Altuğ’dan yeni ekonomi modeline gönderme

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, ekonomide yaşanan sıkıntıların hem üreticiyi hem de tüketiciyi etkilediğini belirterek; “Ülkede yaşam gerçek anlamda bir mücadeleye dönüşmüştür. Hükümetten en büyük beklentimiz, planlanan düzenlemelerin ve alınacak kararların, serbest piyasa şartlarına göre belirlenmesi ve dünyada kabul gören iktisadi normlara göre yapılmasıdır” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

YAŞAM MÜCADELESİ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında gerçekleştirildi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, odanın aylık faaliyetleri ve ekonomik gelişmeler  hakkında bilgilendirmede bulundu. Pandemi ile birlikte bozulan ve toparlanamayan tedarik zinciri, artan hammadde maliyetleri ve enerji sıkıntısının tüm dünyada sıkıntı yarattığını ifade eden Başkan Altuğ, “Bu sorunlar sadece iş dünyasını ilgilendiren sorunlar olmaktan çıkıp toplumun her kesimini ilgilendiren bir hal aldı. Geçmişte yaşanan krizlerde tüketiciye belli bir noktaya kadar yansıyan ancak gündelik yaşamını belirli ölçülerde etkileyen sorunlar mevcut iken bugün baktığımızda ise gerek üretici gerekse de tüketiciler ciddi sıkıntılar yaşamaya başlamıştır. Ülkede yaşam gerçek anlamda bir mücadeleye dönüşmüştür” dedi.  

DAHA FAZLA ÜRETİM

Altuğ, “Özellikle iş dünyamıza büyük sorumluluk düşmektedir. Bu süreçten daha fazla üreterek ve devletimizin bu çabaya vereceği destekle çıkarsak toplumun her kesmi daha da rahatlayacaktır. Bunu yapmanın yolu da doğru stratejilerle riskleri minimum seviyeye çekmek ile mümkün olacaktır. Hükümetimizin de bu hedefe katkı sağlamak için iş dünyasını rahatlatacak çalışmalara devam edeceğine inanıyorum. Bu anlamda yapılabilecek en büyük destek iş dünyasının finansmana erişim konusundaki sorunlarını ivedilikle çözmesi ve de makro düzeyde alınan kararlar ve istikrarın bir an önce sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmaları yaparken hükümetten en büyük beklentimiz, planlanan düzenlemelerin ve alınacak kararların, serbest piyasa şartlarına göre belirlenmesi ve dünyada kabul gören iktisadi normlara göre yapılmasıdır” ifadelerine yer verdi.

BDDK DÜZENLEMESİ

Akgün Altuğ, “Özellikle bir konuya değinmek istiyorum bildiğiniz üzere BDDK, 24 Haziran’da TL kredi kullanımlarına döviz varlığı sınırlaması getirdi. Bu uygulama ile birlikte iş dünyamızın finansmana erişimi daha da zorlaşmaya başladı. BDDK, 7 Temmuz’da yayınladığı kurul kararları ile bu uygulamayı kolaylaştırıcı bazı değişiklikler yaptı. Bankalara sunulması gereken bilgi ve belgelerin yeminli mali müşavir onaylı olarak da alınabilmesi sağlandı. Doğrudan borçlanma sistemi, kurumsal kredi kartları ve tedarik finansmanı; TL kredi sınırlaması dışında bırakıldı. Leasing ve faktoring işlemleri ise kredi sınırlamasına dâhil edildi. Şirketlerin yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutuldu”  dedi.

NAKİT AKIŞINDA SIKINTI

Altuğ, “Hepimizin bildiği gibi global ekonomide nakit akışının daraldığı, finansal kaynak konusunda sıkıntıların yaşandığı, üretim maliyetlerinin giderek arttığı bir süreç yaşıyoruz. Üreticiler kullanılan hammadde ve hizmetlere ilişkin artan maliyet farklarını fiyatlara yansıtamamaktadır. Yapılan düzeltmeye rağmen bu yeni uygulama, ihracatçılarımız başta olmak üzere üretici kesimin nakit akışını sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü bizim üretebilmemiz için hammadde ihtiyacımızı ithalatla sağlamamız gerekiyor; her ne kadar gayretimiz ithalatı en aza indirmek olsa da mevcut durum budur. Hammadde ihtiyacını dövizle karşılamak durumunda olan iş dünyası için döviz bir ihtiyaçtır.  Üretim ve ihracatın devamlılığı için bu ihtiyaç önemli. Ancak bu yeni uygulama; üreticinin, finansmana erişimi ihtiyacını karşılayacak düzeyde gerçekleşmesini mümkün kılmıyor. Uygulama üzerinde yapılan revizyon da yeterli görünmüyor. İş dünyamız üretimin ve ihracatın sürekliliğini olumsuz etkileyen bu uygulamada yeni iyileştirmeler beklemektedir.  Eminim ki iş dünyamızın gücünü destekleyici adımlar kısa sürede atılacaktır” şeklinde konuştu.

DIŞ TİCARET VERİLERİ

Konuşmasında dış ticaret verileri hakkında bilgiler aktaran Altuğ, “Özellikle hammadde fiyatlarındaki devam eden yükseliş üretimin devamlılığını olumsuz etkilese de Türk iş dünyası olumsuz durumlarda bile üretmeye azimle devam ediyor. Enflasyon ve ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ihracatta olumlu bir gidişat görüyoruz. İhracatımız geçtiğimiz mayıs ayına oranla %10.17, 2021 yılı haziran ayına oranla da %14.51 artış göstererek tim verilerine göre 389 milyon dolar ihracat ile ülke genelinde toplamda 7. Sıradaki yerini korumuş ve mayıs ayında yaşanılan düşüşü telafi etmeye başlamıştır. TÜİK tarafından açıklanan güncel verilere göre ise; 2022 yılı Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ithalat % 8,5 oranında artışla 288 milyon 138 bin dolar oldu. Mayıs ayında sakarya dış ticaret dengesi 110 milyon 101 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %138 olarak gerçekleşti” bilgisini verdi.

YATIRIM TEŞVİKLERİ

Yatırım teşvikleri hakkında bilgiler aktaran Altuğ, “2022 yılının ilk 5 ayında Sakarya’da 58 adet yeni yatırım teşvik belgesi verilmiştir. Bu yatırımlar 1 milyar 472 milyon TL değerine ulaşırken 1041 kişiye istihdam sağlanması planlanmaktadır.  Yatırımların sektörel dağılımlarına bakıldığında Enerji Sektörü için 256 milyon TL değerinde 6 yatırım, Hizmetler Sektörü için 88 milyon TL değerinde 3 yatırım, Madencilik Sektörü için 24 milyon TL değerinde 1 yatırım, 2022 yılında verilen tüm yatırım teşvik belgelerinin %83’ünü oluşturan imalat sektörü için 1 milyar 105 milyon TL değerinde 48 yeni yatırım teşvik belgesi verilmiştir. Söz konusu 58 belgenin 52 tanesi yerli sermaye ve 6 tanesi yabancı sermayelidir. Sabit yatırım tutarlarının %94,2’si yerli sermayeden oluşmaktadır ve 1 milyar 387 milyon TL değerindedir. Verilen yatırım teşvik belgeleri destek sınıfı açısından incelendiğinde; 9 tanesi genel ve 49 tanesi bölgesel teşviklerden oluşmaktadır” ifadelerine yer verdi.

SATSO’YA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Son dönemde enerji sorununun dünya genelinde ciddi boyutlara ulaştığını dile getiren Altuğ, “Biz de SATSO olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru değerlendirilmesi, bu alandaki çalışmalara ivedilikle ağırlık verilmesi gerektiğinin farkındayız. Bu kapsamda, odamızda bu konuda gerekli hazırlıkları yapıyor ve kampüsümüzde yer alan binalarımıza Güneş Enerji Santrali kurma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ülkemiz ve şehrimiz bu yatırımlara elverişlidir. Firmalarımız da kendilerini geleceğe hazırlarken çok yönlü bir bakış açısı ile güneş enerji sistemlerini de kabiliyetleri arasına almalıdır. Bu  gelişmeler ışığında hareket etmeliler” dedi.

GEYVE’YE DE TARIM TEKNOKENT

“Sakarya’mız tarım ve sanayinin iç içe olduğu nadir şehirlerden biridir” diyen Altuğ, “Bu değerin farkındayız ve bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz. Tarım teknolojileri, sağladığı istihdam imkânı, üretim sürecinde yarattığı katma değer ve uluslararası ticaretteki ağırlığı nedeniyle ekonomik kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda Geyve ilçemizde kurulması planlanan ‘Bitkisel Üretim İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne ve tüm ilimize hizmet verecek Tarım Ar-Ge’si Teknolojileri ve bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin kabul edileceği bir Teknokent genişleme alanı kurma çalışmalarına başladık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaları hızlandırmak için Geyve Belediyesi, Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş. ve odamızın içinde olacağı bir protokol imzalayacağız” ifadelerine yer verdi.

“FINDIK FİYATI 60 TL OLMALI”

Fındıkta fiyat beklentilerini değerlendiren Başkan Altuğ, “ Türkiye’nin 2022 yılı tahmini fındık rekoltesi açıklandı. "2022 yılı fındık rekoltesi” bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla 765 bin 287 ton olarak tahmin edilmektedir.  Sakarya ilimizde ise 98 bin 267 ton fındık rekoltesi beklenmektedir. Bu gelişmeler ışığında, fındıkta artan maliyetler göz önüne alınarak taban fiyatın 60 TL olmasını ve üreticinin yüzünü güldürmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.  

KOMİTELERDEN ELEŞTİRİ

Toplantının devamında meslek komitesi üyeleri görüş ve önerilerini dile getirdi. 9. Meslek Komitesi (Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri) Üyesi Kenan Taçyıldız, asgari ücretteki artışa karşılık eğitim sektöründe aynı oranda zam yapılmadığına dikkat çekti. Taçyıldız, “Meslek liselerine büyük talep var. Bu ülkemizin kalkınması için çok önemli bir şey. Asgari ücret arttı, çalışanlarımız mutlu ama kaşıkla verdiler kepçeyle alıyorlar. Asgari ücret düşükken daha çok birikim yapıyorlardı. Benim gibi eğitimciler de giderleri nasıl karşılayacağız diye düşünüyoruz. Bizler her asgari ücret artışında gelirlerimizde artış yapamıyoruz. Ocak ayında sadece artış yapabiliyoruz. Yazık değil mi? Asgari ücret artışı yüzde 71 ama biz yüzde 36 ile çalışıyoruz. Şimdi çalışan öğretmenlerimiz asgari ücrete zam geldi bizim maaşlarımıza artış yapacak mısınız diyorlar. Elektrik faturalarında, su faturalarında, ısınmada müthiş artışlar oldu. Biz büyük sıkıntılar yaşıyoruz ama bizi dillendiren kimse yok. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı  Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan randevu talep ettik bize vermedi, onu da kınıyorum. Bunlar iyi günlerimiz. Çalışanla işveren arasında sıkıntı yaşanıyor.  Konuştuğum kişilerin hepsi kasiyer olacağım diyor. Buradan inşallah Rifat Bey bizi duyar. Biz neden çalışanlarımıza mahcup olalım ardaki farkı devlet karşılasın o zaman” dedi.

“KALEDE KALECİ YOK”

Kenan Taçyıldız’ın eleştirilerine yanıt veren SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Ekonomi ve iktisatta ofsayttan gol yemiyoruz; kalede kaleci yok gol yiyoruz. Ekonomik koşullar itibari ile çok fazla sıkıntı yaşayan şirketimiz var. Kenan Bey, Rifat Hısarcıklıoğu'nu kınadı, ama başkanımız elinden geleni yapıyor. Her sektörde maalesef sıkıntı yaşanıyor. Özel okullar yalnız değil. Çoğu sektör yılbaşında aldıkları fiyatlarda değişiklik yapamıyor. Bence burada en son kınanması gereken kişiyi TOBB Başkanımız.  Şehrimizin en büyük sorunlarından bir tanesi nitelikli eleman. Herkes üniversiteye gidiyor; niteliği olmayan üniversitelere gidiyor. 4 sene boşuna gidiyor. Biz Sakarya olarak çok daha iyi durumdayız. Meslek liseleri konusunda kendimizi daha da ileri götürmeniz lazım. Önümüzdeki dönemde nasip olursa bütün meslek liselerini himayemize almak istiyoruz. Meslek liseleri ülkemiz için çok önemli. Üniversiteler konusunda endişeliyim” diye belirtti.

SAĞLIKTA ŞİDDETİ KINIYORUZ

SATSO Meclis Toplantısında sağlıktaki şiddet olaylarını değerlendiren 15. Meslek Komitesi (Sağlık, Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Ticareti) Üyesi Ekrem Seçgin ise, "Sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınıyoruz. Doktorlarımız yıllarca okuyor ama cahil bir kişi tarafından öldürülüyor. 50 kişilik bir grup nasıl bir hastaneyi basabilir? Biz komite olarak sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanları kınıyoruz. Bir doktor kolay yetişmiyor. Fabrikalarda güvenlik önlemi varken hastaneye eli silahlı olarak nasıl girebilir?” ifadelerine yer verdi.  

27 Tem 2022 - 19:23 - Gündem

Son bir ayda haberlisin.com sitesinde 1.118.001 gösterim gerçekleşti.Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.