banner2

banner1

banner22

"Vaka sayısı 50’nin altına düştü"

İlimizde Kasım ayında 1500’lere ulaşan pozitif vaka sayılarının 50’nin altına kadar düştüğünü belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Sakarya’da Kasım ayında vaka sayıları oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Pozitif vaka sayıların 1500’lere ulaştığı günler oldu. Çok şükür Türkiye genelinde alınan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte sosyal mesafe kurallarına ve hijyene de önem gösterilerek çok düşük sayılara geldik” dedi.

GÜNDEM 14.01.2021, 09:45 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

1500 POZİTİF VAKA GÖRÜLEN GÜNLER OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci dalga ile birlikte Kasım ayında ülke genelinde vaka sayılarının arttığını ve bu sayıların Sakarya'da yüzde 100 olarak gerçekleştiğini açıklamıştı. Alınan tedbirler neticesinde vaka ve hasta sayılarında yaşanan düşüş vatandaşlara nefes aldırıyor. Sakarya halkı vakalarda yaşanan düşüşü alınan tedbirlere ve getirilen kısıtlamalara bağlarken, yasağın bir süre daha devam etmesi gerektiğini dile getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “1500’lere ulaşan vaka sayılarında tedbirler ve kısıtlamalar ile birlikte çok düşük sayılara geldi” şeklinde konuştu.

“ALINAN TEDBİRLER İLE VAKA SAYILARI AZALDI”

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Sakarya’da Kasım ayında vaka sayıları oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Pozitif vaka sayıların 1500’lere ulaştığı günler oldu. Çok şükür Türkiye genelinde alınan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte sosyal mesafe kurallarına ve hijyene de önem gösterilerek çok düşük sayılara geldik. Hastanelerimizdeki hasta sayılarımız, yoğun bakımda yatan hasta sayılarımız ve entübe sayımız çok azaldı. Dolayısıyla ölüm oranları çok düştü. Biz de bu oranı sıfıra indirme gayretindeyiz. Bunun için de aşılamanın çok hızlı bir şekilde yapılması lazım. İnşallah aşılamayla birlikte Türkiye olarak bu işin üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“EN KISA SÜREDE AŞILANMAYI BİTİRECEĞİZ”

Aşı konusunda da açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Öğütlü, “Aşılama ile ilgili 15 günlük süremiz var. Fakat biz çok daha hızlı bir şekilde aşılama işlemini tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Çünkü dünyadaki sağlık ağı en kuvvetli olan ülkelerden bir tanesiyiz. Biz de Sakarya olarak bütün hazırlıklarımızı ve planlamamızı yaptık. Sürecin başlamasıyla birlikte aşılamayı çok kısa sürede bitireceğimize inanıyoruz. Vatandaşlarımızdan özellikle aşılama sonuçlanana kadar tedbirlere aynı şekilde devam etmelerini maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları konusunda tekrardan bir hatırlatma yakmak istiyorum. Çünkü bu hastalığın tek bir tedavisi var ve bu da aşı ve tedbirler” dedi.

EŞİ KAHVEDE KORONAVİRÜSE YAKALANMIŞ

Sakarya yaşayan Hatice Kılıçaslan, “Birçok insanın sokakta maske takmadığını görüyorduk. Sokaktaki insanların yarısı maske takarken diğer yarısı da maskesiz geziyordu. Tedbirlerin arttırılmasıyla birlikte yasakların ve cezaların da artmasıyla sayılar azalmaya başladı. Tanıdığımız 10 insandan 5’inin testi pozitif çıkıyordu. İnsanlar yasaklarla birlikte biraz tedirgin oldular. O yüzden herkes maske takarak, kurallara uymaya başladı. Önceden birçok insanımız dikkat etmiyordu. Kendimden örnek verecek olursak eşim, kız kardeşim ve babam bu hastalığı atlattı. Biz de bu durumu göz önüne alarak daha dikkatli ve tedbirli hareket ediyoruz. Restoran ve kafelerin açılmasını istemem ama açılacaksa bile kademeli olarak açılmalı. Nasıl olacak derseniz, bir restoranda 2 veya 3 masa olmalı. Kalabalık olmamalı. En çok kahvehanelerde bu virüse yakalanıyor. Benim eşim virüse kahvehanede yakalandı. Normalde çalışıyorum fakat pandemiden dolayı şuanda izinliyim. Bu süreçte geçinebiliyoruz diye düşünüyorum. Bu yüzden yasaklar biraz daha devam etmeli diye düşünüyorum” dedi.

‘YASAKLAR DEVAM ETMELİ’

Pandemi sürecinde Kasım ayında vaka sayılarının arttığını ifade eden Ömer Çarbuğa, “İkinci dalgadan sonra alınan kısıtlama ve tedbirler nedeniyle vaka sayılarında düşüşler oldu. İyi oldu bence. Eğer ki devam etmeli dersek 2 durum için değerlendirme yapmalıyız. Ne kadar sürecek ve ne zaman bitecek? Ekonomik açıdan insanlarımız biraz sıkıntı yaşasa bile vaka sayılarında yaşanan düşüş nedeniyle yasaklar biraz daha devam etmeli” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)