banner2

banner1

banner22

Usulüne uygun defin

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak çalışan gassallar, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmiş olan cenazelerin gerekli önlemler alınarak, usulüne uygun şekilde yıkandığını ve defnedildiğini söyledi.

GÜNDEM 09.12.2020, 10:33 Editör: Ebru Bulut
banner48

İŞLEMLERİ ANLATTI

Adapazarı İlçesi Yorgalar Mezarlığı’nda bulunan gasılhanede görev yapan gassallar Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiş olan cenazelere uyguladıkları işlemleri anlattı. Diğer cenazeler ile Covid-19 cenazelerine aynı işlemlerin uygulandığını söyleyen Baş Gassal Yusuf Pırıldar, “Gerekli önlemlerimizi alarak cenazelerimizi usule uygun bir şekilde gusül edip kefenliyor ve son yolculuğuna uğurluyoruz” dedi.

COVİD-19 ÖNLEMİYLE DEFİN

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde 10 yıldır görev yapan Baş Gassal Yusuf Pırıldar, “Öncelikli olarak çalıştığımız yer sürekli dezenfekte edilmektedir. Cenazelerimiz içeriye alınırken eldiven, maske, tulum başta olmak üzere bütün tedbirlere uyuyoruz. İçeriye girdikten sonra hat safhada önlem alıyoruz. Özel kıyafet, maske ve siperlikle beraber cenazelerimize hizmet veriyoruz. Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden cenazelerimize, diğer cenazelere yapılan hizmetin aynısını uyguluyoruz. Gusül ediliyor, kefenleniyor ve sonra da yolcu ediliyor. Eğer cenaze yakınları mezarlıkta cenaze namazı kılmak isterlerse cenaze teslim ediliyor. Fakat istedikleri takdirde biz burada cemaati toplayarak cenaze namazı da kıldırabiliyoruz” dedi.

“KEFENE BENZEYEN KORUMA KILIFLARIYLA BİRLİKTE KEFENLİYORUZ”

4 buçuk senedir gassal olarak çalışan Nagihan İkiz, “Gelecek olan cenazeler için hazırlık yapıyoruz. Sabah geldiğimizde daha önceden kesmiş olduğumuz kefenimizin olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bununla birlikte kendi giyeceğimiz koruma kıyafetlerini, eldivenleri ve siperlikleri de kontrol ediyoruz. Cenazemiz geldikten sonra biz koruma kıyafetlerimizi giyerek cenazeyi içeri alıyoruz ve hizmetimize başlıyoruz. Bu hizmette, dışarıya Covid-19’dan kaynaklı zarar vermemek için onları kefene benzeyen koruma kılıflarıyla birlikte kefenliyoruz. Yani diğer cenazelere de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden cenazelere de aynı hizmet uygulanıyor. Hizmette eksiğimiz olmuyor. Sadece biraz daha tedbir ve korumaya alarak yolcu ediyoruz. Bekleyen araçlara teslim ediyoruz” şeklinde konuştu.

“TOPLU ORTAMDA YAKALANDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM”

Koronavirüse yakalanan İkiz, “Yaklaşık 20 gün önce pozitif oldum. Mart ayından bu yana Covid-19 cenazesi yıkıyorum. Cenazeden değil toplu bir ortamda bulunduğum için bu virüse yakalandığımı düşünüyorum. Tabi ki diğer insanlar gibi nereden bulaştığını bilmiyoruz. 2 günlük izin süremde bana bulaştı. Evimde gerekli önlemleri alarak geçirdiğim süreç sonrasında negatife dönerek işime geri döndüm” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)