banner2

banner1

banner22

Yasakla birlikte fiyatlar arttı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen yasa balıkçıları memnun etti. Karadeniz’de avlanan hamsilerin boy uzunluğunun yasal sınırın altında olması sebebiyle getirilen yasağa rağmen tezgahlarda yerini koruyan hamsinin fiyatlarında ise küçük bir artış yaşandı.

GÜNDEM 12.01.2021, 12:39 Editör: Ebru Bulut
banner48

YASAKLA BİRLİKTE FİYATLAR ARTTI

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, usulüne uygun avlanmadığı gerekçesi ile 8 Ocak tarihinden itibaren 10 günlük süre ile Karadeniz’de hamsi avını durdurdu. Yasakla birlikte tezgahtaki hamsinin fiyatı da artarken, balıkçılar ise getirilen yasaktan memnun. Yasağın bitmesiyle birlikte tezgahtaki hamsinin eski fiyatına döneceğini düşünen balıkçılar, taze hamsileri daha düşük fiyatla tezgahlarında satacaklarını söyledi.

“GÜN GEÇTİKÇE DE FİYATLAR YÜKSELECEK GİBİ”

Sakarya’da balıkçılık işi ile uğraşan Mahmut Çınar, “Gerçekten artık hamsiler ince ve küçük gelmeye başladı. Bu 10 günlük yasak bütün balıkçılar için iyi oldu. Bu sürede balıklar biraz kendini toparlar. Tezgahlarda balığımız var. Karadeniz’de hamsi avı yasaklandı ama diğer denizlerde şuanda yasak olmadığı için hamsiyi oradan alıyoruz. Erdek ve Bandırma tarafından taze hamsileri vatandaşımıza ulaştırıyoruz. Karadeniz’de olduğu zaman hamsiyi 10 lira ile 15 liraya satıyorduk. Fiyatlar şuanda 20 lira ile 30 lira arasında. Gün geçtikçe de fiyatlar yükselecek gibi. Ama yasağın kalkması ile fiyatların biraz düşeceğini düşünüyorum. Bu süreçte avlanma olmazsa hamsiler kendine gelmiş olur. Biz de 9 santimetre üzeri hamsileri tezgahlarımızda satalım” ifadelerini kullandı.

“YASAK İYİ OLDU”

Hamsinin usulüne uygun avlanmadığını söyleyen Balıkçı Hayrullah Coşkun, “Yasak iyi oldu. Balıkların büyümesi için gerekliydi. Bazı balıkçılar balığın büyümesine fırsat vermiyor. Tezgahta her türlü balık var. Yasak hamsiyi etkilemedi. Şuan iyi hamsinin fiyatı 20 lira ile 30 lira arası değişiyor. Daha ucuza satılan hamsiler ince. Şuanda bir kuraklık yaşıyoruz. Kuraklık her şeyi etkiliyor. Kuraklık demek yokluk demektir. Suyun olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Yağmur yok, kar yok. Bunları hep düşünmek gerekir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)