banner2

banner1

banner22

Yeni bir fırsat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş, 7143 sayılı vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

GÜNDEM 25.07.2018, 17:08
Yeni bir fırsat!
banner48

BİLGİLER VERDİ

7143 sayılı Kanunla SGK ’ya borcu olan İşveren, Sigortalı ve Hak Sahiplerine yeni bir fırsat daha sunuldu. İl Müdürü Sayın Erhan Çavuş tarafından yapılan açıklamada yapılandırmadan kimlerin faydalanacağı, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi. Çavuş; “Yapılandırma kapsamına; sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı borçları, işsizlik sigortası, 31 Mart 2018 tarihi önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacakları da girdi” dedi.

İDARİ VE GECİKME CEZASI

İdari Para Cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini de belirten Çavuş, “31 Mart 2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50'si ile 18 Mayıs.2018 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50'si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir” ifadelerini kullandı.

İKİ AYDA BİR ÖDENECEK

Çavuş, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu ve en yakın Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmekte olduğunu ifade ederek “İşverenlerimiz başvurularını ayrıca e-Sigorta yoluyla on-line ortamda yapabilmektedir. Yapılandırılan borçlar; 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecektir. Taksitler iki ayda bir ödenecektir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir” diye konuştu.

DEVLET TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANMAK

Çavuş, “7103, 6111, 4447 sayılı kanunlar ve diğer kanunlarla işverenlerimize yönelik olarak uygulanan 16 farklı teşvikten faydalanılabilmesi için ilk şart, işverenlerimizin SGK’ya borcunun bulunmaması veya borcunu yapılandırarak ilk taksiti ödemesidir” ifadesine yer verdikten sonra,  “Bu anlamda yapılandırmanın hem borçtan kurtulmak hem de devlet teşviklerinden faydalanmak gibi iki önemli avantajı bulunmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

EN KAPSAMLI TEŞVİK

Çavuş, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı istihdam teşviklerinden faydalanabilmeleri için işverenlerimizin bu yapılandırmayı kaçırmamalarını, son başvuru tarihi olan 31 Temmuz 2018 tarihine kadar mutlaka bizzat veya e-sigorta yoluyla başvurularını SGK’ya iletmelerinin çok önemli olduğunun özelikle altını çizdiler.

Yorumlar (0)