• Reklam
Reklam
Reklam

Güvenlik üst seviyede

Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kimyasal alarm verildi. Geniş güvenlik önlemlerinin ardından AFAD ekipleri okulda inceleme yapıyor.

Güvenlik üst seviyede

Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kimyasal alarm verildi. Geniş güvenlik önlemlerinin ardından AFAD ekipleri okulda inceleme yapıyor.

Editor: Haberlisin
18 Ağustos 2019 - 13:31
Reklam

Olay, 11:35 sularında Karasu ilçesinde Kabakoz Mahallesi’nde bulunan Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre Karasu'da etkili olan aşırı sağanak yağış nedeniyle okulun bodrum katını su bastı. Metal bölümü atölyesinde deneylerde kullanıldığı tahmin edilen “Karpit” isimli maddenin suyla buluşması sonrasında ortaya çıkan zehirli gaz görevlileri korkuttu.
 
Okul görevlileri gaz için itfaiyeye bilgi verdi. İtfaiye ekipleri karpit maddesinin suyla buluşmasından dolayı ortaya çıkan gaz için AFAD ekiplerine haber verdi. Kısa süre içerisinde AFAD ekipleri 4 Personel ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve. Nükleer) aracıyla olay yerine geldi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı okulda ekiplerin yaptığı ölçümlerde karbonmonoksit gazının tespit edildiği öğrenildi.
Karpit’in suyla buluşması sonrasında asetilen gazı oluştuğu ve bu gazında yanıcı özelliği olması nedeniyle emniyet, itfaiye ve SASKİ ekipleri okul çevresinde beklerken AFAD okulun içinde çalışma yapıyor.

AFAD ekipleri ölçüm yapılmak üzere gazın dağılması için olay yerinde bekliyor.

KARPİT NEDİR
Karpitin, kimyadaki karşılığı Kalsiyum karbürdür (Calcium Carbide). Karpit bazılarının bildiğinin aksine bir maden değildir aksine endüstriyel bir üründür. Karpit, kireç ve kömürün yaklaşık 2200 derecede elektrikli ark fırınlarında eritilmesi ile elde edilir. Üretimden çıkan karpit büyük parçalar halindedir ve çok sert olduğu için özel kırma makinelerinde kırılarak istenilen ölçülere getirilir.
 
Karpit yanıcı bir maddedir ve karpitin suyla oluşan tepkimesi sonucu asetilen gazı (C2H2) meydana gelir. Karpitin günlük hayattaki çoğu kullanımı bu özelliğe dayandırılarak yapılır. Günümüzde, Deniz fenerlerinde, madenlerde, eskiden sokak aydınlatmalarında karpit lambası kullanılmaktadır. Karpit lambası asetilen gazını yakarak ışık verir. Etilen (asetilen) gazı; özellikle yeşil muzların, armutların, mandalina, limon gibi narenciyenin sarartılmasında kullanılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yolcular kaydetti
Yolcular kaydetti
Bildiğiniz hikaye
Bildiğiniz hikaye