banner2

banner1

banner22

Yıldız vatandaşları uyardı!

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, artan sıcaklıklarla birlikte kenelerin artması hakkında açıklamada bulundu.

GÜNDEM 22.05.2018, 10:32
Yıldız vatandaşları uyardı!
banner48

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız açıklamasında;

PİKNİK ZAMANI BAŞLADI

“Bahar ve de yaz mevsiminin yaklaşması, nemli ve de sıcak bir doğayla birlikte kene popülasyonunda ciddi bir artış söz konusudur. Kenelerin taşımış olduğu değişik hastalıklar (Babesios, Lyme Theleriosis, Anaplasmosis, ayrıca insanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, q ateşi, kene kaynaklı ansefalit, Akdeniz benekli ateşi v.b.)doğada yaşayan biz insanlardan tutunda gerek büyük baş hayvanlar, gerekse küçükbaş havyaların yaşamlarını sağlık yönünden tehdit etmektedir. Hatta doğada yaşayan diğer canlıları da hem sömürüyor, hem de sağlık yönünden tehdit ediyor.

Piknik zamanı başladı. Hafta sonları pikniğe gidenler kene bulaşmalarına karşı, önce kendimizi sonra çocuklarımızı mutlaka piknik sonrası kontrol edelim. Kene, varlığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

DÜZENLİ KONTROL VE İLAÇLAMA

Ekonomik değeri olan sığır, koyun, keçi, at v.b.evcil hayvanları merada otlamaları sırasında kenelere karşı korumak için önceden ilaçlanabilinir. Bunun için serbest bir veteriner hekimden alacağınız kenelere etkili bir ektoparaziter bir ilaç hayvanlarınızı ektoparazitlere karşı koruyacaktır. Hatta bu tip ilaçlar etki spektrumu en geniş olanı tercih etmek sizin ve de evcil hayvanınızın menfaatinedir. İlaçların etki alanı içine kene, bit, pire, sinek gibi parazitler girebilmektedir.

Bahçede ya da doğada köpeğiniz kediniz yaşıyorsa mutlaka düzenli kontrol ve de ilaçlamaları unutmayınız. Bu önlemler hem sizin için hem de evcil hayvanlarınız için sağlık yönünden önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)