Başiş'ten Kadir Gecesi mesajı

Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş Kadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

Nisa Çoban
Nisa Çoban Tüm Haberleri

İl Müftüsü Hasan BaşişKadir Gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

Başiş’in mesajı şu şekilde;

Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Mahsustur.27 Nisan Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan bu gece, bundan tam 14 asır önce yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Kadir Gecesi’nde inmeye başladı. Kadri ve kıymeti; bereketi ve izzeti kendi içinde saklı bir geceye eriştirdiği için Rabbimize sonsun şükürler olsun. Başta aziz milletimizin ve tüm mümin kardeşlerimiz olmak üzere Sakaryamızın değerli sakinlerinin Kadir Gecesini gönülden kutluyorum.

Kadir Gecesi, sadece Müslümanların değil aynı zamanda tüm insanlığın şan ve şerefini, kadrini yücelten muazzez bir gecedir. Yüce Allah bu gecede gönderdiği Kur’an-ı Kerim ile biz insanoğlunu muhatap almış, son ve mükemmel din olan İslam ile bizleri şereflendirmiştir.

Kadir kelime olarak; itibar, izzet, şeref ve değer anlamlarına gelmektedir. İnsanoğlu bu kıymet ve değeri bildiği ve sahip çıktığı sürece şeref ve itibarı, kadri ve değeri yücelecektir. Kadir Gecesi, Kur’an’la, Kur’an’ın bize getirdiği doğruluk, adalet, merhamet, hikmet ve selametle kıymet bulma gecesidir.

Yüce Allah bu gece için Kur’an’da özel bir sure indirmiştir. Kadir suresi olarak adlandırılan bu sure biz kullara Yüce Allah’tan üç temel mesaj sunmaktadır: İlki Kur’an’ın Kadir Gecesinde indiğidir. Doğal olarak bu gece kudsiyyetini Kur’andan almaktadır.

İkinci Kadir Gecesinin ne olduğunu bilip bilmediğimizi sorar “Bilir misin nedir Kadir Gecesi?” Sonra onun bir insan ömrü olarak 80 yıla tekabül eden bir süreye denk olduğunu ifade etmek için “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” Der. Böylece ömrümüzü nasıl ve ne uğurda harcamamız gerektiğini fark etmemizi ister.

Üçüncüsü ise son ayette yer alan: “O gece melekler ve ruh, Rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” Bunun anlamı şudur; Kur’an’ın iniş hürmetine her sene vahiy meleği Cebrail (as) ve Allah’ın diğer melekleri Kadir gecesinde yeryüzüne biz kulların misafiri olurlar. Selâm ve esenlik getirmek üzere aramıza inen bu kutlu misafirler, fecre kadar dualara, istiğfarlara, zikir ve tilavetlere ortak olurlar.

Bu gece Allah’ın meleklerini misafir edebilecek bir konumda mıyız? Sorusunu kendimize sormalıyız. Kadir kıymetimizi sorgulamalıyız. Müslümanlar olarak neden birbirimizin değerini bilmez, birbirimize güvenmez, müsamaha göstermez hale geldik? Rahmet Peygamberinin ümmeti arasındaki kardeşlik, sevgi ve merhamet bağları nasıl bu kadar zedelendi? Tüm bu soruları kendimize bu gece sormalıyız.

Bu kutlu gece vesilesiyle kadir ve kıymetimizin yeniden yücelmesi için Kur’an-a sımsıkı sarılalım.

Cenâb-ı Hak daha nice Kadir Gecelerine, nice bayramlara bu şuurla erişmemizi nasip etsin. Rabbimizden niyazım odur ki, asırlar önce Kadir Gecesi nasıl bize Kur’an’ı getirdiyse, bu Kadir Gecesi de ülkemize, milletimize, güzel Sakaryamıza ve acılar içerisinde kıvranan İslâm âlemine ve bütün insanlığa Kur’an’ın merhametini, adaletini, sevgisini getirsin. Kadir gecesi, kadrimizin yücelmesine vesile olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslâm âleminin ve Sakaryamızın değerli sakinlerinin mübarek Kadir Gecelerini en güzel temenni ve duygularla tebrik ediyor; Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

27 Nis 2022 - 16:05 - Gündem

Muhabir  Nisa ÇobanYorum yazarak Haberlisin Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberlisin hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberlisin editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberlisin değil haberi geçen ajanstır.