banner2

banner1

banner22

‘Yasal düzenlemelere aykırı’

TÜRASAŞ fabrikasında vagon imalatında kadrolu işçilerle aynı işi yapmalarına karşın düşük maaşla çalıştırılan taşeron işçileri, muvazaalı olarak çalıştırıldıklarının tespiti için Sakarya Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvurdu.

GÜNDEM 29.01.2021, 13:53 Editör: Aysima Kortak
‘Yasal düzenlemelere aykırı’
banner48

TÜRASAŞ fabrikasında çalışan taşeron işçiler vagon imalatında kadrolu işçilerle aynı işi yapmalarına karşın düşük maaşla çalıştırılmaları muvazaalı olarak çalıştırıldıklarının tespiti için Sakarya Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvurdu.

HAKLAR GASP EDİLİYOR

TÜRASAŞ fabrikasında çalışan taşeron işçilerin avukatı Av. Muhammet Işık, yaptığı açıklamada; Vagon taşeron işçilerinin, iş yerinde asıl iş kolu olan vagon imalatında çalışmalarına rağmen muvazaalı olarak yan işlerde çalışılıyormuş gibi gösterildiklerini ve bunun mevcut yasal düzenlemelere aykırı olduğunu belirtti. Işık, “Taşeron işçilerin, kadrolu işçilerle aynı yerde aynı işi yapmalarına rağmen, düşük ücret ödenmesi, taşeronların bireysel ve kolektif haklarının gasp edilmesidir. Bu nedenle müvekkillerin muvazaalı olarak çalıştırıldıklarının tespiti için Sakarya Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne müracaatımızı yaptık” dedi.

SENDİKA TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARINA KARŞI DUYARSIZ KALIYOR

Işık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ayrıca boya ünitesinde çalışan bütün işçilerin ayrım yapmaksızın yasa gereği günde en fazla 7,5 saat çalıştırılması gerekirken ve kadrolu işçiler bu haktan yararlanırken, taşeron işçiler günde 9 saat çalıştırılmaya devam edilmektedir. Fazla çalışmaya yönelik açmış olduğumuz davalar devam etmektedir. Müvekkiller Demiryol-İş sendikası üyesi olmalarına rağmen, sendika taşeron işçilerin bu sorunlarına karşı duyarsız kalmakta, taşeron işçileri bu hak mücadelesinde yalnız bırakmaktadır. Sakarya'daki tüm emekçileri ve sivil toplum kuruluşlarını Vagon fabrikasında çalışan taşeron işçileri desteklemelerini bekliyoruz.”

Yorumlar (0)