banner2

banner1

banner22

Yeni hedefi Türkiye’ye açılmak

Serdivan İlçesinde batmak üzere olan bir işletmeyi devralan Yaşar İnci, 7 ay boyunca tek başına çalışarak ustalığını öğrendiği lezzetleri tüm Türkiye’ye yaymak istiyor. Boşnakça ‘fırın’ anlamına gelen Pekara isimli dükkanda Bosna Hersek’e özgü yiyecek, tatlı, turşu ve baharatlar bulunuyor.

GÜNDEM 22.04.2021, 11:43 Editör: Aysima Kortak
banner48

Özel Haber//Haberlisin.com

Serdivan İlçesinde 2015 yılında bir arkadaşının tavsiyesi üzerine batmak üzere olan bir işletmeyi devralan 38 yaşındaki Yaşar İnci, Bosna Hersek’ten gelerek dükkanda çalışan ustanın işi bırakması üzerine 7 ay boyunca tek başına ustalık yaptı. Oldukça zor olan közde börek pişirmeyi internetten araştırarak ve deneyerek öğrenen Yaşar İnci, kısa sürede şehirde beğenilen bir lezzet haline geldi. Boşnakça ‘fırın’ anlamına gelen Pekara isimli işletmesinde Boşnak Böreğinin yanı sıra Bosna Hersek’e özgü tatlı, turşu ve çeşitli baharatları da müşterilerinin beğenisine sunan İnci, kısa sürede işini büyüterek ikinci şubesini de açtı. İnci’nin yeni hedefi ise kendileri tarafından aslına uygun olarak üretilen lezzetleri Türkiye geneline yaymak.

“EN ZORU USTA BULABİLMEK”
Közde börek pişirmenin çok zor ve ustalık gerektiren bir olay olduğunu ancak Türkiye’de usta bulabilmenin oldukça zor olduğunu belirten Yaşar İnci, “2015 yılında bir arkadaşım vesilesiyle böyle bir iş olduğu bana teklif edildi. İlk başta sıcak bakmamıştım ama daha sonra bir gelip görmek istedim. Biz burayı devraldığımızda işler pekiyi değildi. Bu böreğin Bosna’daki pişirme yöntemini öğrenerek işimize devam ettik. Müşterilerimizin de teveccühleriyle iyi bir noktaya geldik. Burayı aldığımız zaman Bosna’dan bir usta çalışıyordu fakat 2 gün sonra işi bıraktı ve ben yalnız kaldım. Yaklaşık 7 ay burada tek başıma çalıştım. Böreğin pişirme yöntemini deneme yanılma yöntemiyle öğrendik. Közde börek pişirebilmek gerçekten başka bir zanaat. Herhangi bir meslek için ilanda bulunduğunuz zaman mutlaka bir talep bulunuyor ama bizim mesleğimiz için ne Sakarya’da ne de Türkiye’de ilan da versek kimseyi bulamadık. O yüzden bu işi kendimiz yapmaya çalıştık. 6 senede de müşterilerimiz bizi çok benimsedi” dedi.

YENİ HEDEF TÜRKİYE’YE AÇILMAK
Bosna Hersek başta olmak üzere balkanlardaki lezzetleri Sakarya’da üreten ve müşterilerinin beğenisine sunan Yaşar İnci, hedeflerinin bu lezzetleri Türkiye’ye yaymak olduğunu belirterek, “Bizim ilk işimiz börek, közde börek pişiriyoruz. Yaklaşık 10 çeşit közde pişen börek çeşidimiz var. Onun haricinde kaymaklı biberli turşu olarak bilinen Boşnak turşusu soka, bizim acıkamıza benzeyen Ajvar diye bir ürün ve bizdeki kalburabastıya benzeyen Hurmaşitsa Boşnak Tatlısı var. Boşnak ürünleri ve tatlılarını dükkanımızda yapmaya çalışıp müşterilerimize sunuyoruz. Bu ürünleri sadece Sakarya’ya değil Türkiye’ye yaymak için uğraşacağız. Pandemi sürecinin geçmesini bekliyoruz. Kendimize ve ürünümüze güveniyoruz. Bu ürünü Sakarya’nın dışına çıkartıp bir Türkiye markası yapmak için mücadelemizi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“PİŞİREBİLMEK USTALIK GEREKTİYOR”
Közde börek pişirmenin oldukça zor ve ustalık istediğini belirten Mustafa Sapan (40) isimli usta ise, “40 yaşındaki börek ustası Mustafa Sapan, “Bu böreğin sırrı ve közde pişmesi. Közde piştiği için hem lezzeti güzel oluyor hem de hızlı pişiyor. Bu yüzden piştiği yerdeki kapağı kademeli olarak kapatıyoruz. Tepsinin üstünde de altında da köz olduğu için devamlı kontrol etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
Melih B. 4 hafta önce
Kesinlikle çok lezzetli ve temiz bir yer, herkese tavsiye ediyorum
Ahmet Karagöz 4 hafta önce
Uzun sure once tavsıye uzerıne gıttığım yer,pandemı olmasa hergun gıtmeye devam ederım.