banner2

banner1

banner22

Ücretsiz izin tepkisi

Salgının başladığı Mart ayının en çok tartışılan tesisi olan Şenpiliç üretimi yavaşlatma kararı aldı. Fabrika 280 işçiyi ücretsiz izne çıkardı. Ücretsiz izinde ki işçilerin işe dönüş tarihi ise kafaları karıştırdı.

GÜNDEM 07.12.2020, 11:33
Ücretsiz izin tepkisi
banner48

İŞÇİLER ENDİŞELİ

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ilk döneminde gerekli tedbirleri almadığı için eleştiri oklarının hedefi haline gelen Şenpiliç üretimi yavaşlatma kararı aldı. Mart 2020 salgının merkezi olmakla suçlanan Şenpiliç Kasım döneminde yeniden yükselen vaka artışlarıyla birlikte 280 işçiyi ücretsiz izne çıkartarak üretimi 2 vardiyaya düşürdü. Fabrika çalışanları işten çıkarmanın yasak olduğu dönemde ücretsiz izne çıkartılmalarının şokunu yaşarken, izin bitiş tarihlerinin 17 Ocak 2021 yani işten çıkarma yasağının bitişine denk getirilmesinin endişesini yaşıyor.

TAZMİNATLARIMIZI ŞİMDİ VERSİNLER

İşten çıkarmanın yasak olduğu dönemde devletin verdiği aylık 1170 TL ile geçinmenin zor olduğunu ifade eden işçiler “Şimdi tazminatlarımızı vererek bizleri işten çıkarsınlar başımızın çaresine bakalım. Aylık 1170 lira ile kış şartlarında nasıl geçimimizi sağlayacağız? Ocak 2021 tarihine kadar ücretsiz izinli olmak bize iyilik değil kötülük. Beklentimiz işverenin bizi şimdi işten çıkarması ya da devlet desteği ile aylık ücretimiz arasında ki farkı ödemesi. Pandeminin ilk döneminde tam kapasite çalışan bizlerin bunu talep etme hakkı vardır diye düşünüyoruz” diyerek uzun süreli ücretsiz izne çıkarılmalarına tepki gösterdiler.

Yorumlar (1)
Fahri ÇAĞU 3 ay önce
Bence bu kadar büyük bi firma yıllarca çalışmış olan emekçilere istekleri doğrultusunda çıkarıp tazminatı verebilcek güçtedir ve emekçilerine bu iyiliği yapmak boynunun borcudur nacizane fikrim bu yönde