banner2

banner1

banner22

Yıldız ve Zengin'den özel açıklamalar

Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız ve Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Özlem Zengin ile ülkemizin kanayan yarası kadına şiddet olaylarını konuştuk. Baro Başkanı Yıldız, “Çaba var ama yeterli değil” tespitini yaparken; Özlem Zengin ise şiddet olaylarına müdahalede Sakarya’nın Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir noktada olduğu bilgisini verdi.

GÜNDEM 18.11.2021, 09:39 Editör: Nisa Çoban
Yıldız ve Zengin'den özel açıklamalar
banner48

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

 “ŞİDDET GÖRÜNÜR OLDU”

Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, kadına şiddetin sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu dile getirdi. Yıldız, “Kadına şiddet son zamanlarda Türkiye’de artmaya başladı.  Aslında görünür hale geldi dersek daha doğru olacak. Biz maalesef toplumsal cinsiyet eşitliğini ülke olarak idrak edebilmiş, özümsemiş bir ülke değiliz. Eğer toplumsal cinsiyet eşitliğini kafamızda bitirsek, eğitim sistemimiz buna göre koordine edilse ve toplumsal roller buna göre planlanmış olsa kadına şiddeti önlemek daha kolay olurdu diye düşünüyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin kafalarda net olması sorunun temelinden çözülmesi için bir umut ışığı olabilir. Bu konuda çok beylik laflar etmeden önce yapılan araştırmaları çok iyi tahlil etmek gerekiyor. Kadına şiddet sadece bir bilimin konusu değil birçok bilim dalını ilgilendiren bir konudur” dedi.

“ÇABA VAR YETERLİ DEĞİL”

İlknur Ebiz Yıldız, “Toplumsal cinsiyet eşitliği için en büyük çabayı sarf eden Mustafa Kemal Atatürk tür. Bu ülke, kadınların lokantada yemek yiyemediği bir ülke iken bugün bir baro başkanı ve kadın avukatla konuşabildiğimiz bir ülke haline geldi. Fakat çoğu iktidar kadına şiddete esaslı bakmadı diye düşünüyorum. Maalesef onun yansımalarını yaşıyoruz. 18 yıldır da tek bir iktidar yönetiyor ülkemizi, bu iktidarın bakış açısında bir farklılık olduğunu düşünüyorum. Bir çaba var ama yeterli değil. Bakış açısı ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum. Yapılan gayretleri ben yeterli bulmuyorum ama asıl olarak zihniyetlerimizin değişmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“DÖNÜŞÜ DOĞRU BULMUYORUM”

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını da değerlendiren Baro Başkanı Yıldız, “İktidarın yapmış olduğu bu sözleşme çok önemli bir adımdı ve bizim aslında yüz akımızdı. Bütün dünyaya yön gösteren bir sözleşmeydi. Bundan bir dönüş olmasını doğru bulmuyorum ve bunu her yerde de söylüyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin gerçekten yaşatacağına inananlardanım ama bunu sloganik olarak ön plana çıkarmaktansa içeriğini daha ön plana çıkarmak gerekir. Nedir İstanbul Sözleşmesi? İstanbul Sözleşmesi devlete bazı pozitif yükümlülükler yüklüyor. Kadının korunması için gerekli eylemselliği ortaya koyuyor, kanuni düzenlemeler yapması için devlete yükümlülük veriyor. O yüzden ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyoruz. Fakat siyasi iktidarın bir dönüşü oldu. Dönüşle ilgili olan süreçte hukuki eleştirilerimizi biz her platformda ortaya koyuyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALAR AZIMSANAMAZ”

Yıldız, “Ülke kadın mezarlığına dönmüş durumda. Bu durumda iktidar için de hiçbir şey yapmıyor diyemeyiz. Bir çaba var. Ailenin korunması ile ilgili, uygulanması ile ilgili birtakım aksaklıklar tabi ki var. Aksaklıkların giderilmesi ile ilgili tedbir boyutunda psikologla ilgili kısmı daha yaygınlaştırabilsek belki bir nebze şiddet uygulayıcısını önleyebiliriz. Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Komisyonu şu an çalışıyor. Bu çalışmaları hiçbirimiz azımsayamayız. Bir duyarlılık olduğu belli ama yeterli değil ve bakış acısı ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR SUSMASINLAR”

Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Özlem Zengin ise, kadına şiddet ile mücadelede KADES uygulamasının çok önemli olduğuna değindi. Av. Özlem Zengin, “Kadınlar şiddete uğradıkları anda acil yardım butonu var.  KADES’teki bu uygulama çok değerli bir uygulamadır. Baroların kadına şiddet konusunda tavrı bellidir. Mağdur kadın baroya ulaşarak yardım alabilir. Kadınlarımız eğer dışarı çıkabilecek durumda iseler baroya gelerek yardım alabilirler. Baroya gelemeyecek durumda iseler bizi arayarak haber verebilirler. Ama en önemlisi kolluk kuvvetlerine ulaşmalarıdır. Kadınlar şiddete uğradıkları zaman seslerini çıkarmalılar, görünür olmalılar. Şiddet tek sefere mahsus olan bir şey değil. Özellikle KADES uygulaması çok önemli. Yapılan araştırmada ilimizde şiddete uğrayan kadın yardım butonuna bastıktan sonra kolluk kuvvetinin mağdura ulaşma süresi 7 dakika. Bakıldığı zaman 7 dakika bir şiddeti önleme adına çok önemli. Bu oran Türkiye ortalamasına göre çok çok iyi bir oran. Kadınların 183 destek hattı ve KADES çok önemli. Kadınlar şiddete uğradıkları zaman susmasınlar, bir sonrakinin ölüm olmayacağının garantisi yok” dedi.

“HİÇ CİNAYET OLMADI”

Sakarya’nın kadına şiddet karnesi hakkında çarpıcı bilgiler Zengin, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yaptığımız çalıştay sonucunda şunu gördük; Sakarya’da son bir yıldır kadın cinayeti yok. Cinayetin olmaması şiddetin yok olduğu anlamına gelmiyor.  KADES ve 183 uygulamalarına bakıldığında pandemi döneminde buralara başvuru artmış. Bu kötü bir şey gibi gözükse de aslında bizim için pozitif bir şey aslında. Vaka sayıları artmıyor, kadınlarımız bilinçleniyor. Kadınlar şiddete maruz kaldıkları zaman bir yere başvurmaları gerektiğini öğrenmiş. Mesela 20 senedir şiddete maruz kalan bir kadın nereye başvuracağını öğrenmiş ve uygulamaları kullanmış. O yüzden bu bizim için çok pozitif bir olay” ifadelerini kullandı.

banner84
Yorumlar (0)