banner2

banner1

banner22

Yanlış oturma pozisyonu hasta eder

COVİD-19 salgını nedeniyle evden çalışma sistemine geçen çok sayıda işletmenin çalışanları Home-Office çalışmaya ayak uydururken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları vatandaşları oturma pozisyonlarının sağlıklarını bozabileceği noktasında uyardı.

GÜNDEM 17.05.2020, 14:43 Editör: Ebru Bulut
banner48

EĞER AĞRILARINIZ ARTTIYSA…

Koronavirüs tedbirleri kapsamında çok sayıda işletme, personelini evden çalıştırmaya başladı. Sosyal medya ve dizüstü bilgisayar kullanımın yüzde 50’den fazla arttığı dönemde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları vatandaşları sağlıklarının bozulmaması konusunda uyardı. MEDAR Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Hanife Düzgün Çelik, “Postür kas iskelet sisteminin sabit ve hareketli anlarda aldığı dizilim ve düzene verilen isimdir. Postür bozuklukları ayaktayken, otururken, yatarken veya çalışırken duruş bozuklukları nedeniyle oluşabilir. Yaşadığımız bu karantina günlerinde çoğumuz homeoffice çalışıyoruz ve bilgisayarda daha uzun vakit geçiriyoruz. Uzun süre telefon ekranına bakıyoruz, uzun süre televizyon izliyoruz. Bu sebeple postür bozukluklarının arttığını görüyoruz. Postür bozuklukları baş ağrıları, bel ağrıları, boyun ağrılarına sebep olabilir. Omurgada şekil bozukluklarına da sebep olabilir” dedi.

AYNI POZİSYONDA KALMAYIN

Postür bozukluklarından korunmanın sağlık açısından önemli olduğunu belirten Doktor Hanife Düzgün Çelik, “Postür bozukluklarından korunmak için uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı. Otururken bel desteklenmeli eğer bilgisayar kullanılacaksa el bileğini destekleyen mousepadler kullanılabilir. Ayak bileğini desteklemek için de küçük yükseltiler kullanılabilir. Yatarken boyun kavisinin desteklenmesi çok önemlidir. Yan ve sırt üstü yatışlarda da dizlerin bükülü olması önemli. Ayakta dururken baş dik olmalı, göğüs önde, karın içe çekili olmalı ve omuzlarda öne yuvarlanmamalı. Evde uzun süre aynı pozisyonda kalmayarak arada egzersizler yaparak da postür bozuklukları ve ağrılardan korunabilirsiniz. Tüm bu önlemleri aldığınız halde halen postür bozukluğunuzun olduğunu düşünüyorsanız ya da ağrılarınız oluşmaya başladıysa bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvurmanız uygun olur” ifadelerini kullandı.

CEP TELEFONU KULLANIRKEN DİKKAT!

Cep telefonu kullanırken baş ve boyun bölgesinin çok öne eğilmemesi gerektiğini belirten Doktor Hanife Düzgün Çelik, “Telefonda vakit geçirirken baş ve boyun çok öne eğilmemeli. Başı öne eğme açısı arttıkça omurgamıza binen yük artar. Telefonda konuşurken ise çok uzun konuşma süreleri olmamalı. Uzun konuşmamız gereken bir durum varsa kulaklık kullanılabilir. Uzun süreli telefon kullanımları sinir sıkışmalarına sebep olabiliyor” dedi.

Yorumlar (0)