir girişimi oldu. Şehirde tepki çeken bu projeyle ilgili son durum nedir?  Böyle bir yatırıma izin verilecek mi?”

Ülkemizin yeşil ekonomiye yönelik hedefleri kapsamında, yeşil organize sanayi bölgeleri ve endüstri bölgelerinin hayata geçirilmesi çalışmaları henüz tamamlanmamışken bir dernek tarafından ortaya atılan bir iddia girişiminden açıkçası bizimde basın yayın yoluyla haberimiz oldu. Geçtiğimiz 21 yılda çevreyi korumak ve yaşatmak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına “sessiz devrimler” olarak tanımladığımız sayısız çevre hizmetini ve eserini milletimize kazandırmış bir siyasi partinin mensubu olarak bu durum karşısındaki tavrımız açık ve nettir. Sakarya’mızda asla kirli sanayiye geçit vermeyiz. Şehrimizde her yeni bir OSB kurulumu ortaya atıldığında da tarım arazisi ve çevre hassasiyetimizi de her zaman her platform da açıkça dile getirmişimdir.

Ticaret Bakanlığımız, iklim değişikliği ile mücadele politikalarında adaptasyonunu sağlamayı hedefleyen ve ihracatta rekabetçiliği güçlendirecek bir yol haritası niteliğinde olan ‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı geçtiğimiz yıl yayımlamıştı. Bu eylem planı ülkemizde sanayinin yeşil dönüşümünü ve döngüsel ekonominin geliştirilmesini sağlayacak bir adımı içeriyordu. Art niyetli birilerinin bu ve benzeri oluşumları kullanarak şehrimizde bir şeyler ihdas etmesine ne bakanlığımız ne de bizler izin vermeyiz.

“SATSO seçimlerine müdahil olduğunuz yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde şahsımı ve AK Parti’mizi bilinçli bir şekilde seçim sürecinin içerisine çekmek ve ‘müdahil oldu’ algısı oluşturmak isteyenlere daha önce yaptığım açıklamalarla gerekli cevabı vermiştim. Tamamlanan seçim sürecinin şehrimiz ve iş dünyamız adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yapılan seçimlerde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Sayın Akgün Altuğ’u ve Meclis Başkanlığına seçilen Sayın Erdem Ercan’ı tebrik ediyor; Sakarya’mızın hayrına olacak her türlü çalışmada yanlarında olacağımızı özellikle ifade ediyor, faaliyetlerinde başarılar diliyorum. 

12 Eki 2022 - 09:06 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.

01

Nemo Banderia - Satso müdahil olmamış kalkalım güldüm. Q

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 12:09