banner2

banner1

banner22

Vatandaşlara uyarı ve önerilerde bulundular

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye ekipleri, Sakarya’da son zamanlarda artan yangınların ardından vatandaşlara uyarı ve önerilerde bulundu. Vatandaşların yangın konusunda itfaiye istasyonlarına giderek eğitim alması gerektiğini söyleyen itfaiyeciler, baca temizliği ve hatalı park konularında da vatandaşları uyardı.

GÜNDEM 16.02.2021, 11:36 Editör: Aysima Kortak
banner48

İTFAİYE’YE GELEREK EĞİTİM ALINABİLİR

Sakarya’da kış aylarında yangınların artmasıyla nedeniyle itfaiye ekipleri yoğun çaba harcıyor. Yangınlardaki yaşanan artış sonrası Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri vatandaşlara uyarı ve önerilerde bulundu. Yangın konusunda sosyal medya üzerinden veya itfaiye istasyonlarına gelerek bilgi alınabileceği ve yangın söndürme cihazlarının kullanımının öğrenilebileceğini söyleyen itfaiyeciler, vatandaşlara ise kış aylarına gelmeden mutlaka baca temizliği yaptırmaları gerektiğini ve itfaiye, ambulans gibi acil müdahale araçlarının düşünülerek park yapılması gerektiğini belirtti.

‘İLK ÖNCE İTFAİYEYE BİLGİ VERİLMELİ’

Vatandaşlara yangın anında neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Hakan Yanak, “Vatandaşlarımız yangını gördüğü anda 112 acil çağrı merkezine ihbarı vererek itfaiyelerimizin olay yerine intikalinin sağlanmaları gereklidir. Tabi ki bu esnada verilen bilgiyle birlikte gerekli araçları olay yerine sevk ediyoruz. Binanın özelliği, yangının türü hakkında detaylı bir şekilde bilgileri aktarmalılar. Vatandaşlarımızın eğitimi ve söndürme cihazları yoksa yapacakları hiçbir şey yok. Binayı hemen terk edip güvenli alana çıkmaları lazım. Eğer eğitimler ve söndürme cihazları varsa yangının türüne göre müdahale etmeleri gereklidir” şeklinde konuştu.

‘HER EVDE YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI BULUNMALI’

Vatandaşların belirli önlemleri alarak olası bir yangının önüne geçileceğini söyleyen Yanak, hatalı park konusunda da vatandaşları uyardı. Soba kullanan vatandaşların mutlaka baca temizliği yaptırmaları gerektiğini belirten Yanak, “Gece yatarken şarj cihazları prizlerde kalmamalı. Özellikle söylüyoruz, bunu kültür haline getirmemiz lazım. Yangın söndürme cihazı temin edilmeli çünkü bu cihazlar 4 yıl garantili ve katı, sıvı ve gaz gibi birçok yangınlara müdahale edebiliyorlar. Ayrıca vatandaşlarımızın eğitim almaları gerekli. Konu ile ilgili sosyal medyadan, internetten veya itfaiyeye gelerek bilgi alınmalı ve bu cihazların kullanımını öğrenebilirler. Ayrıca itfaiye araçları büyük ve manevrası da geniş olan araçlar. Merdivenli araçlarımızın, su tankerlerimizin binanın belli bir kısmına kadar yaklaşması gerekiyor. Hatalı parklar dolayısıyla itfaiye araçları binalara yaklaşamıyor. Bu sefer müdahalede geç kalabiliyorlar ve daha uzun hortum kullanarak uzak mesafeden müdahale etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden vatandaşlarımız gece araçlarını park ederken itfaiye, ambulans gibi acil müdahale araçlarının geçebileceği şekilde park etmeleri bizler için daha iyi olacaktır” ifadelerini kullandı.

YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ NASIL KULLANILMALI?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda İtfaiye Eğitim Çavuşu olarak görev yapan Mehmet Enes Sezen, yangına müdahale etmeden önce yangın söndürme cihazında kontrol edilmesi gerekenleri anlattı. İlk önce yangının türünün tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Sezen, “Yangının türünü tespit edip sınıfına göre yangın söndürücü cihazımızı seçmemiz gerekiyor. Yaptığımız yangın örneği sıvı yanıcı maddeye örnektir ve sıvı yanıcı maddeler B sınıfı yangına girer. Bu kuru kimyevi tozun üzerinde B sınıfını ifade eden amblem vardır. Bu amblemin olduğu cihazlarla sıvı yangına müdahale etmemiz gerekiyor. Piyasada çok fazla sayıda yangın söndürücü cihaz olduğu için yangının türünü seçtikten sonra yangın söndürme cihazının üzerindeki harflere bakacağız. Daha sonra ise müdahalemizi gerçekleştirebiliriz. Yaygın olarak piyasada karşımıza çıkan kuru kimyevi tozda dikkat etmemiz gereken hususlar var. Birincisi göstergemizdir. Burada dikkat etmemiz gereken husus ibrenin yeşilde olmasıdır. Kırmızıda olursa alçak veya yüksek basınç sebebiyle toz çıkışı kısıtlanmış oluyor. Yangın söndürme cihazında pim bulunmaktadır. Bu pimde ise mavi ve sarı renkte mühürleri var. Pimi çektiğimiz halde cihaz kullanıma hazır hale geliyor. Bir diğer husus da kontrolü ifade eden mühür kısımlarıdır. Her yıl bakımını yapılmasının ardından mühürler cihazın üzerine basılır. Bu şekilde kontrol edildikten sonra cihazlar kullanıma hazır hale gelir ve yangına müdahale edilebilir” dedi.

Yorumlar (0)