Hayallerdeki dünya gerçek oldu

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’nin ortak olarak hayata geçirdiği “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Elektronik Programlama Atölyesi” öğrencileri 10 haftadır devam eden eğitimin ardından proje sunumlarıyla dönemi noktaladı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’nin ortak olarak hayata geçirdiği Prof. Dr. Necmettin Erbakan Elektronik Programlama Atölyesi öğrencileri 10 haftadır devam eden eğitimin ardından proje sunumlarıyla dönemi noktaladı. Proje sunumlarına atölyede 1 yıl boyunca eğitim gören öğrencilerin velileri katılım sağladı. Projenin başından itibaren büyük destek veren MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu ve Başkan Yardımcısı Yusuf Erkan proje sunumlarını izledi. AGD Sakarya İl Başkanı Celal Aydın ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu’nun konuşmalarından sonra öğrenciler “akıllı ev”den, “bilek metre”ye ilgi çekici birçok projenin sunumlarını gerçekleştirdi.

Proje Koordinatörü Muhittin Arslantaş program hakkında bilgi verdi. Projenin başladığı günden bugüne birçok gelişmenin yaşandığını ifade eden Arslantaş: “Ülkemizin gelişmesi ve her alanda bağımsızlığını güçlendirmesi hedefleri doğrultusunda, bilim ve teknolojide “Milli Teknoloji Hamlesi” olarak tanımlanabilecek bütüncül bir gelişime ihtiyaç vardır. Gençlerimizin bu konulara merakının ve bilgisinin artması adına her kademede çalışma yapılmasını düşündük. Bu nedenle uygun ortam ve imkânlar sunularak Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi, MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin de desteği ile ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik elektronik programlama derslerine başladık.

Tüketen Değil Üreten Gençlik

“Geleceğin Dili” olarak ifade edilen ve birçok eğitim kurumunun müfredatlarına seçmeli ders olarak girmeye başlayan “Kodlama” atölyesini kurmanın gençler için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Arslantaş: “Kodlama Atölyemizde; öğrencilerimiz yansıtıcılık, yaratıcılık, kural öğrenme, kurallara uyma, problem çözme, analitik ve uzamsal düşünme becerilerini geliştirdi. Yaş gruplarına özel olarak hazırladığımız atölye içeriğimizle, öğrencilerimiz tüketen değil, üreten bireyler olma yolunda “Kodlama” hususunda büyük gelişme kat ettiler. Hızlı gelişen teknoloji en doğru şekilde okumak ve yakalamak için öğrencilerimizin, kendi robotlarını tasarlayıp, programlayarak, robotik dünyaya ilk adımlarını atmalarını önemsiyoruz. Robotik Atölyemizde öğrencilerimizin teknoloji kullanımı, tasarım, fen bilgisi ve matematiksel işlemler konularında beceri kazandıklarını gördük.

  Atölyemizde, öğrenciler kendilerini bir bilim insanı, bir mühendis ya da bir tasarımcı gibi hissettiler. Zamanla günlük yaşamdaki sorunları incelemek, bu sorunlara çözüm bulmak konusunda kendilerine daha fazla güven duymaya başladılar. Robotik etkinliklerle öğrencilere; Varsayım kurabilme, özgün, yaratıcı düşünebilme, yeni olasılıklar hayal edebilme, sebep sonuç bağlantısı kurabilme, sistematik gözlem ve ölçüm yapabilme, bilimsel olarak incelenmeye uygun sorular sorabilme, belirli hedefleri gerçekleştirebilen modeller üretebilme, gözlem ve ölçüm sonuçlarına dayanarak farklı fikirleri deneyebilme, şemalar, çizimler, tablolar ve grafikler kullanarak verileri sunabilme gibi birçok alanda yeteneklerini geliştirme fırsatı buldular.

Öğrenciler derslerde yerli ve milli olarak geliştirilen deneyap kartları ve deneyapblok yazılımı kullanılıyor. Her hafta Pazar günleri yapılan derslerde öğrencilere uygulamalı projelerle, yazılım ve kodlama eğitimi veriyoruz.

Bu yıl dersler sadece ortaokul ve liseli öğrencilere yönelik yapıldı. Önümüzdeki dönem ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra üniversite öğrencileri içinde derslerimiz başlayacak. Bu konuda yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu derslerde de amaç üniversiteli öğrencilerin teorik olarak öğrendikleri konuları pratik olarak uygulama imkânı sunabilmektir.” ifadelerini kullandı.

Başarılı Nesiller Yetiştirmeliyiz

AGD olarak başarılı nesiller yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını belirten Arslantaş, “Şu an hemen her sektörde kalifiye çalışan eksikliği yaşanıyor. Düz liseden mezun olduktan sonra 4 yıllık üniversite hayatında teorik olarak meslek öğrenen öğrenci kardeşlerimiz herhangi bir firmada işe başladığında zorluk çekmektedir. Çünkü okulda aldıkları eğitim ile iş dünyasındaki beklenti birbiriyle örtüşmüyor. Bu proje ile aradaki açığı kapatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Atölyenin yarınları planladığının altını çizen Arslantaş: “Bugün yapmış olduğumuz çalışmaların karşılığını, yarın yazılım ve kodlama alanında çalışmaya yetkin öğrencilerimizle göreceğiz” diyen Arslantaş; şöyle devam etti: “Hedefimiz, protokolümüzün süreceği 3 yıl içinde 100 öğrenci yetiştirmek ve bu yetişen öğrencilerden başarılı ve istekli olanların ilgili iş yerlerinde eğitimlerine devam etmelerini sağlamaktır. İstiyoruz ki geleceğimizi emanet edeceğimiz kardeşlerimiz bizlerden çok daha iyi, çok daha önemli seviyelere gelsin.”

Teknofest’e Katılacağız

AGD Sakarya Başkanı Celal Aydın; “Ahlak ve Maneviyat mottosuyla çıktığımız bu yolda Peygamber Efendimizin “Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen ya da ilmi seven ol. Fakat sakın beşincisi olma; (bunların dışında kalırsan) helâk olursun.” Hadisinde yer verdiği gibi gençlerimize günümüz dünyasında geçer olan eğitimler vermek istiyoruz. Bu süre zarfında bizlerden maddi ve manevi desteğini esirgemeyen MÜSİAD ile birlikte hiçbir eksiğimiz olmadan, kaliteli ve önemli bir eğitim sağladık. Başlanan bir projenin sonunu görmek önemliydi. Güven tazeledik. Bu eğitimden mezun olan gençlerimizle birlikte önümüzdeki yıllarda Teknofestlere katılarak bilgimizi ve becerimizi test edeceğiz. İnşallah güzel başarılar elde edeceğimiz konusunda inancım var. İsmail Başkanımın söylediği gibi teorik ve pratik eğitimi bir arada alacak olan öğrencilerimizin bu hybrid modelle çok kısa zamanda çok yol kat edeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekran Başından Proje Başına

Çocukların ekran başından proje başına geçmesi için ailelere görev düştüğünü ifade eden Arslantaş şu ifadeleri kullandı: “Atölyemizde katılımcılar, geleceğin teknolojisini eğlenerek öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor. Keşfetmeyi seven, mucit ruhlu, meraklı ve üretken çocuklar için atölyemizi kurduk. Kodlama ve Robotik, Tasarım, 3D Yazıcılar, Eğitici Elektronik Devre Setleri, Arduino ile onlarca birbirinden eğlenceli, yaratıcı, icat, tasarım ve hobi çalışmaları gençlerimizi bekliyor. Anne babalarımızdan ricamız bu çalışmalara çocuklarını yönlendirmeleridir. Ekran bağımlılığından kurtularak kaliteli zaman geçirmek için gençleri bekliyoruz.”

Projeleri Görmek Mutluluk Verici

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu yapmış olduğu konuşmasında: “Yaklaşık 1 Yıl önce MÜSİAD ve AGD Sakarya ile Genç Kardeşlerimize yönelik hayata geçirdiğimiz “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Elektronik Programlama Atölyesi” projesi kapsamında düzenlenen Hayalimdeki Dünya Öğrenci Proje Sunum Yarışmasına Başkan Yardımcımız Sn. Yusuf Erkan ile katılarak, öğrencilerimizin yeteneklerini yerinde gördük. Önümüzdeki Yıllarda nitelikli gençlerimizin yetişmesine vesile olacak projemizin tekrar hayırlı olmasını temenni ediyor, genç kardeşlerimize katılımları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmaları ve proje sunumlarının ardından toplu çekilen aile fotoğrafı ile program nihayete erdi.

07 Haz 2022 - 09:31 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.