banner2

banner1

banner22

Uzmanlar uyardı

Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken, aşı olan vatandaşlar "antikorum arttı mı" diye hastaneye koşuyor. Virüsten asıl koruyan unsurun "tedbir" olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "rehavete kapılmayın" uyarısında bulundu.

GÜNDEM 07.02.2021, 09:38 Editör: Gizem Demirsoy
Uzmanlar uyardı
banner48

Türkiye'de kitlesel aşılama programı sürerken, vatandaşların koronavirüse karşı koruyucu antikor geliştirip geliştirilmediğini öğrenmek amacıyla hastanelere yaptıkları başvurular arttı. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, antikor düzeyini öğrenmek için acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

“AŞILAMA ÖNCESİ RUTİN ANTİKOR ÖLÇÜMÜ ÖNERİLMİYOR”

Açıklamalarda bulunan Oğuztürk "Aşılamadan sonra hemen antikora baktırmanın hiçbir anlamı yok. Çünkü vücudun bağışıklık mekanizması yavaş yavaş toparlanır. Antikor da ilk dozdan yaklaşık 45 gün sonra en üst düzeye çıkar. Aşıdan sonra antikor düzeyine bakılması, çok da pratik bir yaklaşım değil. Aşılama öncesi rutin antikor ölçümü önerilmiyor. Aktif bir hastalığınız yoksa, kısa bir süre önce Covid de geçirmemişseniz, aşılama programına dâhil edilmiyorsunuz zaten" dedi.

REHAVETE SÜRÜKLEYEBİLİR

İnsanların aşı yaptırdıktan sonra 'nasıl olsa antikorumu geliştirdim' deyip virüsü asıl durduran tüm tedbirleri elden bırakabileceği tehlikesine dikkat çekti. Antikor düzeyinin öğrenilmesinin, insanı rehavete sürükleyebileceği uyarısında bulunan Oğuztürk "Altta yatan çok ciddi bir hastalık yoksa insanların çoğunda zaten rutin olarak antikor gelişir. Ama biliyoruz ki, antikor seviyesi, yeterli düzeye ulaşmış olsa da aşılanmış kişilere de virüs bulaşabilir. Virüsü, her ne kadar ağır hastalığa bunlarda yol açmasa da, kurallara dikkat edilmediği takdirde, başkalarına bulaştırmalarına sebep olabilir. Üstelik hastalığı geçirenlerde, 6. ayda antikor seviyesinin hâlâ pozitif olduğu vakaları da görmekteyiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)