banner2

banner1

banner22

Vatandaş simide zammı fazla buldu

2 TL’ye satılan simidin fiyatı, gelen zamla 2,5 TL’ye yükseldi. Esnaf maliyetlerin yüksekliğinden yakınırken, vatandaş 50 kuruşluk zammı fazla buldu.

GÜNDEM 24.08.2021, 10:25 Editör: Bartu İnce
Vatandaş simide zammı fazla buldu
banner48

“MALİYETLERİMİZ ÇOK YÜKSEK”

Simide gelen zam üzerine biz de hem simit satan esnafın, hem de vatandaşların görüşlerini aldık. Esnaf zammın olması gerektiğini, vatandaş ise fiyatın yüksek olduğunu söyledi.  Simit fırını işleten Mürsel Narin, “Uzun süreden beri zam olmuyordu. Susama yapılan zam da fiyatın artmasında etkili oldu.  Tabii vatandaşa bu zam biraz ağır gelecek. Susam pahalı, un pahalı. Geçen sene aldığımız bir çuval şeker neredeyse iki kat arttı. Bizim girdi maliyetlerimiz çok fazla arttı.  Biz de istemeyiz vatandaş pahalı bir şekilde karnını doyursun, ama günümüz şartları maalesef bu şekilde. Biz susam üreten bir ülkeyiz, ama susamımızın tamamını neredeyse Japonya alıyor. Hal böyle olunca da, biz susamı dolar üzerinden alıyoruz ve pahalı oluyor” dedi.

“BİZİ DE DÜŞÜNSÜNLER”

Simit fırını işleten Recai Denizer, “Simide zam gelmesine şaşırmadım. Susam aşırı fiyatlandı.  Simidin ham maddelerine zam geldi. Maya, su, elektrik çok zamlı. Biz fırınımızı yakmak için odun kullanıyoruz. O da çok pahalı. Vatandaşlar ekmek ile susamı kıyaslıyorlar, ama simidin üzerinde susam var. Simitçi un parasından fazla susama para ödüyor. Simitçilerin girdilerle çıktılarını dengelemesi gerekiyor. Yapılan zam bence gayet normal. Olması gereken bir zamdı. Tabii vatandaş şikayetçi olacaktır, ama bizi de düşünsünler” ifadelerini kullandı.

“LÜKS TÜKETİM OLDU”

Onur Yılmaztürk, “Ben yapılan zammı çok pahalı buluyorum. Günümüzde vatandaş ekonomik krizle boğuşuyor. Millet simit bile yiyemeyecek duruma geldi. Ekonomi çökmüş durumda. Yapılan zammı doğru bulmuyorum. Simidi önceden parası olmayanlar yerdi, ama bu gidişle artık simit de bir lüks olacak gibi duruyor. Zengin susamlı simit yesin, fakir susamsız simit mi yesin? İnsanlar sabahın köründe işlerine giderken ellerine simitlerini alıp, çay ile birlikte yiyorlardı, artık iş yerlerinde sadece çay içecekler. Bu zamlar neye göre yapılıyor onu da bilmiyoruz. Vatandaşa göre yapılmadığı kesin” dedi.

“İNSANLAR NE YİYECEK?”

Öğrenci Sibel Armağan, “İnsanların bir sabah kültürü vardı. Çay, simit, peynir üçlüsü. O da yok olacak artık. Neden sürekli güne zam haberleriyle uyanıyoruz? Elektrik, su, doğal gaz her şey sürekli zamlanıyor. Bir de buna simit eklendi. Bu ülkede yaşayan vatandaşlar ekmek, simit bile yiyemezse ne yiyecek? Ben öğrenciyim ve her sabah kahvaltımı simit ile yapıyordum. Artık düşüneceğiz. Simidin 2,50 TL’den satılması bence doğru bir uygulama değil. Bu fiyat öğrencilere göre pahalı” dedi.

“BİZİ YÖNETENLERE SORMALIYIZ”

“Fiyat artışını vatandaşa değil, hükümete sormamız gerekiyor” diyen Osman Aybars, “Simit fiyatında yaşanan artışa baktığımız zaman yapılan fiyat artışı gayet normal. Bugün 10 TL ile markete gittiğimiz zaman hiçbir şey alamayız. Yapılan zam simitçinin suçu değil. En azından 2.50 TL’ye karnını doyuruyorsun. Yapılan bu zam bizi yönetenlerin, ülkeyi iyi yönetememesinden kaynaklı bir pahalılıktır. Bu fiyat artışını esnafa, vatandaşa değil bizi yönetenlere sormak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)