İş insanı Sak'tan tebrik mesajı

Sakarya’nın tanınmış iş insanlarından Rahmi Sak, SATSO Başkanı seçilen Akgün Altuğ’u ve Meclis Başkanı Seçilen Erdem Ercan'ı tebrik etti.

Sakarya’nın tanınmış iş insanlarından Rahmi Sak, geçtiğimiz günlerde SATSO Başkanı seçilen Akgün Altuğ’a ve  Meclis Başkanı Seçilen Erdem Ercan'a tebrik mesajı yayınladı.

Sak’ın mesajı ise şu şekilde;

SATSO, şehrimizin en saygın ve en etkili sivil toplum kuruluşudur. Bilindiği üzere, SATSO Meslek Komiteleri, Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlığı seçimleri sonuçlandı.

Yeniden SATSO Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Akgün Altuğ ve ekibini tebrik ederim.

Ayrıca, SATSO Meclis Başkanlığına seçilen Erdem Ercan’a başarılar dilerim.

Selçuklu ve Osmanlı’dan bu yana Anadolu ticaret ahlakının ruhunu temsil eden Ahilik geleneği zaman içerisinde form değiştirerek Odalar, Borsalara dönüştü.

Ne yazık ki, Ahilik geleneğinden uzaklaşan Sanayi ve Ticaret Odaları her zaman siyasetin gölgesine maruz kaldı. Esnaf ahlakı, değer kaybetti.

Demokratik seçimlere katılmak erdemdir. Kazanmak veya kaybetmek sonuçtur. Önemli olan seçim sürecinde dürüst ve erdemli kalmaktır. Hayatta her şey para değildir. Güzel ahlak, para ve makamdan üstündür.

Kaybedenler onur ve haysiyetlerinden ödün vermedilerse üzülmelerine gerek yoktur.

Tamam! Size oy vereceğim! Deyip, başka türlü davrananlar nefsine uyup, kendi ruhlarını ezmişlerdir. Sözünde durmayanlar, ruhlarına ayna tutsunlar.

Her zaman olduğu gibi iktidar ve muhalefet seçimlere müdahale etmiştir. Ancak; ruhlarında özgürlüğü yakalamış olanları kimse selam durmaya zorlayamaz. Selam, zorla değil gönülle kazanılır. Saygı görmek isteyenler saygıya değer davranmak zorundadırlar.

Pragmatizm faydacıdır. Opurtünizm ise kendi hedefine ulaşmak için her şeyi mübah sayar. Bazıları da para ve güce toparlar. Bizim nazarımızda seçimler gelir geçer. Sadakat, dostluk, arkadaşlık, dürüstlük ve merhamet kalıcı olandır. Hamdolsun her doğan, bir gün ölür. Hamdolsun her yeni, bir gün eskir hamdolsun her galip, bir gün mağlup olur. Galip ve Bakî olan Allah’tır.

Bu böyle biline… Kamuoyuna saygılarımla. 

07 Eki 2022 - 18:20 - Gündem