banner22

‘Yanımda yatan 25 kişiyi kaybettik’

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay Haberlisin.com’a yaptığı açıklamada salgına karşı aşının önemini anlattı. Aşı karşıtlarının hasta olduktan sonra çok pişman olduğunu belirten Karabay, “Bu iş klavye başında yazmaya benzemiyor” dedi.

GÜNDEM 18.10.2021, 09:03
banner48

Haber// Nazile AKARSU

PİŞMAN OLUYORLAR

Yoğun bakımda yatan hastaların birçoğunun aşısız olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, serviste yatan bir hastasını örnek göstererek vatandaşları uyardı.  Söz konusu hastanın virüsü kapmadan önce aşı karşıtı olduğunu anlatan Karabay, “Bu hastamız hastaneye düştükten sonra ağır bir süreç geçirdi. Şimdi arkadaşlarına hastane odasından ‘Lütfen bu yanlıştan dönün. Sizin klavye karşısında yazdığınız gibi değil hiçbir şey’ diyerek mesaj atıyor.  Hastanın söylediklerinden bir tek cümleye dikkat çekiyorum; bu hastalık klavye başında yazmaya benzemiyor.  Hastalığı yaşadıklarında, aldıkları nefes kendilerine yetmediğinde, işin nerelere gittiğini yaşayarak gördüklerinde aşı olmayacağım duruşu tamamen değişiyor” dedi.

GENÇLERE ÇAĞRI

Gençlerin hastalığı kolay atlattıklarını düşündüklerini için aşı olamadıklarını aktaran Karabay, “Gençlerin kolay attıkları doğru ama bulaştırdıkları büyükler o kadar kolay atlatmıyorlar. Lütfen ben kolay atlatıyorum diye düşünmesinler. Onların virüs bulaştırdıkları yakınları kendileri kadar şanslı olmayabilir. Hayatını kaybeden kişinin bir anne, baba, dede olduğunu unutmamaları gerekiyor. Yoğun bakımda yatan gençler de var. Özellikle kilosu, diyabeti, tansiyonu, bağışıklık yetmezliği olan gençler var yoğun bakımda. Onlardan kurtarabildiklerimiz olduğu gibi, kaybettiklerimiz de oldu.50 yaşlarında bir meslektaşımızı çok yakın bir zamanda koronavirüsten kaybettik” ifadelerini kullandı.

banner84
“DİKKATE ALALIM”

Karabay, “Vatandaşlar artık önlemleri hiçe saymaya başladı. Bu savaş daha bitmedi. Savaş daha bitmeden dışarıda kurşunlar varken dışarıya çıkanlar eninde sonunda enfekte oluyor. Bizler doktor olarak hastalarımızı yoğun bakıma alırken çok üzülüyoruz. Hastaların yoğun bakımdaki cevap süreçleri iyi olursa ne güzel ama iyi olmazsa dramatik bir şekilde hastalarımızı kaybedebiliyoruz. Hastalıktan korunmak için en iyi bildiğim yöntem aşı. Turkovac aşısının faz 3 dediğimiz deneyleri yapılıyor. Türkiye genelinde büyük olgu sayıları ile karşılaştırmaları yapılacak. Çok kısa bir zaman içerisinde Turkovac aşısının Sinovac aşısının yerini aldığını göreceğiz. Turkovac aşısı için Sakarya’da benim bildiğim kadarıyla bir merkez açılmadı henüz. Eğer açılırsa biz de oraya destek vermek isteriz” şeklinde konuştu.

AŞINIZI OLUN

Öte yandan 47 gündür yoğun bakımda yatan Opr. Dr. Orhan Hayri Mete de koronavirüse yakalandıktan sonra yaşadığı zorlu süreci gazetemize anlattı.  “Bu hastalık hafife alınacak bir hastalık değil” diyen Mete, “Sizi yakaladığı zaman ölümden zor dönersiniz. Ben oradan dönüyorum. Benim arkadaşlarım dönemediler. Yoğun bakımda yatarken yanımda yatan 25 kişiyi kaybettik. Basit bir şey değil. Lütfen hastalığa karşı tedbirlerinizi arttırın ve aşılarınızı olun. Bana bir şey olmaz demeyin. Siz hastalığı taşıdığınız zaman kronik rahatsızlığı olan, yaşlı olan kişiler için çok ağır sonuçlara sebebiyet verebilirsiniz. Sadece kendinizi düşünmeyin, toplumun bu illetten kurtulması için söylenilen bütün tedbirlere uymak zorundayız. Lütfen aşılarınızı olun” dedi.

BASİTE ALINIYOR

Opr. Dr. Orhan Hayri Mete’nin eşi Yeşim Mete ise, “Bu hastalığa sadece yakalananalar etkilenmiyor. Çocuklarımız, akrabalarımız da etkileniyor. 9 yaşında bir kızımız var 47 gündür hem annesinden hem de babasından uzak. Lütfen geçti zannetmeyin. Gerçekten çok büyük bir acı var. Herkese rica ediyorum maskeye ve mesafeye dikkat edin. Sarılmayı lütfen unutun. Bu hastalık dünyadan gitmediği sürece herkes tehlikeli. Bizim gördüğümüz şeyleri sizler görmediniz. Hala bu hastalığı basite alıyorsunuz, lütfen tedbirlere uyarak aşılarınızı olun. Lütfen sizlerden rica ediyorum aşılarınızı olun” dedi.

Yorumlar (0)