banner2

banner1

banner22

Vatandaşlar yasak olasılığını değerlendirdi

Koronavirüs salgınında vaka ve ölü sayılarının artması nedeniyle sokağa çıkma yasağı yeniden tartışılıyor. Vatandaşların çoğu, salgının bitmesi için yasakların geri gelmesi gerektiği görüşünde.

GÜNDEM 18.09.2020, 14:09 Editör: Ebru Bulut
Vatandaşlar yasak olasılığını değerlendirdi
banner48

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TEKRAR GELMELİ Mİ?

Vaka sayılarının son günlerde artmaya devam etmesi sokağa çıkma yasağının yeniden gelip gelmeyeceği yönünde tartışmalara sebep oluyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Dünyada sokağa çıkma yasağı ile ilgili benzer kısıtlamalardan uzak kalındığını ve bu uygulamaların daha çok tercih edilmediğini biliyoruz. Türkiye içinde sokağa çıkma yasağı söz konusu olmadığını ve Bilim Kurulu'nun da böyle bir önerisinin olmadığını söyleyebilirim" demişti. Bakan Koca’nın açıklamaları ardından vaka sayılarında görülen artışlar sokağa çıkma yasağı yeniden gelmeli yorumlarını da beraberinde getiriyor.

YASAKLAR GERİ GELMELİ”

Vakaların tekrar artmaya başladığını ve vatandaşların çoğunun kurallara dikkat etmediğini belirten Ali Çelik, “Koronavirüs yeniden artmaya başladı. İkinci dalganın olması büyük olası gözüküyor. Bence şu anki vaziyete göre sokağa çıkma yasakları geri gelmeli. Vakalar çoğaldı, insanlar dikkat etmiyor. Çoğu kişi maskesini çenesine çekiyor, bir polis görünce takıyor, sonra tekrar çıkarıyor. İnsanlar mesafe olmadan toplu halde oturuyor. Bu şekilde vakalar tabii ki çoğalır. O yüzden bence sokağa çıkma yasakları tekrar gelmeli” şeklinde konuştu.

“CİDDİYE ALINMIYOR”

Muaffak Kurtuluş Esener koronavirüsün artık ciddiye alınmadığını ve kimsenin dikkat etmediğini belirterek, “İnsanlar artık koronavirüsü ciddiye almamaya başladı, o yüzden sokağa çıkma yasakları gelmeli. 21 gün boyunca kimse evlerinden çıkmamalı ki, anca o şekilde kimin hasta, kimin sağlıklı olduğunu görelim, ona göre tedavi uygulansın. Şimdi kimin hasta, kimin sağlıklı olduğunu bilmiyoruz. Bu aşamada da devletin her haneye asgari ücretin üstünde para vermesi gerekiyor.  Dolmuşlara bakıyorsunuz tıklım tıklım dolu; kimse dikkat etmiyor. Bu şekilde giderse vaka sayılara daha çok artacak gibi” ifadelerine yer verdi.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI HAFTA İÇİ GELMELİ”

Zeki Kolad, “Vaka sayıları artmaya başladı. Bunun önüne nasıl geçecekler bilmiyorum. Sokağa çıkma yasakları gelmeli, ama insanlar evlerinde bunalmış durumda. Birden sokağa çıkma yasağını getirirsen büyük tepkiye de yol açabilirsiniz. Bence sokağa çıkma yasakları hafta sonu değil, hafta içi gelmeli. Bir de 65 yaş üstü vatandaşlara fatura çıkarıyorlar, asıl dikkat eden 65 yaş üstü vatandaşlar. Yaşlıları değil,  gençleri sokağa çıkarmamak lazım” dedi.

“NEDEN İZİN VERİLİYOR?”

Herkes görevini yaparsa yasakların gelmesine gerek kalmayacağını belirten Ahmet Bahadır, “Koronavirüs başladığı günden itibaren işe gitmek zorunda olan vatandaşların sıkıntısını herkes gördü. Koronavirüs vakalarının artmaması için önlemler alınıyor, ama bazı yerlerin toplantılarına izin veriliyor. Neden? O toplantı yapanlara koronavirüs bulaşmıyor mu? Herkes görevini yaparsa, vatandaşlar da tedbirlere uyarsa sokağa çıkma yasaklarına gerek kalmayacaktır. İnsanlar evlerinin içerisinde bunalıyorlar. Bir de ekonomik sıkıntı var. Sokağa çıkma yasağı yapılacaksa da hafta sonuna denk getirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“KİMSE DİKKAT ETMİYOR”

Kimsenin kurallara dikkat etmediğini söyleyen Fahrettin Erdi, “Sokağa çıkma yasakları gelmeli. Çünkü vatandaşlar dikkat etmiyor, kurallara uyması gerekiyor ama kimse uymuyor. Eğer bu şekilde devam ederse vakalar daha çok artacak, can kayıpları çok olacak ve önüne geçilemeyecek bir hale gelecek. İnsanlar maskelerini takmalı, mesafelerine dikkat etmeliler” dedi.

“YASAK GELMESİN”

Reyhan Kahraman, “Vakalar artmaya başladı, ama sokağa çıkma yasakları tekrar gelmemeli. Sokağa çıkma yasaklarında herkes evlerinde bunaldı, ekonomik sıkıntı da var. İnsanlar evlerine tekrar kapanınca ne olacak? İnsanlar verilen tavsiyelere uysunlar, kurallara uysunlar, maske taksınlar, hijyene dikkat etsinler. Sokağa çıkma yasaklarına gerek kalmaz” şeklinde konuştu.

“GENÇLER KURALLARA UYMUYOR”

Ferdi Türksever, “Bence sokağa çıkma yasakları geri gelmeli. Çünkü insanlar hiç dikkat etmiyor. Özellikle gençler hiç duyarlı değiller. Kafelere bakıyorsun sosyal mesafeyi hiçe sayarak iç içe oturuyorlar. Eğer sokağa çıkma yasakları gelecekse gençlere gelmeli. Yaşlı kesim kurallara daha çok uyuyor” ifadelerini kullandı.

“HERKESE TEST YAPILSIN”

Kimin hasta kimin sağlıklı olduğunu bilmediğini ve sokağa çıkma yasağının gelmesi gerektiğini belirten Okan Koç, “Bu ortamda sokağa çıkma yasakları gelmeli. Çünkü insanlar sürekli bir yerlere giriyorlar, kimin hasta, kimin sağlıklı olduğunu bilmiyoruz. En azından herkes evlerinde olur, herkese test yapılır ve kimin hasta, kimin sağlıklı olduğunu görürüz. Hayatımızın tamamen normale dönmesi için sokağa çıkma yasağı kararı alıp, gerekli tedaviyi uyguladıktan sonra normal bir sürece girmemiz gerekiyor. Yoksa bu durumda kimse kurallara uymayacak” dedi.

‘DEVLET DESTEK VERMİYOR’

İsmail Dişli ise, “İnsanlar kurallara uymuyor. Koronavirüsün geçmesi için karantina gelmesi gerekiyor. Ama insanların çok büyük ekonomik sıkıntıları var. İnsanlar evlerinde otursunlar tamam ama ne yiyip, ne içecekler, kira, faturaları nasıl ödeyecekler? Bu ekonomik sıkıntıda kimsenin evinde oturacak durumu yok. Vatandaşta ekonomik geçim sıkıntısı var. Evde durum nasıl geçinecek? Bunu soran yok halka. Devletin parası olana desteği var, parası olmayana desteği yok” şeklinde konuştu.

HABER: Adapazarı Akşam Haberleri Nazile Akarsu

Yorumlar (0)