Eğitim-Sen'den Öğretmenler günü mesajı

Eğitim-Sen Sakarya Şubesi 5 Ekim Öğretmenler günü için kutlama mesajı yayımladı.

Eğitim-Sen Sakarya Şubesi 5 Ekim Öğretmenler günü için kutlama mesajı yayımladı.

Eğitim-Sen Sakarya Şubesi'nin mesajı şu şekilde;              

 5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. 1966’dan bu yana her yıl 5 Ekim tarihi yüzden fazla ülkede “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla

5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”nın alınmasında dayanmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan tarihi kararla, öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi, uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararın yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi ve değeri vardır.

Bu yıl 5 Ekim, aylardır sözde ÖMK ( Öğretmenlik Meslek Kanunu) düzenlemesinin iptal edilmesi için mücadele eden Türkiye’deki Öğretmenler için çok daha anlamlı bir hal almıştır. Öğretmenler uzun yıllardır “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları” uygulansın diye mücadele ederken; yeni düzenlediği ÖMK ile hükümet iş güvencesini ortadan kaldıracak, ayrıştırıcı ve yarışmacı yeni bir öğretmen istihdam rejimini inşa etmeye çalışmaktadır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilsin!

Öğretmenlik Meslek Kanunu, sendikalar başta olmak üzere, eğitim iş kolundaki meslek örgütlerinin bütün eleştiri ve itirazlarına rağmen TBMM’de kabul edilmiş, kanun yargıya taşınmış olmasına rağmen, yargı süreci beklenmeden kanuna ilişkin olarak “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği” yayınlanmış ve tüm öğretmenlerin karşı çıktığı “sınav-seminer” süreci başlatılmıştır.

Ülkemizde bulunan bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin ayrıntılı düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik olarak ve dar bir çerçevede düzenlenmiştir.

Özel sektörde çalışan öğretmenlere kariyer sınavına katılma hakkı tanınması bu eksikliği gidermediği gibi, öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik talepler ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik, mesleki ve özlük haklarını güvenceye almayan düzenleme son derece sığ ve yetersizdir.

Öğretmenleri kariyer basamakları üzerinden ayrıştıran “eşit işe eşit ücret” ilkesine aykırı bir içerikte hazırlanan bu düzenlemenin öğretmenlerin yaşadığı sorunları çözmek bir yana daha da karmaşık hale getireceği açıktır.

Söz konusu düzenleme gerçek anlamda bir “öğretmenlik meslek kanunu” değildir. Öğretmenlik mesleğini ihtisas mesleği olmaktan çıkaran ve anlamsız bir şekilde kariyer mesleği haline getiren yarışmacı, ayrıştırıcı, dayanışmayı ortadan kaldıran, rekabete dayalı bir düzenlemedir.

Aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen gibi ayrışmalara tabi tutarak; hem öğretmenleri birbirleriyle hem de öğretmenlerle velileri karşı karşıya getirecek, sağlıkta olduğu gibi eğitimde de şiddeti doğuracak bir düzenlemedir.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu niteliği taşımayan bu düzenleme derhal iptal edilmelidir.”

2022-2023 eğitim öğretim yılı, Türkiye’de eğitimin karşı karşıya olduğu ve geçtiğimiz yıllar içinde birikerek büyüyen sorunlarının gölgesinde açılıyor. Yıllardır okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri giderilmemişken, kalabalık sınıflar, ikili öğretim ve taşımalı eğitim sorunu 2022/23 eğitim öğretim yılı başında da varlığını sürdürmektedir.

Kadrolu-Sözleşmeli-Ücretli Öğretmen Ayrımı Eğitimin Niteliğini Olumsuz Etkilemektedir.

15 Temmuz sonrasında tüm kamuda olduğu gibi eğitim alanında da sözlü sınav/mülakat üzerinden kullanılarak sözleşmeli öğretmen atamaları yapılmaya başlanmıştır. Öğretmen atamalarında mülakat uygulamasında ısrar, liyakatin adım adım terk edilerek, yerine sadakatin gelmesine neden olmuştur. 15 Temmuz 2016 sonrasında tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmamış, o tarihten sonra yapılan bütün atamalarda öğretmenler sözleşmeli olarak atanmıştır. 2022/’23 eğitim öğretim yılında en az 80 bin ücretli öğretmenin görev yapması beklenmektedir. Eğitimin vazgeçilmez unsuru öğretmendir ve eğitimin niteliği, öğretmenin niteliği ile doğru orantılıdır. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin mevcut çalışma koşulları ile öğrencilere ve genel olarak eğitime yeterince faydasının olması mümkün değildir. Bu nedenle öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli öğretmen ayrımı yapılmamalıdır. Sözleşmeli, ücretli ya da başka bir ad altında yapılan öğretmenlik uygulamalarının tamamına son verilmelidir. Hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen öğretmenler başta olmak üze tüm KHK’lı kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir.

Eğitim Sen Kayıtsız şartsız haklarını arayan öğretmenlerin yanındadır. Öğretmenlerin sesine sesimizi katarak bir kez daha söylüyoruz;

AKP’nin Öğretmen Düşmanı politikalarına boyun eğmeyeceğiz!

Yücel KAÇAR

Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı

04 Eki 2022 - 17:12 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.