banner2

banner1

banner22

'Virüsü tamamen kaybeden' antikor

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı "virüsü tamamen kaybeden" antikor bileşeni keşfedildi. ABD'li bilim insanlarının keşfine göre; antikordan 10 kat küçük olan koruyucu Ab8 adlı ilacı oluşturmak için kullanılacak. İlacın, dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs türü SARS-CoV-2'ye karşı potansiyel bir koruyucu olması bekleniyor.

GÜNDEM 15.09.2020, 15:00 Editör: Aysima Kortak
'Virüsü tamamen kaybeden' antikor
banner48

ABD'li bilim insanları dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı "virüsü tamamen kaybeden" antikor bileşeni keşfedildiğini duyurdu.

"VİRÜSÜ TAMAMEN KAYBEDEN" ANTİKOR

Birçok ülkede dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aşı ve ilaç çalışması aralıksız sürüyor. ABD'de Cell dergisinde yayımlanan makalede bilim insanları, salgınına karşı "virüsü tamamen kaybeden" antikor bileşeni keşfedildiğini duyurdu. Antikordan 10 kat küçük olan antikorun Ab8 adlı ilacı oluşturmak için kullanıldığını ifade edildi. İlacın, dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs türü SARS-CoV-2'ye karşı potansiyel bir koruyucu olacağı tahmin ediliyor.

İNSANLARA YAN ETKİSİ BULUNMUYOR

ABD'li bilimadamları dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı "virüsü tamamen kaybeden" antikor bileşeni keşfedildiğini duyurdu. Yayınlanan makalede, ilaç, testler sırasında enfekte fare ve hamsterlerde hastalığın 'tedavi edilmesinde ve önlenmesinde son derece etkili' olduğu kaydedildi. Öte yandan, ilacın insan hücrelerine bağlanmadığı ve bunun da insanlarda negatif yan etkilere neden olmayacağı anlamına geldiği ifade edildi. Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi (UPMC) Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı ve araştırmanın ortak yazarı John Mellors, "Ab8'in, Covid-19 için tedavi potansiyeline sahip olmasının yanı sıra Ab8 insanların SARS-CoV-2 enfeksiyonlarına yakalanmalarını önlemek için de kullanılabildiğini duyurdu.

Yorumlar (0)