banner2

banner1

banner22

Vahim durum

Dünya genelinde Covid-19 pandemisinin ikinci yılını dolduracağımız bugünlerde Sakarya, Marmara Bölgesi’nde en çok vaka görülen il olarak haftalardır zirvede bulunuyor. Ayrıca vakaların tavan yaptığı Sakarya, aşılama oranında da Marmara Bölgesi sonuncusu olarak dikkat çekiyor.

GÜNDEM 30.08.2021, 10:12 Editör: Nisa Çoban
Vahim durum
banner48

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Sakarya’da Covid-19 vakası oranı 100 binde 242,75 olarak açıklandı. Marmara Bölgesi’nde Sakarya’yı yüz binde 147,73 ile İstanbul takip etti. Her iki ilin nüfus yoğunluğuna bakıldığında, Sakarya’daki vahim durum gözler önüne seriliyor. Sakarya’da en az bir doz aşı yaptıranların oranı ise diğer illere göre çok geride bir rakam olan yüzde 73.

MERKEZ KIPKIRMIZI

Konuya Sakarya özelinde bakıldığında ise, salgının en yaygın olduğu ilçeler Adapazarı, Serdivan ve Erenler olarak gözükmekte. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından alınan verilere göre; Serdivan’da İstiklal ve Kemalpaşa mahalleleri,  Adapazarı’nda Şeker Mahalle, Karaağaçdibi ve Ozanlar, Erenler’de ise Çarşamba Pazarı Mevkii en riskli yerler arasında. Sakarya’nın kuzeyine doğru gidildiğinde, ‘yüksek riskli’ olarak tanımlanan kırmızı alanlara pek rastlanmıyor. Uzmanlar salgının yayılma hızının kesilmesi için aşı olmayı kesin bir dille tavsiye ederken, Kocaali Belediyesi ve Adapazarı Kaymakamlığı gibi kurumlar aşı olanlara çekilişle altın, telefon, playstation gibi değerli eşyalar hediye edeceğini vaat etmişti. Teşvik çalışmalarına rağmen Sakarya’da aşılama maalesef yeterli seviyede değil.

Yorumlar (0)