banner2

banner1

banner22

Valilik’ten kötü koku açıklaması

Sakarya Valiliği şehrin büyük bir bölümünü etkisi altına alan koku hakkında açıklama yaptı. Açıklamada yapılan testler ve incelemeler sonucunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtilirken Şubat ayında Erenler’de oluşan kötü kokuya sebebiyet veren firmanın attığı atıkların tehlikeli atık olduğu tespit edilerek firmaya rekor ceza kesildi.

GÜNDEM 10.06.2020, 17:39 Editör: Ebru Bulut
Valilik’ten kötü koku açıklaması
banner48

Sakarya Valiliği şehrin büyük bir bölümünü etkisi altına alan koku hakkında açıklama yaptı. Gelen şikayetler sonucunda soruşturma başlattıkları belirtilen açıklamada yapılan incelemelerde herhangi bir bulguya rastlanılmadığı ifade edildi.

OLUMSUZLUĞA RASTLANILMADI

Valilik Kriz Merkezine 6 Haziran saat 22:30 sularında, İlimizin özellikle Yazlık, Orta Mahalle, Şeker Mahallesi, Şeker Mahallesi Kanal Boyu, Sırma Cevizler Camii bölgeleri ve Şeker Fabrikası civarından yapılan şikayetler sonucunda aynı gün, SASKİ, AGDAŞ, AFAD İl Müdürlüğü KBRN ekipleri ve güvenlik güçleri ile birlikte şehrin muhtelif yerlerinde yapılan inceleme ve ölçümlerde, doğalgaz ve kimyasal kaynaklı olumsuz bir sonuca rastlanılmadı.  Ayrıntı olarak yapılan incelemelerde; 6 Haziran’da SASKİ ekiplerince saat 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 saatlerine kadar Şeker Mahallesi, Tekeler Mahallesi, Karakamış Mahallesi, Erenler Dilmen Mahallelerinde alınan koku ihbarları üzerine, kanalizasyon taşıyıcı hatlarına kaçak döküm olduğundan şüphelenilerek bu bölgelerde bulunan hatlarda yaklaşık 70 adet muayene baca kapağı açılarak kontrol edildi. Daha sonra, saat 10:30 sularında Kriz Merkezine yapılan ihbarlar sonucu saat 23:00 civarında SASKİ, AGDAŞ, AFAD İl Müdürlüğü KBRN teknik personeli ile Emniyet ekiplerinin ortak çalışmasıyla ortamda ve kanalizasyon muayene bacalarında gaz ölçümleri yapılmış; ölçülen kimyasal kaynaklı gaz değerlerinin muayene bacalarından kaynaklanmadığı anlaşıldı. Saat 00:20 civarında kokunun Şeker Fabrikasından geldiği şüphesi üzerine yapılan ölçümlerde de herhangi bir olumsuzluk tespit edilmezken, ekiplerin Çark Deresi ve Karaman Atıksu Arıtma Tesislerinde yaptıkları kontrollerde, herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı.

TEHLİKELİ ATIK TESPİT EDİLDİ

Öte yandan, 21.02.2020 tarihinde Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılan bir şikayet sonucu, Sakarya’da faaliyet gösteren bir vidanjör firması ile bir geri dönüşüm firmasına ait vidanjörlerden alınan numuneler, tehlikelilik analizlerinin yapılması için TÜBİTAK-MAM’a gönderildi. Yapılan analiz sonucunda atıkların tehlikeli atık olduğu tespit edildi. Tehlikeli atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MOTAT Sistemi kullanılarak, atık taşıma lisans belgesi olan araçlarla taşınması ve bilgilerin sistemden doldurulması gerekiyor. Ancak, söz konusu vidanjörlerin MOTAT Sisteminde kayıtlarının olmadığı ve atık taşıma lisans belgesi olmadan usulsüz atık taşıdıkları tespit edildi.

BÜYÜK CEZA

Bu nedenle; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, tarafından; 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20’nci Maddesi (v) Bendini ihlal eden iki firmaya 1 milyon 106 bin 367 TL ve 2 milyon 212 bin 734 TL olmak üzere toplam 3 milyon 319 bin 101 TL idari para cezası uygulandı.

Yorumlar (0)