banner2

banner1

banner22

‘Yanlış bir kanaat uyandı’

Covid-19 salgınıyla mücadele sürerken, bundan sonraki süreçte yaşanabilecek gelişmeleri ve normalleşme adımlarını siyasi parti il başkanlarına sorduk.

GÜNDEM 13.05.2020, 12:24
‘Yanlış bir kanaat uyandı’
banner48

VATANDAŞI DÜŞÜNDÜK

AK Parti İl Başkanı Yunus Tever,  “Normalleşme sürecinde vatandaşımızın bilinçli hareket ederek, kendi sağlığını düşünmesi lazım. Normalleşme süreci kapsamında alınan tüm kararlar vatandaşın lehine. Eğer durum farklı bir noktaya gelirse, normalleşme süreci biraz daha kısılabilir. Bu sonuçta Bilim Kurulu’nun ve Cumhurbaşkanımız’ın ortak aldığı bir karar. Dolayısıyla vaka artışlarında bir anormallik sezildiği takdirde, tekrar farklı bir kısıtlamaya gidilebilir. Tabii süreci göreceğiz, test edeceğiz” dedi.

EKONOMİK CANLANMA

Tever, “Şu anda ilçelerimiz, belediyelerimiz, ilçe hıfzıssıhha kurullarında her şey gözlemleniyor ve ona göre bölgesel kısıtlamalara gidilebiliyor. Zabıtalarımız, emniyet güçlerimiz, jandarmalarımız gerekli noktalarda, gerekli hassasiyeti göstererek en aza indirmek şartıyla konunun üzerinde duruyoruz. Bu süreç tamamen vatandaşımızın biraz ekonomilerinin canlanmasında, kendi ihtiyaçlarını gidermeleri noktasında alınan bir karar”  ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞ BİR KANAAT UYANDI’

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “Sadece normalleşme değil de, onun öncesinde bu vaka sayıları, ölüm oranları ve entübelerdeki düşüşlerin ilanıyla birlikte sanki bu hastalıktan, bu salgından tamamıyla kurtulduk zannediyorlar. Yanlış bir kanaat uyandı. Netice itibariyle salgın sebebiyle belli başlı sektörlerde iş yerlerinin kapatılması veya hizmetin daralması gibi bir kısıtlamaya gidildi. Bunlar tabii ki yerinde alınan kararlardı. Türkiye’nin ekonomik durumu ortada, ekonomik hayatı ayakta tutmak durumundayız” dedi. 

‘TOPLUM ZAMANLA ÖĞRENECEK’

Bundan sonra yaşanacak süreçle ilgili Akar, “Bilim Kurulu üyeleri hayatımızın bundan sonra eskisi gibi olamayacağının sürekli altını çiziyorlar. Yeni bir yaşam tarzı oluşacak. Toplumun bu normalleşmeyi birden kabullenmesi mümkün değil. Zamanla öğrenilecek bir şey. Burada sizin de ciddi bir göreviniz var. Vatandaşı bilgilendirmek, bu konunun bilincine vardırmak konusunda.  Vatandaşımız yaşayarak öğrenecek. Ben inanıyorum ki bu süreci de atlatacağız. Vatandaşlarımız lütfen sabırlı olsunlar. Kendi sağlıklarını tabii ki düşünecekler. Fakat beraber yaşadığımız diğer insanların da sağlıklarını düşünsünler”   dedi.

‘HİÇBİR ŞEY YOKMUŞ GİBİ’

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “Normalleşme sürecinin bir ihtiyaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz en başında şöyle bir öneri getirmiştik. 3 hafta tam karantina yapılsın, ekonomik olarak herkes bunun zorluğuna katlansın. Ama en azından herkes normalleşeceği günü net olarak bilsin istemiştik. Ancak bu önerimiz kabul görmedi. Normalleşme süreci sadece sosyal hayatla ilgili değil. Önümüzde çok zor günler var. Birçok insan ekonomik sıkıntı içinde. Biz toplum olarak her şeyi abartarak yaşıyoruz. Karantinada tamam hepimiz kurallara uyduk. O hassasiyeti gösterdik. Ama normalleşme deyince de hiçbir şey yokmuş gibi davranıyoruz”  diye belirtti.

TEDBİRLER ÇÖPE GİTTİ’

Salgın sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın olağanüstü bir çaba harcadığını dile getiren Kılıçaslan, “Bunları da takdirle karşıladık bu süreçte. Ama maalesef ki sağlıkçıların üzerine sanki yük binecekmiş gibi geliyor. İşin başında olanlar, ‘Biz hayatı yavaşlatmadık, hayatı durdurduk bazı sektörlerde’ diyorlar.  Normal hayata dönüş, 2 aydır evlerde beklenen süreci çöpe atacak eşdeğer bir uygulama oldu. Biz bunları söylemek ve uyarmak zorundayız. İnşallah hükümetin öngördüğü gibi, bu iş problemsiz ve daha fazla bulaş olmadan sonlanır. Hepimizin arzusu bu. Biz hükümetten şunu da bekliyoruz. Biz ekonomik olarak ne zaman normale döneceğiz? Asıl problem bu, asıl sorun budur” şeklinde konuştu.

‘YAVAŞ GİTMEKTE FAYDA VAR”

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Bu hastalıkla ilgili daha dikkatli olunması gereken bir noktadayız. Sürecin biraz daha yavaş gitmesinde fayda vardı. Çünkü çok zor bir süreç, insanların daha çok dikkat etmesi gereken bir süreç. Hastalık bulaşmadan bu hastalığın ne olduğunu anlayamazsınız. Ölüm oranları bu süreçte biraz daha sıkıntılı olabilir. Normalleşme sürecine devam ederken, hastalığı da unutturmamak lazım. Ama küçük esnafımızı özellikle devletin daha çok koruması, onların dertlerini dinlemesi gerekiyor. ‘Evime ekmek götürebilecek miyim?’ diye düşünen birçok insan var” şeklinde konuştu.

‘AİLELER PARÇALANIYOR’

Keleş, “Hastalığı yok edelim, def edelim derken, psikolojik olarak hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyor.  Ekonomik olarak da aileler parçalanmaya başladı.  Onun için devletin daha çok ilgilenmesi gerekiyor. Normalleşme sürecini aşama aşama yapabilirsiniz, bunu yaparken de çalışanları ona göre desteklerseniz sıkıntı olmaz. Fakat AVM’leri normalleşme sürecinde açıyorsunuz, camileri de en azından Cuma günleri yine sosyal mesafeye uygun olarak açmakta fayda var. Bu ülkede insanların ibadete ihtiyacı var” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri

Yorumlar (0)