banner2

banner1

banner22

Uyulması gereken tedbirler belirlendi

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında toplanarak fındık hasadı sırasında oluşabilecek koronavirüs tedbirlerini değerlendirildi.

GÜNDEM 24.07.2020, 16:57 Editör: Aysima Kortak
Uyulması gereken tedbirler belirlendi
banner48

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında toplanarak fındık hasadı sırasında oluşabilecek koronavirüs tedbirlerini değerlendirildi. İlimize gelen mevsimlik tarım işçilerinin sağlık durumları takip edilecek ve her türlü hastalık belirtisi bulunan kişiler ivedilikle izole edilerek ilçe sağlık kuruluşlarına bilgi verilmesi sağlanacak ve gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacak. Her yıl olduğu gibi çocuk işçiliğiyle mücadele ve çocukların fındık bahçelerinden uzak tutulması ile ilgili çalışmalara da devam edileceği bildirildi.

TOPLUM OLARAK GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERELİM

Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker; salgının yayılmasını önlemek, fındık hasadına olumsuz etkisinin en az seviyede tutulması, tarım işçilerimizin sağlığının korunabilmesi için gereken tedbirler alınmakta olup, toplum olarak da gereken hassasiyetin gösterileceğine inandığını belirtti. Ayrıca, belirlenen ve açıklanan tedbirlere uyulmaması halinde devlete ve topluma maliyetinin yüksek olacağına vurgu yaptı.

Toplantıya, ILO ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinatörü Prof. Dr. Murat Gülcan, Eğitmen Ömer Dede, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mümtaz Seyda, Halk Sağlığı İzleme Değerlendirme Şube Müdürü Zeynep Zengin, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve Kurum yöneticileri ile Mevsimlik Tarım İşçileri Bürosu görevlileri katılım sağladı.

UYULMASI GEREKEN TEDBİRLER BELİRLENDİ

Öncelik olarak İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından gelen tüm mevsimlik tarım işçilerinin gerekli sağlık kontrollerinin yapılması sağlanacak. Konaklama yerlerinde yatak araları 1,5 m. mesafede olacak, barınma yerlerinde sosyal mesafe kurallarına (en az 1,5 m.) riayet edilecek, barınma yerleri sık sık havalandırılacak, her türlü hastalık belirtisinde hasta kişiler ivedilikle izole edilip sağlık Müdürlüklerine bilgi verilecek. Söz konusu kurallara uyulmasını muhtar, bahçe sahipleri ve işçi sorumlusu kontrol edecek, bilgilendirme ve taahhütname belgesi imzalatılarak işe başlamaları sağlanacak.  Ayrıca, gerekli tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEK

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının fındık bahçelerinden uzak tutulması için çalışmalara devam edilecek. Buna göre, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce çocuklara yönelik kurslar, sosyal etkinlik ve aktiviteler düzenlenecek ve bu etkinlikler için ilgili alanlarda yeterli sayıda öğretmen ve personel görevlendirilmesi sağlanacak. Diğer taraftan, İŞKUR İl Müdürlüğünce, fındık hasadında 16 yaşın altında çocuk işçi çalıştırılmaması, çocuk işçiliği ve çocuk emeğinin istismarı ile etkin mücadele konusunda bilgilendirici, aydınlatıcı broşürlerin Kaymakamlıklar aracılığı ile köy muhtarları ve fındık üreticilerine ulaştırılması sağlanacak.

Yorumlar (1)
Hüseyin Keskin 9 ay önce
Sakarya İŞKUR, her zaman en iyisini yapma gayreti içerisinde olup her daim iyi uygulama örnekleri oluşturuyor. Tebrikler...