Avrupalı influcerlar Sakarya'ya gelecek

Sakarya İl Kültür Turizm Müdürü Süleyman Acar, Beşköprü ve Harmantepe Kalesi projelerinin yakından takipçisi olduğunu belirterek önümüzdeki aylarda Avrupalı influcerların tanıtım amacıyla Sakarya’ya geleceğini söyledi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

 “ŞEHRİMİZİ TANITTIK”

Sakarya’nın tanıtımını Dubai’de yaptıklarını aktaran Acar, “Sakarya doğası, kültürü ve tarihi ile çok değerli bir şehir. Bu özellikleri tanıtmak için Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve şehirdeki diğer aktörler ile birlikte ortak akılda güzel çalışmalar yapılıyor. Sakarya’nın turizmi potansiyel anlamda ciddi kaliteyi barındırıyor. Tabi bu kaliteyi işlersek buradan kazanımlar elde edebiliriz. Bu anlamda şimdiye kadar birçok çalışma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Geçen hafta uluslararası bir fuar olan Dubai’de gerçekleşen Arabian Travel Market(ATM) fuarına katıldık. Fuarda çok ciddi anlamda tanıtım gerçekleştirildi. Katılan ülkelere şehrimizi anlattık. Sektör temsilcileri oradaydı. Bu da şehrimizi anlatmak için büyük bir fırsat oldu. Pandemi sonrası turizm hakkında konuşmalar oldu. Çok yararlı bir etkinlik oldu. Hem ilimiz, hem de ülkemiz için iyi bir tanıtım oldu. Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı (TGA), 35 katılımcı ve il olarak sadece biz vardık” şeklinde konuştu.

“KARŞILIĞINI BULDU”

Dubai’de Sapanca’nın yanı sıra Taraklıyı ’da tanıttıklarını belirten Acar, “Dubai’de güzel bir tanıtım oldu. İlçemiz olan Sapanca’nın Ortadoğu’daki turizm karşılığı yüzde yüz. Biz onun yanına geçen yıl Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünden en iyi kırsal turizm destinasyon ödülü alan Taraklı’yı da dâhil ettik. Sapanca tamam.  Yanına Taraklıyı da koyarak seyahat acentaları ve ilgili sektör temsilcileri ile Taraklıyı da öne çıkarmaya çalıştık. Tanıtımlarımız karşılığını buldu. Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı ülkemizi tanıtımda çok büyük inisiyatif alıyor. Bunun yereldeki karşılığı olarak da İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu var. Bu kuruluda ülkede en hızlı kuran illerden bir tanesi biz olduk. Yaptığımız toplantılarda şehrin turizm adına tüm paydaşlarını dâhil ettik. Her toplantıya mutlaka katılıyorlar. Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Ticaret Odası, Turizm Fakültesi, sektör temsilcileri 10 üyeden oluşuyor” ifadelerini kullandı.  

“PAYINI ALACAK”

Şehrimize Ortadoğu ülkelerinden futbol takımları kamp yapmaya gelecek diyen Acar, “İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulunda yaptığımız ilk toplantıda Ortadoğu ülkelerinin spor kulüplerinin Sakarya’da kamp yapmaları ile ilgili bir proje ortaya çıktı. Projeyi değerlendirdik gerekli görüşmeleri yaptık ve futbol kamplarının yapılabilmesi için rehabilite çalışmaları başladı. Bu sene iki saha ile başlayacak ve 8 -10 takım şehrimize futbol kampı için Ortadoğu’dan gelecek. Buradan da ciddi anlamda şuana kadar her hangi bir kalemde yer bulmayan turizm pasta payı dâhil olmuş olacak. Bu şehrimiz için çok önemli bir adım. Bunların yanında şehrimizin turizmi için, yetişirse önümüzdeki Haziran ayında Avrupa’dan basın ve influencer temsilcilerini Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ortaklığında ilimizde ağırlayacağız. Bu da şehrimiz için çok büyük bir tanıtım” şeklinde konuştu.

“4 YÜZ BİN TURİST”

Sakarya’ya pandemi dönemi olduğu halde 4 yüz bin turist geldiğini belirten Acar, “Şehrimize geçen yıl 4 yüz bin civarında turist geldi. Pandeminin devam etmiş olması dolayısıyla bu rakam iyi bir rakam ama hak ettiğimiz altında bir rakam. Bu rakamı 1 milyonun üstüne çıkarmak için çalışıyoruz. Burada bizim katıldığımız ve katılacağımız fuarlar çok önemli. Sakarya’yı yakın gelecekte turizm açısından hak ettiği noktaya taşımak en önemli görevimiz. Sakarya yurt içi turizm açısından iyi bir sirkülasyona sahip. Biz bunu yurt dışı turizm açısından da yukarı taşımak istiyoruz. Şuanda bulunduğumuzdan daha iyiye gidiyoruz ve daha da iyi olacağız. Biz bunları yapmak için buradayız. İnşallah çalışmalarımızın karşılığını şehir olarak alırız” şeklinde konuştu.

“YILSONUNDA AÇILACAK”

Beşköprü’nün yılsonunda ziyarete açılacağını belirten Acar, “Beşköprü uzun süredir ziyarete kapalı. Biz de Beşköprünün bir an önce sisteme dâhil olması ve ziyarete açılmasını istiyoruz. Beşköprü’nün güçlendirme çalışmaları 2018 yılında başladı. Başladığında 3 yıllık bir periyod belirlenmişti ancak çalışmalar yapılırken köprüyle bağlantılı yapılar söz konusu oldu ve onları ortaya çıkarmamız gerekiyordu.  Arkeolojik bir kazı çalışması başlattık.  Kazı çalışması biraz uzun sürdü. Sadece kazı bir buçuk yıl sürdü. Köprü güçlendirmesi ile ilgili ilk bir buçuk yıl bir şey yapamadık. Sonrasında pandemi araya girdi, pandemi de çalışmalar durmadı ama işler yavaşladı. Bu yılın sonunda bitmesi gerekiyor çalışmaların. Beş köprünün çalışmaları bittikten sonra Sakarya için önemli bir turizm noktası olacak” ifadelerini kullandı.

“JUSTİNİANUS DÖNEMİ”

Beşköprü’de kazı çalışmalarının devam etmesi gerektiğini aktaran Acar, “Bu sene de köprümüz ziyarete kapalı olacak inşallah sene sonunda çalışmaların bitirilmesi öngörülüyor. Kazı çalışmalarımızda tarihi eserler ortaya çıkardık. Bu tarihi eserler müzemizde sergilenecekler. Çalışmalarımızda imparator Justinianus dönemine ait bir tane sikke ve sonraki dönemlere ait sikkeler de ele geçen buluntular arasında.  İmparator Justinianus dönemine ait sikke bulmamız çok önemliydi. Bizim ümidimiz yazılı materyaller ele geçirmekti ama ulaşamadık. Ancak benim bakanlığa önerim kazıların devam etmesi yönünde olacak. Güçlendirme bitip çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra müze başkanlığında kazı çalışmasının devam edilmesini gerektiğini düşünüyorum. Belki yazılı ya da mimari unsurlar, buluntular ele geçirebiliriz. Bunun için bir şans verilmesi gerekiyor. Beş köprü tarihsel bir derinliği barındıran bir köprü. Ayasofya ile aynı bir köprü. Ayasofya mimarlarından olan bir mimarın yaptığı düşünülüyor. Tarihi bulgulara ulaşılma potansiyeli çok yüksek” şeklinde konuştu.

“ARKEOLOJİK VERİLER”

Beşköprüde arkeolojik çalışmaların devam etmesi gerektiğini aktaran Acar, “Köprü ile apsisli yapıyı ayıran karayolu var, o yolun güzergâhının değiştirilmesi ile ilgili resmi yazıları da yazdık. Erken konuşmak istemiyorum ama muhtemelen o güzergâhta bir değişiklik yapılacak sonrasında arkeolojik kazılara devam edilerek apsisli yapı ile köprü arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak, yani köprü bundan bin 5 yüz yıl önce yapıldığı zaman nasıl görünüyordu bunu ortaya çıkarmak istiyoruz. Öncelikle temel kalıntılarını ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bunların hepsi Sakarya’nın arkeolojik verileri açısından çok ciddi dokunuşlar olacak. Bakanlığımız izin verdiği takdirde kazılarımızı devam ettirmeyi düşünüyorum. Binlerce yıl öncesinden emanet olarak aldığımız kültür varlıklarımızı geleceğe, uzak geleceğe ulaştırmak vazifemizdir. Köprü aslında çok hikaye barındırıyor ama bunun içinde kazı çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Eğer kültür varlıklarınızın güçlü hikâyeleri varsa ve siz onu ortaya çıkarıp tanıtabiliyorsanız o derece dünya turizminde karşılık bulursunuz” ifadelerini kullandı.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Sakarya’da kültür turizmi açısından güzel şeyler olduğunu aktaran Acar, “Ben görevde olduğum süre içerisinde Beşköprü ve Harman Tepe kalesi benim takip edeceğim ve peşini bırakmayacağım iki ana unsurdur. Biz il olarak doğa turizmin de çok güçlüyüz ama bunu kültür turizmiyle desteklememiz lazım. Harman Tepe kalesi için geçen yıl başlattığımız kazılarımız devam ediyor. İnşallah oradan da güzel sonuçlar alırız. Kazılar birkaç yıl sürecek. Kazılarımız geçen yıl başladı, kazı çalışmalarında elde ettiğimiz buluntulardan hareketle literatürde 1200 yıllarına tarihlenen kalenin tarihini aslında 7. yüzyıl olduğunu öğrendik. Süreç içinde konuyla ilgili bilimsel yayın da yaparak literatürdeki bilgileri revize etmiş olacağız. Gerek Justinianus köprüsü gerekse Harmantepe kalesindeki arkeolojik kazılar son derece değerli. Belki daha farklı buluntular ortaya çıkacak ve Sakarya’nın tarihine yeni bir bakış kazandırmış olacağız. Taraklı ilçemizin, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün elinden aldığı “en iyi kırsal turizm destinasyonu” ödülü,  Jüstinianus köprüsü güçlendirme çalışması ve arkeolojik kazısı, Harman tepe kale kazısı Kültür turizmi bakımından güzel şeyler oluyor” şeklinde konuştu.

23 May 2022 - 09:11 - GündemYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.