banner2

banner1

banner22

Yatak sayısı ortalamanın altında

İstifa ve tayinler nedeniyle 54 doktorun ayrıldığı Sakarya’ya atanan 116 hekimden 96’sı, içinde bulunduğumuz hafta itibariyle göreve başladı. Doktor kadromuz güçlenirken Türkiye ortalamasının altında kalan yatak sayımız ise en büyük sorun olarak karşımızda duruyor.

GÜNDEM 30.09.2021, 09:04 Editör: Ebru Bulut
Yatak sayısı ortalamanın altında
banner48

DOKTORLAR İSTİFA ETMİŞTİ!
Koronavirüs hastalığının Türkiye’de görüldüğü ilk günden itibaren Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri olarak hazırlanan ve aşı çalışmalarının yapıldığı en önemli 3 merkezden biri olan Sakarya’da, pandemi döneminin kısmen sona ermesinin ardından istifa ve tayin nedeniyle 54 doktor görevden ayrılmıştı. İstifaların ardından Sağlık Bakanlığı tarafından Sakarya’ya 116 doktor atandı. Atanan bu doktorlardan 96’sı, içinde bulunduğumuz hafta itibariyle göreve başladı. Aralarında 11 Uzman Hekimin bulunduğu 20 doktorun ise kısa süre içerisinde göreve başlaması bekleniyor.

TÜM HASTANELERE ATAMA
Yeni gelen atamaların ardından 96 hekim göreve başlarken; Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine 11, Yenikent Devlet Hastanesine 3, Toyotasa Acil Yardım Hastanesine 6, Akyazı Devlet Hastanesine 4, Ferizli Devlet Hastanesine 7, Geyve Devlet Hastanesine 10, Hendek Devlet Hastanesine 9, Karasu Devlet Hastanesine 11, Kaynarca Devlet Hastanesine 10, Kocaali Devlet Hastanesine 5, Pamukova Devlet Hastanesine 5, Sapanca Devlet Hastanesine 2 ve Taraklı Devlet Hastanesine 2 yeni doktor görevlendirildi. Göreve başlayan diğer doktorlar ise İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı noktalarda görevlendirildi.

YARDIMCI PERSONELDE EKSİK!
Öte yandan şehir genelinde sağlık anlamında yaşanan eksikliklerin yalnızca doktor sayısıyla ilgili değil, yardımcı personel eksikliği ve fiziksel yetersizliklerinde neden olduğu belirtildi. Pandemi dönemi sonrasında tayin nedeniyle şehirden çok fazla sağlık personeli ve yardımcı personelin ayrıldığı öğrenilirken mevcut hastanelerde ve birimlerde yapılan yeni yatırımların ve fiziksel düzenlemelerin standartları yukarı taşımasına rağmen yatak sayısındaki eksikliğin maalesef giderilemediği ve bu sebeple aksaklıkların yaşanmaya devam ettiği öğrenildi.

YATAK SAYISINDA ORTALAMANIN ALTINDAYIZ
Öte yandan yeni doktor atamalarının yapıldığı Sakarya, maalesef yatak sayısı anlamında Türkiye ortalamasının oldukça altında yer alıyor. Şehirde bulunan 5’i özel 19 hastanede 2 bin 325 yatak hasta yatağı bulunuyor. Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre; Türkiye ortalamasında her 100 bin kişiye 285 yatak düşerken Sakarya’da bu sayı 100 bin hastaya 223 olarak görülüyor. Yoğun bakım yatak tescili konusunda ise Türkiye ortalaması 100 bin kişiye 40 yoğun bakım yatağı düşerken Sakarya’da ise bu sayı 100 binde 39 olarak açıklanmaktadır. Şehirde kamuda 291, özelde 110 yoğun bakım yatağı bulunurken bu yataklardan 20’si çocuk yoğun bakım yatağı, 94’ü ise yeni doğan yoğun bakım yatağı olarak hizmet veriyor.

SAYI ARTTIRILACAK
Öte yandan Sakarya’da yapımına başlanılan 2 hastanenin tamamlanmasının ardından Türkiye ortalaması 100 binde 285’in altında yatak sayısına sahip Sakarya’nın ortalamanın yaklaşık 10 yatak üstüne çıkmasının hedeflendiği öğrenildi. Yoğun bakım ünitelerinde de fiziki şartların iyileştirilmesiyle yatak sayısının arttırılması ve kişi başına düşen doktor sayısının da yükseltilmesi için çalışmaların yapıldığı Sakarya’da özellikle bazı ilçe hastanelerinin bölge merkez hastane şekline getirilmesi ve personelinin sayısının arttırılması planlanıyor. Bu şekilde Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üzerindeki acil yükünün azaltılması ve bekleme sürelerinin düşürülmesiyle sağlıkta kalitenin arttırılarak Türkiye ortalamasının üstüne çıkılması bekleniyor.

Yorumlar (0)