İdam cezası değerlendirmeye alındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Caydırıcı ceza olmalı, ucu nereye dayanıyorsa, idama mı? İdam olmalı’ açıklamasına yönelik, “Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için ayrıca talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Caydırıcı ceza olmalı, ucu nereye dayanıyorsa, idama mı? İdam olmalı’ açıklamasına yönelik, “Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için ayrıca talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bozdağ, program için sabah saatlerinde Ağrı’ya geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te dün yaptığı “Caydırıcı bir ceza olmalı. Ben de diyorum ki ucu nere dayanıyor idama mı, idam olmalı” açıklaması üzerinden orman yangınlarının üzücü olduğunu vurguladı. Bozdağ, şöyle konuştu:

* “Orman yangınları her bir vatandaşımızı derinden üzmektedir. Hepimizi üzmekte, ciğerlerimiz adeta cayır cayır yanmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız dün yaptığı açıklamayla mevcut cezaların yeterli ve caydırıcı olmadığı konusunda kanaatini ortaya koydu.

* En ağır yaptırımı olan idam yaptırımı dahil her tür yaptırımın bu konuda değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. Şu anki mevzuatımıza göre kasten orman yakanlara verilen cezanın alt sınırı 10 yıldan başlıyor, üst sınırı yok.

* Bir örgüt faaliyet çerçevesinde orman yakanların suçunun cezasının alt sınırı ise müebbet hapisten başlıyor. Bu cezaların yeniden ele alınmasında biz de Adalet Bakanlığı olarak fayda görüyoruz.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için ayrıca talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık. Çalışmalar somutlaşınca Sayın Cumhurbaşkanımız ve kamuoyuna açıklayacağız. TBMM de bu konuda gerekli adımları eminim ki atacaktır.”

“ONLAR İÇİN ÜZÜNTÜ VERİCİ”

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yaptığı açıklamaların CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak tarafından eleştirmesini değerlendiren Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

* “Sayın Öztrak, belli ki konuşmalarımızdan rahatsız olmuş. Türkiye’de tartışılan bir konuda, Adalet Bakanı’nın anayasa ve hukukla ilgili bir konuda konuşması kadar doğal bir şey olamaz.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 seçimlerinde aday olamaz tartışmasını Millet İttifakı, bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik mekanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor, onlar tartışıyor. Biz yapmıyoruz.

* Sayın Cumhurbaşkanımızı 2023 seçimlerinde yenemeyeceğini anlayanlar, umutlarını Cumhurbaşkanımızın anayasal ve yasal olan adaylığını engellemeye bağlamış durumda. Bu fevkalade onlar için üzüntü verici bir durum.

* Meydana çıkmaktan, adil bir yarışa katılmaktan, milletin hakemliğine başvurmaktan, milletin verdiği karara rıza göstermekten kaçındıklarını gösteriyor.”

“ANAYASA VE YASALARA UYGUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’teki adaylığının, anayasa ve yasalara uygun olduğunu belirten Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

* “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 2023’te aday olması anayasamıza da yasalarımıza da uygundur. Aykırı herhangi bir durum söz konusu değildir. Bunun pek çok nedeni var, sadece birkaç şey ifade etmek isterim.

* Bir, 2014’te yapılan seçim parlamenter sistemde yapılmış seçimdir. İki, sembolik yetkilere sahip cumhurbaşkanı seçimidir. Üç, sorumsuz cumhurbaşkanı seçimidir. Dört, parlamentodan ayrı yapılmış bir cumhurbaşkanı seçimidir. Yürütme organı olmayan bir Cumhurbaşkanı seçimidir.

* 2017’de anayasa değişikliğiyle beraber Cumhurbaşkanı seçiminde aday gösterme usulü değişti ve cumhurbaşkanı seçimine dair maddelerin tamamı değişti, yeniden yazıldı. Önceki seçimde cumhurbaşkanını partiler, grupları ve siyasi partilerin toplam oyu yüzde 5’e ulaşırsa onlar aday gösterebiliyordu.

* Son değişiklikle 100 bin seçmen imza topladığı takdirde aday gösterebilme imkanına kavuştu. Aday gösterme şartlarında değişiklik oldu. Önceden seçilenler ne yapıyordu, partisiyle ilişiği kesiliyordu.

* Sayın Cumhurbaşkanımız 10 Ağustos 2015’te seçilince partisiyle ilişiğini kesti ve genel başkanlık ile AK Parti üyeliğinden ayrıldı. Cumhurbaşkanı yürütme organı değildi. 2017 değişikliğinden sonra Cumhurbaşkanı seçim usulü de değişti. Vekil sayısı 550’den 600’e çıkarıldı. TBMM seçimleriyle cumhurbaşkanı seçimlerinin birlikte ve aynı gün yapılması açıkça anayasaya yazıldı.”

“ANAYASANIN BELİRLEDİĞİ YÜRÜRLÜK TARİHİNİ KİMSE DEĞİŞTİREMEZ”

“Öte yandan Cumhurbaşkanı yürütme organı başlığı altında düzenlendi” diyen Bakan Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

* “Cumhurbaşkanı devletin başıdır, yürütme organıdır. Yürütme, yetki ve görevlerini kullanmaktadır. Cumhurbaşkanı statüsü tamamen değişmişti. 2018’de yapılan seçim yürütme organı olan devletin başı olan cumhurbaşkanı seçimidir.

* Bir hususun daha altını çizmekte fayda görüyorum; 2017 anayasa değişikliğinin yürürlük maddesi olan 18’inci maddesinde açık bir şekilde belirtilmiştir. Kanunun 75, 77, 101 ve 102 maddeleri, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olan ve parlamento seçimiyle ilgili olan maddelerin bu kanunun yürürlüğü girdikten sonra birlikte aynı gün yapılacak.

* ‘TBMM üyeliği seçimi, cumhurbaşkanlığı seçim takviminin ilan edildiği tarihte yürürlüğe girer’ diyor. Anayasa ne diyor? Cumhurbaşkanı seçimi statüsü ve diğer hususlarda yapılan değişikliklerin yürürlüğe ne zaman girecek, ilk seçimde. İlk seçim 24 Haziran 2018’de yapıldı.

* Dolayısıyla 2017 anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanımız ilk defa 2018’in 24 Haziran’ın da seçildi. İki defa seçilecek kuralı burada işlemeye başlıyor. 2023’te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın yürütme organı ve devletin başı olarak ikinci seçimi olacaktır; yürürlüğünü açıkça yazıyor.

* Önceki maddelerde yazan bazı ifadelerin yeni maddelerde tekrar ediliyor olması bu maddenin yürürlüğünü geriye götürmez. Anayasanın yürürlük tarihini belirlediği bir hususta yorumla içtihatla değerlendirmeyle yürürlük tarihini kimse değiştiremez.”

Bakan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

* “Anayasa koyucu cumhurbaşkanının ikinci defa seçilmemesini istemiş olsaydı bir istisna hükmü, bir geçiş hükmü koyardı. Anayasa koyucu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın adaylığıyla ilgili istisna bir hüküm koymamıştır. Anayasa koyucunun koymadığı bir istisna hükmü, yorumla içtihatla da konulamaz.

* Bir başka konu Anayasa Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararda ifade edildiği gibi temel haklarla ilgili yapılan düzenlemeler eğer yeni haklar doğruyorsa bu haklar gelecekte kullanılacak haklardan mahsup edilemez. Seçilme hakkı konusunda Cumhurbaşkanı’na 2 defa seçilme hakkı veren bir anayasa değişikliği var.

* Sembolik olarak daha önce seçim yapıldı, diye önceki seçim yeni hükümlerin verdiği 2 defa seçim hakkından mahsup edilemez. Böylesi bir düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından daha önce Sayın Gül’le ilgili yapılan düzenleme iptal edilirken açıkça ortaya konmuştur.

* O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimi konusunda anayasa ve yasal sorun yoktur. Anayasal ve yasal sorun çıkarmak isteyenler, boş yere gayret ediyorlar. 2023 seçimlerine hazırlansınlar, orada yarışalım, orada görüşelim. Hukuksuzluğa sığınmak, haksız bir yol açmak için ter dökmesinler. Daha önce de ter döktü boşuna yoruldular, yorulmalarını istemeyiz biz.”

“EV ARABA SAHİBİ OLMAYAN, SABİT GELİRLER ARASINDA NEREDEYSE KALMADI”

“Ekonomimizin her alanda olduğu gibi daha iyi olması bizim hükümetimizin ana hedeflerinden biridir” diyen Bakan Bozdağ şöyle konuştu:

* “Son 20 yıl içerisinde biz ekonomide büyük değişimleri sağladık. Milli geliri artırdığımız gibi bütçeyi de ihracatı da artıran adımlar attık. Refahı artırdık. Ev araba sahibi olmayan, sabit gelirler arasında neredeyse kalmadı. 20 yıla yakın süredir büyük bir değişimi hayatının her alanında yaşadık.

* Şu anda bir daralma, bir sıkıntı var. Son 20 yılın 19 yılında iyi giden işlerin bir yılda dünyada yaşanan daralma, savaş, pandemi ve başka sebeplerin tesiriyle biraz daralmaya gitmesi sizi asla ümitsizliğe düşürmesin.

* Çünkü biz 2002’de iktidara geldiğimizde şunu çok net söyledik; ‘3 yıl bizden bir şey istemeyin’ dedik. Türkiye’nin gerçeklerini görüyor, ekonomik sıkıntıları biliyor, çözümü hayata geçirmek için zamana ihtiyacımız olduğunun farkındaydık.

* Onun için vatandaşımızla samimi konuştuk. Gücümüzü, hedeflerimizi, olan arızaları, sıkıntıları gidermek için ihtiyacımız olan zamanı dikkate alarak milletimizle 3 Kasım 2002’de öyle ahitleştik ve vatandaşımız bize yetki verdi.”

“ADETA IMF, TÜRKİYE’NİN SİYASİ VE EKONOMİK KAYYUMUYDU”

“O günden bugüne baktığımız zaman IMF boyunduruğundan Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti kurtardı. IMF’yi gönderdik. Adeta IMF, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik kayyumuydu” değerlendirmesi yapan Bozdağ sözlerine şöyle devam etti:

* “İktidarlar, o kayyumun gözüne, işaretine bakardı, biz gönderdik ve bütün borçlar ödedik. Milli geliri 10 bin doların üstüne çıkardık, şimdi biraz aşağı geriledi. 2008’de finans krizi yaşanırken Türkiye’yi teyet geçti. Bu dönemi de en az maliyetle atlattık.

* Gezi olayları Türkiye’ye ekonomik anlamda siyasi anlamda büyük bedeller ödetmek için büyük bir kalkışmaydı. Onu da geçtik 17-25 Aralık ve darbe teşebbüsü büyük bedel ödetmek üzere hazırlanmış plan, programlardı. Milletimizle beraber bunu da aşmayı başardık.

* 2018 seçimlerinden sonra ekonomimize dönük çok aleni saldırdılar oldu. Onu da geçtik. Bütün bunları şunun için söylüyorum dün bütün ekonomimize dönük saldırılardın hepsini bertaraf eden güçlü bir irade var Türkiye’de. Ve o irade iktidarda.

* Biz yapmadıklarımız yapamayacaklarımızı söylemiyoruz. Yaptıklarımızı referans alarak diyoruz ki dün yaptık, bugün de yapacağız, yarın da yapacağız. Diğerlerinin yapacağı bir şey yok.”

KADINLARIN HAK VE HUKUKLARI

Kültür ve kongre merkezinde toplantıda kadın haklarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları da anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

* “AK Parti iktidarları kadın hakları, kadına karşı şiddet, kadın cinayetleriyle mücadele konusunda daima kadından yana taraf olmuştur. Ceza kanunumuzda diğer kanunlarımızda çok ciddi değişiklikler yaptık. Daha önce altsoy, üst soy birine karşı cinayet işlenirse en ağır ceza verilirken kardeşe, eşe, boşanmış eşe ya da kadına karşı işlenmesi halinde cezalar nitelikli değildi.

* Yaptığımız düzenlemelerle eşe, boyanmış eşe kadına karşı işlenen cinayetleri, kardeşe karşı işlenen cinayetleri, töre saikiyle işlenen cinayetleri Türk Ceza Hukuku’nda en ağır cezai yaptırım olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini yasamıza koyduk.

* Aile içi şiddeti resen takip edilen suçlar arasına aldık. Bütün amacımız dinimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin, hukukumuzun bize emri olan kadın hukukuna riayeti, onların hukukunu korumayı güçlü bir şekilde hayata geçirdik.

* Biz kadın konusunda yapılacak her olumlu adımı atmada kararlıyız. Kadınların haklarını koruma konusunda daima tarafız. Adalet Bakanlığı’nın öncelikli değişmez gündemi kadınlarımızın hak ve hukukunu korumak, onlara yönelen cinayetleri, şiddeti, kötülüğü ve suçu önleme konusunda ciddi mücadele etmektir. Ne gerekiyorsa onları tereddütsüz hayata geçirmektir.”

“SİYASETÇİLER VE HUKUKÇULAR KAFA YORSUN”

Haksız tahrik uygulamasını da tartışmaya açtıklarını ifade eden Bakan Bozdağ, şunları belirtti:

* “Son yaşanan tartışmalar çerçevesinde buradan görülen davalardan bağımsız olarak ifade etmek isterim ki ‘haksız tahrik’ uygulaması konusu Türkiye’nin tartışmasına açılmıştır. Bizzat bunun tartışılmasını Adalet Bakanınız olarak ben istedim.

* Çünkü tasarlayarak, ya da canavarca hisle, eziyet ederek cinayet suçu işleyenlere o haksız tahrik indirimi yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Yapılacaksa bunun ölçüsü olmalı mı olmamalı mı? Bu konuyu Türkiye’nin tartışmasına açtık. Hukukçularımız, siyasetçilerimiz, konuya kafa yoran herkesi fikirlerini açıklamaya davet ettik.

* Adalet Bakanlığı olarak mukayeseli hukuku inceliyor, dünyanın diğer ülkelerinde uygulamanın nasıl olduğunu değerlendiriyoruz. Bunun sonucunda bu alanda yaşanan sorunları çözecek adımları atmada kararlı olduğumuz ifade etmek isterim.” 

25 Haz 2022 - 22:40 - Gündem

Son bir ayda haberlisin.com sitesinde 1.127.417 gösterim gerçekleşti.Yorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.