banner2

banner1

25.09.2020, 10:30

GÜNÜMÜZDE OLMASI GEREKEN BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA VE REKLAM ANLAYIŞI

Gün içerisinde sıkça karşılaştığım ve doğru olanı aktarmaya çalıştığım bir konudan bahsetmek istiyorum. Gerek çözüm ortaklarımla beraberken gerekse dost sohbetleri arasında sıkça karşılaştığım konu “Bütünleşik Reklamcılık”.
Sohbet arasında reklam kelimesi geçtiğinde akıllara gelen televizyon ve internet mecralarında karşılaşılan reklam filmleri, sosyal medya için tasarlanan görseller ve açık hava alanlarında görülen billboardlar oluyor sadece.
“Bütünleşik reklam çalışmaları tüm mecraların eş zamanlı kullanılarak kreatif çalışmalarla görsel/işitsel desteklerle hedef kitleye sunumudur. Bu çalışmalar eş zamanlı ve doğru mesajlarla yapıldığında hedef kitleye ulaşır, hedef kitle de mesajın etkisiyle istenilen davranışı gerçekleştirebilir. Günümüzde çoğu firmanın yanlışı buradadır. Tek bir mecra üzerinden mesaj oluşturmaya çalışarak ayırdıkları bütçenin heba olmasına sebep oluyorlar. Oysa bilinmelidir ki hedef kitle tek bir mecra da değil her mecrada bulunmaktadır. Tek bir mecra üzerinden marka algısı sağlıklı oluşturulamaz.
Tabi reklama ayrıla bütçe ve reklam verenin beklentisi çok önemli.
Hedef kitle sosyal medya mecralarında vakit geçirirken markanızla ilgili bir mesaj görmeli, alışveriş gibi herhangi bir etkinliğe giderken karşılaştığı indoor-outdoor alanlarda, dinlediği radyoda okuduğu dergi veya gazetelerde sizinle ilgili vermek istediğiniz mesajı görmelidir. Ancak bunun sonucunda müşteri sadakati ve duygusal bağlılığı oluşacaktır. Şirketler uygulanabilirliği açısından dünya devi markalar kadar büyük olmasalar da bütünleşik pazarlamayı kullanarak küçük çaplı şirketlerde işlerine büyük çapta faydalar sağlayabilirler.
Ayrıca verilen mesajların samimi bir dilde olması da büyük önem taşımaktadır. Ulaşılmaz bir marka imajı vermek, mesajın karışıklığı hedef kitle açısından olumsuz algılanır. Markanızı tercih etmek yerine markanıza karşı antipati bile oluşturabilirler. Bu sebeple samimi bir dil kullanılması her zaman ulaşılabilecek bir marka imajı yaratmak en önemlisidir.”
Son olarak da iletişimin ve ulaşılabilir olmanın öneminden bahsediyorum.
“Gerçek bir müşteri ilişkileri yönetimi oluşturmak, sorulara yanıt vermek, iletişim içinde olmak hedef kitlenin etkilendiği önemli bir noktadır. Markanızın samimiyetini müşterinize anlatabildiğiniz, sorularına yanıt vererek değerli olduğunu hissettirmeniz müşteri sadakatini oluşturacaktır.
Tüm bu hizmetlerin bir arada gerçekleştirilmesi bütünleşik pazarlama ve reklam anlayışıdır.”
Reklamsız yatırım, ahiret için yapılır ;), Sağlıcakla kalın…

Yorumlar (0)