banner2

banner1

banner22

Vatandaş zamlardan bezdi

Son bir yıl içinde yumurtanın fiyatı iki kat arttı. Üretici girdi maliyetlerinden, vatandaş ise temel gıda maddelerinden olan yumurtanın bu kadar zamlanmasından şikayetçi.

GÜNDEM 24.08.2021, 10:35 Editör: Onur Güden
Vatandaş zamlardan bezdi
banner48

“FATURA ÖDER GİBİ”

Yumurta fiyatlarında yaşanan artış devam ediyor. 2020 Ekim ayında 14 lira olan 30'lu yumurta kolisi, 35-40 TL'ye yükseldi. Fiyat artışının önüne geçilemezse, 1 koli yumurtanın fiyatının 50 liraya ulaşabileceği ifade ediliyor. Yumurta son bir yıl içinde fiyatını iki kat arttırdı. Üreticiler açısından bakıldığı zaman girdi maliyetleri çok yüksek. Bu da vatandaşa zam olarak yansıyor. Vatandaşlar, “Kısa bir hesap yaptığımız zaman 4 kişilik bir aile günde 1 yumurta alsa, yaklaşık 5 TL para veriyor. Bu da ayda 150 TL sadece yumurtaya verdiği para. Yani 4 kişilik bir aile yumurtaya fatura öder gibi para ödüyor” dediler.

“AÇ KALMAMAK İÇİN”

Yılmaz Teker, “Her gün markete gittiğimizde etiket fiyatlarının değiştiğini görüyoruz. Etiketlere bakarak en ucuz hangisi ise onu almaya çalışıyoruz, ama onlar da ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Yumurta fiyatları da sürekli yükselişte. Neredeyse beyaz et fiyatıyla yarışacak duruma geldi. Yumurta insanların en temel gıdalarından biri, ama insanlar artık onu da alamaz hale geldi. İnsanlar et yiyemiyor, etten alamadığı gıdayı yumurtadan almaya çalışıyordu, ama artık yumurta da alamayacak. İnsanlar zaten geçim sıkıntısı çekiyor, şimdi de aç kalmamak için mücadele edecekler” dedi.

“KİMİN CEBİ DOLUYOR?”

Mürsel Narin, “Ocak ayında 12 TL’ye aldığımız yumurtayı şimdi 28-30 TL arasında alıyoruz. Yumurta fiyatları korkunç bir şekilde artmaya devam ediyor. Şu anda kötünün kötüsünü yaşıyoruz. Ben fırıncılık yapıyorum, önceden 10 koli yumurtayı 100 TL’ye alıyordum, şimdi 10 koli yumurtayı 220-240 TL’ye alıyorum. Artış yüzde yüzün üzerinde. Yumurtacıya soruyoruz ‘Neden bu kadar zamlı?’ Yumurtacı ‘Dolar’ diyor. Dolar da dolar. Her şeyde karşımıza dolar çıkıyor. Dolar anca birilerinin ceplerini dolduruyor. Bizim ceplerimiz boşalıyor” ifadelerini kullandı.

“ETİKET SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”

Mustafa Çatalbaş, “Yumurta fiyatlarının her markete gittiğimizde arttığını görüyoruz. Etiketleri sürekli değişiyor. Burada iki tane konu var, birincisi üreticinin giderlerinde yaşanan artış, ikincisi de pazarlama. Pazarlama stratejisine bağlı olarak firmalar kendi aralarında fiyat değişikliği yapıyor. Biz vatandaş olarak giderlerin ne olduğunu bilmediğimiz için sadece etiket fiyatlarını görerek yorum yapıyoruz. Ama üretici açısından da düşünmek lazım. Biz de vatandaş olarak etiket fiyatlarına bakarak tercih hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

“ZENGİNLERİN GIDASI”

Yakup Güç, “Ben emekli bir vatandaşım. Türkiye’de artık yaşam şartları maalesef çok zor. İnsanların almış olduğu ücret belli bir durum. Bu insanlar aldığı maaşla her gün ya yumurta, ya da kuru ekmek yiyecek. Ülkede tek başına çalışan bir vatandaş bu giderlerle maalesef geçinemez. Çocuklar okula başlayacak. Her sabah kahvaltısında çocuklarımıza yumurta yediriyorduk, ama onu bile yediremeyeceğiz anlaşılan. Yumurta da artık zenginlerin alacağı bir gıda haline geldi. Garibanın yediği bir yumurtaydı, ona bile göz diktiler” İfadelerini kullandı.

“LÜKS GIDA MADDESİ”

Şener Ağaç, “Türkiye Cumhuriyeti artık bitmiş durumda. İnsanlar artık son raddesini oynuyor, insanlar bir yumurta alamayacak hale geldi. Var mı böyle bir şey ya. Et lüks dedik almadık, artık yumurta da lüks deyip almayacağız o hale gelmiş durumdayız. Gelecek aylar daha da kötü olacak. Artık insanlar yumurtayı fatura öder gibi alıyorlar. 4 kişilik bir aile her gün sabah kahvaltısında bir yumurta yese ayda neredeyse 150 TL yapar. Ben on yıl önce Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaptım, ama şu an tekrar Amerika’ya gitmek için uğraşıyorum” dedi.

Yorumlar (0)