banner2

banner1

banner22

Umutlar tarih oldu

Haydarpaşa Garı'nda kaldırılan peron alanının altından sığınak, toplu mezarlar, anıt mezarlar, sikkeler ve mermer lahit çıktı. Sakarya ve Kocaelili vatandaşların dört gözle beklediği Ada Treni Haydarpaşa Garı hayali suya düştü.

GÜNDEM 13.10.2021, 10:55 Editör: Aysima Kortak
Umutlar tarih oldu
banner48

Hızlı Tren seferlerinin çalışmaları nedeniyle 9 yıl önce Ada Treni Haydarpaşa Garı seferleri iptal edilmişti. Sakarya ve Kocaelili vatandaşların dört gözle beklediği Ada Treni Haydarpaşa Garı hayali suya düştü. İstanbul Kadıköy'de bulunan Haydarpaşa Garı kazılarında 140 bin metrekarelik alanın 68 bin metrekaresindeki çalışmalar tamamlandı ve peronlar kaldırıldı. Hummalı çalışmanın sürdüğü kazı alanı havadan görüntülendi.

'HAYDARPAŞA GARI HAYALİ SUYA MI DÜŞTÜ'

Peronların kaldırılmasıyla birlikte, Helenistik döneme ait bir mezar, yeni bir çoklu mezar, bir döküm atölyesi ile peron alanı dışında Osmanlı Dönemine ait bir çeşme, Bizans dönemine ait bir ayazma, 2. Dünya Savaşı zamanında kurulan bir sığınak bulunurken, bugüne kadar çıkarılan sikkelerin sayısı 20 bin ve iyi durumda olan ve okunabilen sikke sayısı ise 12 bine çıktı. Kazı sırasında bulunan bu yapıtlar ve kalıntılar, 'Haydarpaşa Garı hayali suya mı düştü' şeklinde yorumlarına neden oldu.

HELENİSTİK DÖNEMİ

Kazı alanın en eski eseri Helenistik döneme ait yani 3 yüzyılda inşa edilen mezar anıtı olduğu düşünülen bir kalıntı. Kare formuna yakın bir yapıda olan kalıntıda bir de mermer lahit bulunuyor. Bu mezar anıtının hemen yanında ise 5-6 yüzyılda yapıldığı düşünülen temiz su boruları da bulunuyor. Peronların kaldırılmasıyla birlikte kazılarda yeni bir çoklu mezar daha tespit edildi. Henüz çalışmaların devam ettiği orta Bizans dönemine yani 10-11. yüzyıllara ait mezarda 8 kişinin kemikleri bulundu. Peronların altındaki alanda 5 bölmeli önemli bir yapı komplesi ortaya çıkarıldı. İçinde sikke ve çanak çömleklerin bulunduğu yapı kompleksi 4-5 yüzyıllara tarihleniyor. Zemininde mermer blokların bulunduğu kompleksin özellikleri ise kazı çalışmalarıyla birlikte gün yüzüne çıkacak.

SİKKELERİN SAYISI ARTTI

Kazılardan bugüne kadar bulunan sikke sayısı toplamda 20 bine bu sikkelerin iyi durumda ve okunabilir olanlarının sayısı ise 12 bin rakamına ulaştı. Buradaki çalışmalar da ilk defa kazı sırasında milattan önce 5. yüzyıla tarihlenen ilk sikkelerinden biri tabakasında tespit edildi. Kazılarda Bizans dönemine ait bir de ayazma bulundu. Halen su akan ayazmanın yapısı ise bloklarla desteklenerek korunuyor. Haydarpaşa kazı alanında uzunluğu 400 metre olan ve 1940'lı yıllarda inşa edilen 2 girişli bir sığınak bulundu. Sığınak 2. Dünya Savaşı sırasında olası bir saldırı durumunda askerlerin korunması için inşa edilmiş. İçerisinde elektrik panoları ve tuvaletlerinde bulunduğu sığınak 2 metre genişliğinde ve 2 metre 40 santim yüksekliğindeki tünellerden oluşuyor.

Yorumlar (0)