banner2

banner1

banner22

Zabıta ekiplerinin bir günü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ile bir gün geçirerek yaptıkları denetimlere Haberlisin.com olarak katıldık. Zabıta ekipleri, “Bizler vatandaşlarımızın sağlığı ve huzuru için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dediler.

GÜNDEM 04.10.2021, 09:23 Editör: Ebru Bulut
Zabıta ekiplerinin bir günü
banner48

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“KÖPRÜ VAZİFESİ”

Zabıtanın belediye ve vatandaş arasında köprü vazifesi gördüğünü belirten Zabıta Daire Başkanı Kemal Usta, “Sakarya, doğası ve insanıyla çok güzel bir şehir. Zabıta, belediyenin özel kolluk gücü olup, sorumluluk alanı olan belediye sınırları içinde esenlik, huzur ve düzeni sağlamak adına yasaların emrettiği kuralları uygulamakla görevli kamu personelidir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Teşkilatı olarak bizim de işimiz, şehrimizi daha güzel, daha yaşanabilir bir kent haline getirmek. Bunun için var gücümüzle gece-gündüz, 24 saat çalışmaktayız. Şehrimizde yaşayan vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir ortamda yaşaması ve haksız rekabete yol açan işportacı ve seyyar satıcıları engelliyoruz.  Yayaların yürüyüşü için ayrılmış kaldırımları mal veya araçlarıyla işgal edenleri, çevreyi kirletenleri, vatandaşlarımızın dini ve vicdani duygularını istismar ederek dilencilik yapan kişileri sürekli takip etmekte ve bu hususlarda kanun ve yönetmeliklerin öngördüğü tedbirleri almaktayız” şeklinde konuştu.

“ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

“Esnafımız ve vatandaşımızın rahatı için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Usta, “Vatandaşlarımızın duygularını istismar eden dilencilere yerinde ve zamanında müdahale edebilmek amacıyla motorize zabıta ekiplerinin kurulması planlanmaktadır. Çalışan personellerimizin daha müreffeh bir ortamda mesailerini sürdürebilmesini sağlamak ve vatandaşlarımıza da fiziki şartları iyileştirilmiş daha iyi bir ortamda hizmet verebilmek amacıyla Adapazarı Yağcılar Mahallesi’nde yeni bir Zabıta Karakolu’nu hizmete almayı planlamaktayız” dedi. 

DENGE UNSURU

Usta, “Şunu ifade etmeliyim ki Zabıta Teşkilatı ceza yazan bir birim değildir. Daha önce ifade ettiğim gibi Zabıta ekiplerimiz, toplumda denge unsurudur. Ceza yazan değil, ikna etmeye çalışan, vatandaşlarımızı kurallara uymaya yönlendiren bir teşkilat olmaktayız. Önceliğimiz olumsuzluklara mani olmaya çalışmak. Şehrimizde huzur ve esenliği sağlamak adına adalet ve merhametten ayrılmadan görevlerimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışan bir teşkilat olmak için mücadelemizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜREKLİ SAHADAYIZ”

Zabıta ekiplerinin vatandaşın sağılığı için 7/24 çalıştığını belirten Zabıta Komiseri İsmail Uğurlu, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesine bağlı 100 personelimiz var. Arkadaşlarımız 7/24 esasına göre çalışıyor. Yaklaşık 40 personelimiz sürekli sahada oluyor. Bütün zabıtalarımız görev yerlerine gitmeden önce Karaağaç Zabıta Amirliği’nde saat 10.00’da toplanırlar. Araç muayenelerini yaptıktan sonra görev kağıtlarını ve ekipmanlarını alarak görev yerlerine giderler. Çark Caddesi’ne, Uzun Çarşı’ya, Millet Bahçesi’ne ve mobil olarak Serdivan bölgesine bakan bir ekibimiz ve Atatürk Bulvarı’nda sağlı-sollu olmak üzeri ekiplerimiz görev yerlerini alırlar. Ayrıca dilenci ekibimiz, çevre ekibimiz, terminal ve hal denetimlerini yapan ekiplerimiz var” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Vatandaşın aldığı ekmekten, market alış verişine kadar her şeyi düşünüyoruz” diyen Uğurlu, “Sağlık ve huzur işin içine girdiği zaman vatandaşlarımız için her şeyi düşünüyoruz. Vatandaşın aldığı ekmeğin gramajından, marketlerdeki ürünlerin son kullanma tarihinin geçip-geçmediğine, halden çıkan ürünlerin marketlerdeki satış fiyatların tespitine, fiyat fahiş dengesinin tespitine kadar her şeyi düşünüyoruz. Vatandaşların yaya yolunda ve kaldırımlarda rahat yürümesi için çalışan ekiplerimiz var. Mobil trafik ekiplerimiz sürekli dolaşarak trafiğin akışını, yayaların geçişini engelleyen araçlarla ilgili müdahale ediyorlar. Çevre ekibimiz, çevreye atılan hafriyat yönetmeliğine aykırı hareket edenlerle ilgili müdahale ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİZİ SICAK GÖRÜYORLAR”

Uğurlu, “Esnaf iyi niyetimizi su istimal ediyor. İnsanların çok rahat bir şekilde arayabileceği bir birim zabıta. Polisi, jandarmayı araması gereken kişi zabıtayı arar. İnsanlar bizi sıcak gördüğü için, çabuk ulaşabildiği için arıyorlar. Biz de bizim görevimiz olmayan yerlerde ‘Biz ilgilenmiyoruz’ demiyoruz yeri geldiği zaman köprü vazifesi görüyoruz. Bizim yapabileceğimiz bir şey varsa biz de elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlar bizim sadece ceza kestiğimizi esnafı mağdur ettiğimizi düşünüyor. Biz de esnafın pandemiden çıktığını biliyoruz, zor zamanlar geçirdiğini biliyoruz. O yüzden elimizden geldiğince toleranslı davranıyoruz. Esnafımıza gidiyoruz, defalarca uyarıda bulunuyoruz, ama bizim iyi niyetimizi su istimal ediyor ve düzeltmiyor. En sonunda biz de ceza yazmak zorunda kalıyoruz. Biz ceza yazınca da kötü oluyoruz” şeklinde konuştu.

“DAHA SERT TEDBİRLER ALINMALI”

“Memurun canına kast eden kişiler için daha sert tedbirler alınmalı” diyen Uğurlu, “Ben 11 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bu süreç içerisinde başımıza birçok olay geldi ama benim için en ilginç olanı pandemi sürecinde sosyal vefa destek hizmetimiz oldu. O süreçte bir tane vatandaş bizden şezlong istedi. Vatandaş dışarı çıkamadığı için balkonda güneşlenmek için bizden şezlong istedi. Millet ilaç beklerken, vatandaş bizden şezlong istedi. Bu benim için en ilginç olan bir durumdu.  Bir ilginç olayda yakın zamanda dilencilikle mücadele eden ekibimizin başına geldi. Bizim sivil ekibimiz var onlar öncelikle keşif yaparlar, ardından resmi ekiplerimize bilgi verilir ve ekiplerimiz müdahale eder. Resmi ekibimiz dilenciye müdahale ederken, tehlikeli bir olay yaşadılar. Ekibimiz dilenciye müdahale ederken dilenci dilinin altından jilet çıkararak arkadaşımıza saldırmış. Yanında bulunan arkadaş fark ederek müdahale etmiş, ama fark edilmeseydi kötü bir son yaşanabilirdi. Sahada çok farklı insanlarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden yönetmeliklerin biraz daha katı olmasını istiyoruz. Memurun canına kast edecek durumlarda biraz daha yaptırım olması gerekiyor” dedi.

“DENETİMLERİMİZ ÇOK SIKI”

Market denetimleri yapan Figen Akpınar, “Bizler marketlerin denetimini yaparak usulsüz fiyat artışlarını, ürünlerin üzerinde bilgileri içeren etiketlerin tam olmasını ve ekmek gramajlarının uygun olmasını kontrol ediyoruz. Eksik bilgiler olduğu zaman market yetkililerini uyarıyoruz. Eksik gramajlı ekmek tespit edersek onları satıştan menederek toplattırıyoruz, fırına iade ettiriyoruz. Fırın sahipleri bu eksik gramajlı ekmekleri ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıyor. Kesinlikle satışını yaptırmıyoruz. Raf kasa fiyat farklılığı ile ilgili çalışma yapıyoruz. Farklı cinsten ve markalardan 15 farklı ürün alıyoruz, kasadan geçiriyoruz, raf kasa fiyat farklılığı var ise bunu tespit ediyoruz. Eğer müşterinin aleyhine bir durum varsa işletme sahibini uyarıyoruz. Düzeltilmedi takdirde cezai işlem uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

“NİZAMI VE İNTİZAMI SAĞLIYORUZ”

41 yıldır zabıtalık yapan Şennur Babaali Pur, “Şu anda Sakarya Büyükşehir Belediyesi Terminali’nde görev yapıyorum. Zabıta ekipleri öncelikle güvenlik güçleri ile birlikte terminalde güvenliği sağlamak için bulunuyor. Peronlarda nizamı ve intizamı sağlıyoruz, eğer peronlarda yığılma olursa onlara müdahale ediyoruz. Yasaklı olan yerlere park edenler olursa onlara müdahale ediyoruz. Pandemiden dolayı maske takmamış vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Terminalin içerisinde bulunan esnafı denetliyoruz” dedi.

“MAĞDUR ETMİYORUZ”

“Hal denetimlerinde sadece zabıta değil, herkes taşın altına eline koymalı” diyen Cüneyt Köse, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi halinde zabıta amiri olarak görev yapıyorum.  Biz burada zincir marketlerin künyelerini denetliyoruz. Halden çıkışta malını yükleyen araçların künye kontrollerini yapıyoruz. Burada idari denetimlerimizi yapıyoruz, cezai işlem varsa onları yapıyoruz. Vatandaşın mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Tabii burada sadece zabıtanın değil herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

“ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Tamer İnce, “Esnaf ve vatandaşın olumsuzluk yaşamaması için elimizden geleni yapıyoruz. Çark Caddesi trafiğe kapalı alan olduğu için bisiklet, motor gibi araçların girişi yasak. Girenler oluyor tabii ama biz onlara müdahale ediyoruz. Esnaflar reyonlarını yayaların geçiş noktalarını işgal ediyor, bunların müdahalelerini yapıyoruz. Çark Caddesi’ne giren seyyar satıcılarla mücadele ediyoruz. Özellikle güzellik merkezlerinin anketörleri ile mücadele ediyoruz. Cezai işlem uyguluyoruz, gördüğümüz yerde uyarıyoruz ama maalesef hala devam ediyorlar. Yani Çark Caddesi’nde vatandaşın rahatlıkla dolaşarak alış veriş yapması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ”

Resul Şahin, “Tarihi Uzun Çarşı’da vatandaşların rahat bir şekilde dolaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Uzun Çarşı ana koridorlar, ayakkabıcılar çarşısı ve Aynalı Kavak Çarşısı’nda gün içerisinde devriyelerimiz devam ediyor. Özellikle seyyar satıcıları, dilencileri uyarıyoruz. Dinlemedikleri takdirde cezai işlem uyguluyoruz. Çay ocakların denetimlerini yapıyoruz. Özellikle bisiklet ve motosiklet dolaşımını minimuma indirdik, zamanla inşallah kökten çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)